Nebezpečné vánoční rostliny, kterým by se kočky měly vyhýbat

Published by
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Když si svůj domov vyzdobíte vánočními dekoracemi, dostane se celá vaše rodina do sváteční nálady, ale nesmíte při tom zapomínat, že existují rostliny, které jsou pro kočky nebezpečné.

Je těžké odolat a nevyzdobit si byt ohromujícími živými rostlinami, které obchody v tomto ročním období nabízejí ve velkém! Bohužel, některé z nejoblíbenějších vánočních rostlin jsou pro kočky škodlivé nebo dokonce jedovaté. Vyhněte se těmto běžným vánočním rostlinám, abyste zajistili bezpečné svátky i pro vaši kočičku.

Vánoční hvězda

Zdá se, že žádný sváteční stůl není kompletní, když na něm nestojí krásná vánoční hvězda s tmavými listy a sametově červenými plátky. Tato tradiční sváteční rostlina v průběhu let získala špatnou pověst vysoce jedovaté rostliny pro kočky, ale ve skutečnosti není tak nebezpečná jako jiné. Vánoční hvězda není život ohrožující, ale může vaší kočičce způsobit bolest žaludku nebo průjem, pokud by ji okusovala nebo olizovala. Raději obdivujte tuto květinu jen u známých nebo ji postavte mimo dosah vaší kočky (pokud takové místo doma máte!). K dispozici je také mnoho umělých variant, které mohou vaše svátky oživit, aniž by ohrozily kočky.

Vánoční stromek

Béžová a bílá kočka pokukování skrz větve vánočního stromku

Borovice jsou pro kočky toxické, poznamenává Petcha, protože mohou způsobit poškození jater a mohou být fatální. Pokud si přejete mít živý stromek, zvolte jedli nebo smrk. Kromě toho byste měli pravidelně odstraňovat veškeré opadané jehličí – bez ohledu na druh stromku – protože je ostré a může být nebezpečné pro vnitřní orgány vaší kočky. Zakryjte stojan stromku, aby z něj kočka nemohla pít vodu. Stejně jako u umělých stromků, mezi další běžná nebezpečí patří, že vaše kočka stromek shodí nebo sežere nebezpečné dekorace, jako jsou lamety, stuhy, provázky a korálky. Kočky mohou být velké rošťandy a považují všechna ta blikající světýlka za příležitost k prozkoumání a není nic lákavějšího než možnost vylézt na stromek, který dovnitř přinesli máma s tátou. Vždy je nejlepší přivázat stromek k zemi nebo podlaze, abyste se vyhnuli tomu, že ho převrhne a zraní někoho, včetně sebe. Pokud jde o ozdoby na stromek, dohlédněte na to, aby nebyly natolik malé, že by je mohla spolknout, a zkuste se vyhnout všemu, co má ostré hrany. Pokuste se ozdoby na stromek co nejlépe přivázat, aby kočka nebyla v pokušení odnést si je pryč. Nakonec nezapomeňte odpojit světla, když nemůžete svoji kočičku hlídat, abyste předešli jejímu zasažení elektrickým proudem.

Jmelí a cesmína

Pokud si přejete zavěsit si jmelí nebo cesmínu ve vstupní hale, musíte zvolit umělou alternativu.Server PetMD varuje: "Požití malého množství listů nebo bobulí může způsobit žaludeční nevolnost. Větší dávky však mohou vést k narušení kardiovaskulárních funkcí a mohou ohrožovat život." Protože tyto dvě sváteční rostliny jsou vysoce toxické pro vaši kočku, raději se jmelí a cesmíny úplně vzdejte. I když to vypadá, že slavnostní dekorace je mimo dosah vaší kočky, dobře to promyslete. Kočky jsou hbitá a zvědavá malá stvoření, takže mohou najít způsob, jak se k ní dostat. Navíc nepotřebujete jmelí, abyste mohli políbit svoji kočku!

Amarylka

Amarylka je oblíbená sváteční rostlina, protože je zábavné sledovat, jak z cibule vyrůstá vysoký, majestátní květ. Je to však velmi toxická rostlina pro kočky (a psy) kvůli přítomnosti chemického lykorinu. Podle Americké společnosti pro prevenci krutosti na zvířatech (ASPCA) patří mezi možné reakce zvracení, průjem a třes. Tuto rostlinu si nepořizujte.

Seznamte se s dalšími potenciálně škodlivými nebo jedovatými rostlinami, doporučuje společnost VCA Animal Hospitals. Například lilie, které jsou pro kočky velmi nebezpečné, jsou často součástí svátečních kytic. Pokud vaše kočka požije jedovatou sváteční rostlinu, okamžitě kontaktujte veterináře.

Naštěstí si můžete koupit nádherné umělé rostliny, které oživí váš domov stejně krásně jako ty skutečné (a navíc je nemusíte zalévat!). Hledejte inspiraci v uličkách svého místního hobbymarketu nebo si vyrobte svoji vánoční dekoraci sami. Jen dohlédněte na to, aby dekorace neobsahovaly snadno oddělitelné malé části, které by váš chlupatý miláček mohl spolknout.

Máte-li obzvláště zvědavou kočičku, najděte jiné způsoby, jak odpoutat její pozornost od vaší sváteční výzdoby – nabídněte jí nové škrabadlo nebo hračku; postavte jí její vlastní kočičí strom, po kterém bude moci šplhat, aby nebyla v pokušení lézt na váš stromek. Pokud ji naučíte, aby se držela dál od vašich dekorací, budou svátky klidnější pro obě strany. Když se vyhnete rostlinám, které jsou nebezpečné pro kočky, užije si Vaše kočička stejně příjemné svátky jako vy!

Contributor Bio

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien je spisovatelka, matka a dlouhodobá chovatelka koček, jejíž domácnost řídí dvě ruské modré kočky. Její texty také můžete najít na stránkách What to Expect Word of Mom, xoJane, Fit Pregnancy and Care.com, kde píše o rodinném životě a domácích mazlíčcích. Můžete ji najít a sledovat na Instagramu a na Twitteru @brovelliobrien

 

Related Articles

 • Březost koček  

  154502253 Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Co u koček způsobuje přibírání na váze?

  154502253 Kočkám s nadváhou hrozí vyšší riziko, že se u nich vyskytnou některá závažná onemocnění. Přibývání na váze znamená nárůst tělesného tuku a obvykle je důsledkem toho, že kočka příliš mnoho jí a málo cvičí.
 • Přibírá vaše kočka?

  Cat playing with ownerw Přečtěte si o varovných signálech, příznacích a léčbě obezity a o regulaci hmotnosti u koček a také o potížích, které mají dopad na vaši kočku.
 • Kočka a úzkosti: Jak kočce ulevit od stresu

  Kočky prožívají úzkost! Naučte se poznat projevy kočičí úzkosti, znát její vliv na celkové zdraví kočky a proaktivně řešit kočičí stres.

Related products