Jedovaté pokojové rostliny

Published by
min čtení

Spousta majitelů koček se v posledních letech rozhodla chovat kočku pouze uvnitř v domě nebo bytě. Tento krok se dá pochopit, protože silniční doprava představuje pro kočky příliš velké riziko ve městech i na venkově. Ale nebezpečný může být i život uvnitř. Nárůst hmotnosti z důvodu chybějící aktivity nebo problémy s chováním kvůli nedostatku stimulace se dají snadno odstranit podáváním správného krmiva a poskytnutím hraček a her, kterými se mohou kočky zabavit a zůstat aktivní. Ale jak ještě můžete zajistit, aby Vaše kočka byla v domě v bezpečí?

Bezpečné okolí

Pokojové rostliny mohou pro kočky představovat výrazné nebezpečí. Mnohdy se nechají zlákat k okusování listů a především květů. Část rostliny, kterou kočka sežere, může hrát velkou roli v tom, jaký vliv to na ni bude mít. Cibulky narcisů jsou například běžnou příčinou otrav u psů, ale listy a květy (u kterých je větší pravděpodobnost, že je kočky ukousnou) způsobují otravu mnohem méně často. Pro jistotu je lepší doma narcisy a lilie nepěstovat, protože jsou jednou z nejčastějších příčin otravy rostlinami u domácích mazlíčků. Důležité je pamatovat také na to, že kočky mohou sežrat i čerstvé květiny – například konvalinka je pro kočky jedovatá.

Jádro problému

Vaše kočka ani nemusí rostlinu sežrat, aby pocítila její účinek. Některé rostliny, jako například kroton, obsahují jedovatou mízu, která se při žvýkání rostliny uvolňuje a způsobuje puchýře v tlamě. Na druhou stranu je třeba brát tato rizika s mírou. Někdy může být toxická reakce na rostliny velmi mírná a v některých případech jsou reakce pouze omezující, takže se kočka sama zotaví. Nezřídka narazíte na předlouhé seznamy pokojových rostlin, které mohou u koček způsobit otravu. Ve skutečnosti je však většina těchto rostlin pro kočky neatraktivní nebo nezajímavá. V těchto seznamech bývá často zařazen například brambořík, který má ale jedovatý pouze kořen, a jen málo koček by mohlo mít o brambořík takový zájem, aby se ke kořeni prohrabaly a zkonzumovaly dostatečné množství, které by vyvolalo reakci.

Žhavé tipy

 • Nekupujte pokojové rostliny, o nichž je známo, že vyvolávají toxické reakce u dětí nebo domácích mazlíčků – pokud představují riziko pro děti, s velkou pravděpodobností budou nebezpečné i pro kočky
 • Pokud Vaše kočka sežere velké množství jakékoli pokojové rostliny nebo i jen malé množství rostliny, o níž je známo, že je jedovatá, případně po žvýkání rostliny vykazuje nadměrné slinění či známky neklidu, ihned kontaktujte svého veterináře.
 • Zvažte umístění alobalu nebo fólie do květináče okolo pokojových rostlin – hrabání kolem kořenů rostlin již nebude pro kočky tak atraktivní.
 • Zajistěte, aby Vaše kočka měla neustále k dispozici dostatek pitné vody (aby nevyhledávala vlhkost v listech rostlin).
 • Připravte kočce hračky, načasujte krmivo v automatickém dávkovači nebo zavěste za okno zvonkohru, aby se kočka mohla zabavit, zatímco budete pryč. Právě nuda totiž může vést k okusování rostlin.

Nejběžnější jedovaté pokojové rostliny

Azalka

Lilie, včetně lilie velkokvěté, lilie tygrované a denivky

Kroton

Narcisy

Kaládie

Difenbachie

Fíkus

Filodendron

Monstera

Oleandr

Poinsettie (pryšec nádherný neboli vánoční hvězda)

Lilek ozdobný (jeruzalémská třešeň)

Plody cesmíny

Pro více informací navštivte stránky Královské zahradnické společnosti (Royal Horticultural Society, PDF)

Související články

 • Zpříjemněte své kočce život – nejen o Vánocích

  Každý si rád občas dopřeje nějakou tu dobrotu – a zejména teď, když se blíží Vánoce.
 • Kotě a ostatní kočky v domácnosti

  Štěně, kotě a pet dieting, výživa koček a informace o výživě psů od Hill's Pet
 • Vakcinace

  Vaše nové Koťátko začne svůj život s určitou přirozenou imunitou získanou od své matky, ale jakmile se vytratí, bude potřeba jej naočkovat, aby zůstalo zdravé. Očkování Vašeho kotěte je zcela nezbytné, protože jej chrání před život ohrožujícími nemocemi
 • Cestování s Vaším kotětem

  Štěně, kotě a pet dieting, výživa koček a informace o výživě psů od Hill's Pet

Související výrobky

 • Hill's® Prescription Diet® j/d® Feline

  <p>Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline j/d™ je klinicky ověřené krmivo, které již za 28 dní zlepšuje pohyblivost koček díky vyváženému poměru živin, DHA (speciální omega-3 mastná kyselina) a celkovému množství omega-3 mastných kyselin. </p>
 • Hill's® Prescription Diet® r/d® Feline

  Konzerva <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline r/d™ s mletými játry byla vytvořena speciálně pro regulaci hmotnosti koček.
 • Hill's™ Prescription Diet™ Metabolic Feline Chicken

  <ul><li>Redukce váhy bez strádání – 81 % koček zhublo v domácích podmínkách za 2 měsíce, 89 % koček program ke snížení hmotnosti dokončilo.<br></li><li>Není nutné porce přesně odměřovat.</li><li>Klinický prokázáno, že díky krmivu kočka po ukončení procesu hubnutí váhu znovu nenabere.</li><li>Odměňte svou kočku lahodnými pamlsky - jedná se o doplněk stravy, který přispívá k úbytku hmotnosti u dospělých koček.</li></ul>
 • Hill's PRESCRIPTION DIET k/d Cat Food with Chicken

  Krmivo Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline k/d™ pomáhá prodlužovat život a výrazně zlepšuje kvalitu života koček s onemocněním ledvin tím, že zpomaluje progresi a míru klinických příznaků.