Které rostliny jsou pro kočky jedovaté?

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

  

Rostliny a další květinová výzdoba jsou skvělý způsob, jak zkrášlit svůj domov a zahradu, ale některé z vašich oblíbených rostlin mohou být pro kočky jedovaté. Před tím, než si domů nebo na zahradu pořídíte nové květiny a jinou zeleň, je ale důležité přečíst si, které rostliny jsou pro kočky jedovaté, abyste svou kočku nebo kotě nevystavili nebezpečí.

  

Rostliny, které jsou pro kočky jedovaté

Připravili jsme pro vás přehled rostlin a květin, které jsou pro kočky jedovaté - od pokojových rostlin po zahradní rostliny včetně zeleniny a bylinek.

1. Lilie

Lidé mají tendenci používat termín „lilie“ jako souhrnný pojem, ale ve skutečnosti existuje asi 90 různých druhů lilií, včetně lilie asijské, lilie dlouhokvěté a konvalinek. Co mají kromě jména společného? Všechny jsou pro kočky jedovaté. Pro vašeho kočičího kamaráda se jedná o jedny z nejjedovatějších rostlin, jejichž požití může vést k okamžitému selhání ledvin.

2. Eukalyptus

Přestože je eukalyptus bohatý na vlákninu, do zdravého jídelníčku nepatří. Jeho listy jsou pro většinu zvířat jedovaté, s výjimkou koal a několika druhů volně žijících ptáků.

3. Tlustice vejčitá

Sukulenty, jako je tlustice, jsou ideální volbou pro ty, kteří nemají k pěstování rostlin vlohy. Jednoduše proto, že jsou nenáročné a zároveň krásné. Tlustice je bohužel ale i jedním z několika sukulentů, které jsou pro kočky jedovaté.

4. Klejicha

Výsadba klejichy na zahrádkách se stala oblíbeným způsobem, jak pomáhat populacím monarchů stěhovavých. Plody této rostliny jsou však pro zvířata i lidi jedovaté.

5. Cibule

Cibule je základem jídelníčku všude na světě, zejména v Číně a Indii, což jsou dva největší producenti cibule. Cibule, stejně jako česnek, pórek, jarní cibulka, pažitka a šalotka, je však pro mnoho zvířat, včetně koček a psů, jedovatá.

6. Rajčata

Plody rajčat jsou pro kočku neškodné, ale stonek a listy mohou být jedovaté. Přidejte si je na seznam „lidských“ potravin, které kočky nesmí.

7. Narcisy

Tyto oblíbené jarní letničky sytě žluté a bílé barvy vypadají ve větším množství úžasně. Nenechte se však jejich krásou zmást. Podle studie zveřejněné v časopise Canadian Veterinary Journal mohou být květy, listy i cibule narcisů pro kočky jedovaté.

8. Hyacint

Sladce vonící květy hyacintů pocházejí z východního Středomoří. Mezi jeho blízké příbuzné patří tokozelka (vodní hyacint) a tulipán. Navzdory své kráse obsahují tyto cibuloviny alkaloidy, které mohou být pro vaši kočku nebezpečné.

9. Jmelí

Tradice líbání se pod jmelím pochází z 18. století. U koček ovšem tyto rostliny nevedou k nehynoucí lásce, ale k vážným zdravotním potížím, včetně kardiovaskulárního selhání. Kočičí zdraví ohrožují i jiné okrasné rostliny, například amarylis, a v domě by se proto neměly vyskytovat.

10. Mandragora

Kvetoucí keř mandragory pochází ze Středomoří a po staletí měl pověst kouzelné rostliny. Její jedovatost však není pouze pověstí. Kořen mandragory je pro kočky (i pro lidi) prudce jedovatý.

11. Azalky

Azalka patří do čeledi rododendronovitých a je to malá, listnatá rostlina, která je pro kočky jedovatá a může u nich vyvolat zažívací potíže, kardiovaskulární problémy nebo obtíže s centrálním nervovou soustavou.

Mezi další běžné rostliny, které jsou pro kočky jedovaté, patří:

  • Podivec pestrý (neboli kroton)

  • Kaládium (neboli užovník)

  • Difenbachie

  • Fíkus

  • Filodendron

  • Monstera

  • Oleandr

  • Pryšec nádherný (vánoční hvězda)

  • Lilek višňový

  • Bobule cesmíny

Míra toxicity se může lišit v závislosti na druhu rostliny a množství požité jedovaté látky. Například vánoční hvězda je pro většinu koček mírně jedovatá. Některé kočky jsou však obzvláště citlivé a mohou se u nich vyskytnout klinické příznaky natolik závažné, že vyžadují lékařské ošetření i v menším množství.

Plánujete si pořídit novou rostlinu do domu nebo na zahradu, ale chcete nejdříve vědět, zda není pro vaši kočku jedovatá? Charitativní organizace Cats Protection vydává obsáhlé příručky o pokojových i venkovních rostlinách, květinách, bylinkách i plevelu.

Příznaky požití jedu

Každý rostlinný toxin může vyvolat jinou reakci. Pokud například vaše kočka pozře rostlinu z čeledi cibulovitých, může to poškodit její červené krvinky a způsobit anémii, což vede ke slabosti, omezené chuti k jídlu a zblednutí dásní. Pokud sní kočka liliový pyl, může podle organizace PDSA zvracet, nadměrně slintat nebo dostat záchvat.

Nežádoucí účinky se sice liší v závislosti na konkrétní rostlině, ale některé příznaky otravy jsou společné a na ty si můžete dát pozor. Jedná se o:

  • Zvracení

  • Průjem

  • Kašel

  • Potíže s dýcháním

  • Dezorientace

  • Bušení srdce

  • Nechutenství

  • Rozšířené zorničky

  • Nadměrné olizování nebo škrábání

  • Záchvaty

  • V některých případech bohužel i náhlou smrt

Pokud svou kočku nepřistihnete přímo při činu, nemusíte vědět, že pozřela jedovatou rostlinu. Pokud vaše kočka z neznámého důvodu vykazuje některé z těchto příznaků a má přístup k rostlinám nebo květinám, které jsou pro kočky jedovaté, neprodleně kontaktujte svého veterináře.

Co dělat, když vaše kočka pozře jedovatou rostlinu?

Pokud máte podezření, že vaše kočka pozřela jedovatou rostlinu, okamžitě zavolejte svému veterináři. Pokud zrovna není k dispozici, zavolejte na středisko první pomoci pro zvířata. Tato telefonní čísla mějte po ruce pro případ potřeby.

Organizace Cats Protection varuje, že pokud vás k tomu přímo nevyzve odborník, vyvolání zvracení u kočky nemusí pomoci. V některých případech pro ni může být nebezpečnější vyzvracet to, co pozřela, než když jí toxin zůstane v žaludku. Vždy se řiďte konkrétními pokyny vašeho veterináře.

Veterinář na veterinární klinice kočku vyšetří, provede krevní testy nutné ke stanovení diagnózy otravy a rozhodne o léčbě.

Prevence otravy

Zajistit kočce bezpečné domácí prostředí bez jedovatých rostlin je poměrně jednoduché - tyto druhy rostlin si domů nenoste, i když by to mělo znamenat, že budete muset odmítnout krásnou kytici.

U venkovních koček je to trochu složitější, ale existují způsoby, jak omezit pravděpodobnost náhodného pozření jedovatých rostlin. Organizace International Cat Care doporučuje odstranit ze zahrady ty nejnebezpečnější rostliny a zkontrolovat, zda se potenciálně jedovaté rostliny nevyskytují na zahradě u sousedů. V případě, že se vaší kočce udělá špatně, budete moci veterináři sdělit, kdo je pravděpodobným viníkem, což mu umožní lépe určit příčinu otravy a také správnou léčbu.

Než vyzdobíte svůj domov čerstvými květinami a jinými rostlinami, něco si o nich přečtěte a poraďte se s veterinářem, ať máte jistotu, že vaše volba nezahrnuje rostliny, které jsou pro kočky jedovaté. Existuje řada bezpečných možností, jako africké fialky, jasmín a begonie, které jsou krásné a pro vašeho kočičího kamaráda bezpečné.

O autorce

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien je spisovatelka, matka a dlouholetá milovnice koček, jejíž dvě ruské modré kočky vládnou její domácnosti. Její texty si můžete přečíst na webu Care.com, What to Expect a také Fit Pregnancy, na kterých píše o domácích mazlíčcích, těhotenství a rodinném životě. Najdete ji také na Instagramu a Twitteru pod jménem @brovelliobrien.

  

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS