Jak krmit kočku s citlivým zažíváním

minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Zaznamenali jste, že je vaší kočce často špatně nebo se někdy zdá, že nechce jíst? Možná má občas řídkou stolici nebo po jídle vypadá, že se cítí nepohodlně. To vše může naznačovat, že vaše kočka má citlivé zažívání. Co to ale přesně znamená a jak jí můžete pomoci?

Co je citlivé zažívání?

Termín „citlivé zažívání“ prostě jen znamená, že u zvířete často dochází k trávícím obtížím. Může se jednat o zvracení, náběh na zvracení, průjem, kolitidu nebo u koček i časté vyzvracení tirchobezoárů. Citlivé zažívání má celou řadu různých příčin, proto krmivo, které je může pomoci vyřešit, bude záviset z velké části na původní příčině.

Výklad příznaků

Všechny kočky, stejně jako i my lidé, mají čas od času nějaký problém s trávením. Možná že vaše kočka ulovila myš, která jí příliš nesedla. Pokud si ale všimnete, že vaše kočka má trávící potíže každých pár dnů nebo i každých pár týdnů, je dobré navštívit veterináře a ujistit se, že to nemá nějakou zdravotní příčinu. Jestli se vaše kočka pohybuje hodně venku, nemusíte si jasně viditelných známek trávících obtíží hned všimnout, proto se snažte kočku jednou za měsíc zvážit, buď doma na domácí váze nebo u veterináře. Zachycení úbytku na váze je velmi důležité pro odhalení případné nemoci v rané fázi. Tento zvyk vám zároveň umožní zjistit, zda kočka příliš netloustne, což může být stejně nebezpečné!

Co může u kočky způsobovat citlivé zažívání?

Nejběžnější příčiny citlivého zažívání u koček jsou:

  • Alergie na krmivo nebo intolerance.
  • Stres. To je zvláště důležité u koček, hlavně u těch, které žijí s jinými kočkami nebo se pohybují výhradně uvnitř. Stres může být významným faktorem u syndromu dráždivého tračníku u psů a koček a také u lidí. To zatím nebylo úplně prozkoumáno, ale na toto téma probíhá v současné chvíli výzkum.
  • Paraziti
  • Infekce.

Když půjdete k veterináři, může být opravdu užitečné vzít s sebou vzorky stolice nebo dokonce video kočky, které není dobře, pokud máte možnost si je opatřit. Veterinář může provést různé testy, včetně krevních testů, analýzy stolice, ultrazvuku nebo rentgenu. V některých případech je nutné provést i biopsii.

Krmení kočky s citlivým zažíváním

Když veterinář odhalí konkrétní příčinu jako parazity, může jednoduše nařídit léčbu. Pokud žádnou zjevnou příčinu neodhalí, může se stát, že vaše kočka bude potřebovat změnu krmiva. Mnohé kočky s „citlivým zažíváním“ trpí nemocí zvanou enteropatie reagující na stravu. Jedná se o případy, které, jak vyplývá i z názvu, se zlepší, když kočka začne dostávat krmivo podporující zdravé zažívání. Možná že kočka dostává méně kvalitní krmivo, které špatně tráví, nebo stravu obsahující příliš velké množství tuku, který její tělo špatně snáší. Krmiva podporující zdravé zažívání obsahují vysoce kvalitní a snadno stravitelné složky. Obsahují omega-3 mastné kyseliny pro boj se záněty a také skvělé zdroje prebiotické vlákniny, vyživující „užitečné“ bakterie ve střevech, které udržují střevní mikrobiom a imunitní systém v dobrém zdraví.


Pokud se stav vaší kočky nezlepší po změně krmiva, veterinář může vyzkoušet antibiotika či steroidy, případně navrhnout eliminační dietu. Ta se zaměřuje na kočky, u kterých je podezření na alergii na krmivo či na intoleranci. Nežádoucí reakce na stravu (tento termín pokrývá jak alergie tak intolerance) jsou obvykle způsobeny určitou složkou v potravě, jako je například bílkovina v mase. Veterinář vám může doporučit krmivo obsahující hydrolyzované bílkoviny, které jsou rozštěpené na tak malé částečky, že je tělo nedokáže detekovat jako alergen. Také vám může navrhnout krmivo obsahující složky, se kterými se vaše kočka ještě nesetkala. V rámci eliminační diety je důležité kočce podávat POUZE krmivo, které vám předepsal veterinář, a zcela se vyhnout pamlskům nebo zbytkům od stolu. Takové testování střevních potíží obvykle trvá 2-4 týdny, ale to vše vám veterinář vysvětlí. Když se u kočky zjistí intolerance, je možné, že kočce bude nutné podávat speciální krmivo až do konce jejího života.


Veterinář může kočce doporučit mokré krmivo nebo směs suchého a mokrého krmiva. Střevní potíže mohou u kočky snadno vést k dehydrataci a mokré krmivo je skvělým způsobem, jak zvýšit příjem tekutin. Mnohé kočky navíc opravdu ve své stravě milují mokré krmivo, takže to může být dobré řešení jak zajistit, aby kočka začala znovu dobře jíst. Řiďte se pokyny svého veterináře a vždy se informujte, jak přejít z původního krmiva na nové.


Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA