Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Zdá se, jako by psí hlava a lidská ruka k sobě odjakživa patřily. Proč ale mají psi hlazení tak rádi a na kterém místě je pro psa hlazení nejlepší? Při odpovědi na tyto otázky je důležité správně chápat signály, které pes vysílá před hlazením, během něj a také po něm. Připravte se: teď se společně podíváme na hlazení psů z vědeckého hlediska.
Příprava na mazlení
Slyšeli jste někdy rčení: "nechte spícího psa spát?" Přestože každý pes má rád dobrou masáž, měl by to být on, kdo k tomu vyvine iniciativu jako první. Ať už se jedná o nové štěně, vašeho dlouholetého chlupatého kamaráda nebo psa, kterého vidíte poprvé, vždy se snažte zjistit, zda pes s pohlazením souhlasí. Když si pes hlazení přeje, očichá vás a poté se jeho uši, ocas a další části těla uvolní. Podívejte se, zda má uvolněná ramena, mírný pohled a otevřenou pusu. Když se pomalu začne vrtět nebo se k vám lísat, je to znamení, že je připravený na pořádné pomazlení.
Nejprve byste měli psa pohladit na hrudi, ramenou nebo dolní části krku, spíše než přejíždět mu rukou po hlavě. První pohlazení proveďte pomalu a tak trochu jako jemnou masáž. Vyhněte se kořeni ocasu, místu pod bradou a zadní části krku. Rozhodně psa nechytejte za obličej a nepřejíždějte mu rukou drsně přes uši. Většina psů tento typ kontaktu nemá ráda. Když se se psem lépe seznámíte, můžete zkusit hladit ho i na jiných místech a pozorovat, jak reaguje. Když s mazlením skončíte, použijte vždy jasný signál, jako např. "konec" aby váš pes dál neskákal a nelísal se, případně vás rovnou neshodil ve snaze získat další pohlazení.
Jak zjistit, zda mě má pes opravdu rád?
Když vás psi dobře poznají, chtějí pak hladit pořád? Ve většině případů psi opravdu považují mazlení za způsob, jak si budovat vztah se svým páníčkem. A podle organizace Blue Cross je to přínosné také pro páníčky, neboť bylo prokázáno, že hlazení psů snižuje úzkost a napomáhá uvolnění. Psi by se ale měli hladit tak, aby se jim to líbilo a pomohlo jim to cítit se v klidu, míru a bezpečí. Je důležité vyhradit si čas na mazlení se psem každý den a umožnit i ostatním lidem hladit ho tak, jak se mu to líbí.
Když si pořídíte nové štěně, je důležité dobře ho poznat a zjistit, co má rádo, než se začne setkávat s dalšími psy a lidmi. Díky tomu budete moci lidem doporučit, jak se k vašemu psovi přiblížit a jak ho pohladit, čímž se u něj omezí stres z cizích lidí. Mějte na paměti, že někteří psi naváží vztah s určitými lidmi snáze než jiní, a přesto, že se váš pes doma rád nechá podrbat na zádech od vás, nemusí se mu to líbit mimo domov a od cizích lidí.
Najít "to správné místo"
Stalo se vám někdy, že jste hladili psi a všimli jste si, že on u toho velkou rychlostí pohybuje nohou? Podle Popular Science se jedná o mimovolný pohyb zvaný škrabací reflex, který vznikl proto, aby psa chránil před parazity a dalšími případnými dráždivými látkami. I když se to může zdát zábavné, vidět psa, jak kope nohou, páníčci psů by měli vědět, že to pro psy může být nepříjemné. Někteří lidé si myslí, že se psům hlazení takového místa na břiše líbí, ale psi by ve většině případů raději leželi v klidu vedle vás a nechali se hladit na hrudníku. Tyto pohyby jsou podobné křeči v ruce nebo v noze u lidí. Příjemná masáž by ale měla vést k uvolnění a ne nedobrovolným a rychlým pohybům.
Až tedy příště uvidíte psa, pamatujte na to, že ho máte nechat navázat kontakt jako první. Poté jej pohlaďte na hrudi a v oblasti ramen a nechte ho ukázat vám, jak často a jak dlouho chce hladit.
O autorce
Chrissie Klinger
Chrissie Klinger je panička, která s radostí sdílí svůj domov se svými chlupáči, dvěma dětmi a manželem. Když zrovna neučí, nepíše nebo nebloguje, ráda tráví čas se všemi členy své rodiny. Snaží se psát články, které pomáhají ostatním páníčkům žít se svými domácími mazlíčky aktivnější a smysluplnější život.