Co je střevní mikrobiom vaší kočky a proč je důležitý?
Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Možná jste zaznamenali, že termín „střevní mikrobiom“ je v současné chvíli v módě. Pravdou ale je, že si veškerou naši pozornost zaslouží, protože střevní mikrobiom je neuvěřitelně důležitý, ať už pro lidi nebo pro kočky. Už nějakou dobu se ví, že tento obrovský ekosystém je silný a mocný, ale teprve nyní začínáme chápat všechny jeho souvislosti a další poznatky pravděpodobně ještě budou následovat. Prozatím víme, že střevní mikrobiom může mít skutečně dalekosáhlé dopady na zdraví. Když se v něm něco zadrhne, samozřejmě očekáváme střevní potíže, jako jsou příliš měkká stolice nebo průjem, ale střevní mikrobiom má mnohem větší dopady než jen to.
Co je střevní mikrobiom?
Mikrobiom můžeme definovat jako „souhrn všech genů veškerých mikroorganismů v konkrétním prostředí.“ V případě střevního mikrobiomu se jedná o miliony drobných organismů, které žijí ve střevech vaší kočky. Jde zejména o bakterie, ale jsou tam také prvoci a další zvláštní a zároveň úžasné věci. I jiné části těla mají svůj mikrobiom, například kůže a ústa, které jsou také pokryty bakteriemi a dalšími organismy. Střevní mikrobiom je mezi nimi ovšem opravdovou hvězdou.
Různé druhy stravy vyživují různé typy organismů, proto má významný vliv na složení kočičího mikrobiomu stravování. A protože kočky musí konzumovat maso, jejich mikrobiom se liší od mikrobiomu psů nebo lidí.
Proč je střevní mikrobiom u kočky tak důležitý?
Mnohé z bakterií a dalších organismů v mikrobiomu, zvláště pak kombinace mnoha různých druhů, jsou pro vaši kočku opravdu důležité. Zde je několik významých funkcí, které vykonávají:
Štěpí některé potraviny, které kočičí tělo samo štěpit nedokáže.
Vyživují střevní buňky a udržují střevní sliznici zdravou a silnou.
Udržují „škodlivé“ bakterie pod kontrolou.
Podporují imunitní systém a udržují ho zdravý.
Pomáhají s tvorbou určitých vitaminů.
Vyvážený mikrobiom může dokonce u vaší kočky udržovat štíhlou linii. A také existuje silná vazba mezi střevy a mozkem, takže zdravý střevní mikrobiom pomáhá zajistit, aby byla vaše kočka zdravá a šťastná i celkově.
Stejně jako v mnoha jiných oblastech, i tady si často všimneme, jak je něco úžasné až ve chvíli, kdy to přestane fungovat. V případě mikrobiomu se tomu říká dysbióza, neboli nerovnováha mezi všemi různými druhy bakterií. „Užitečné“ bakterie udržují za normálních okolností pod kontrolou organismy, které jsou v menším množství neškodné. Když ale začnou škodlivé organismy usilovat o převahu, naruší se tím celý tento dokonale vyvážený ekosystém. To může být způsobeno faktory jako je změna stravy, užívání antibiotik nebo chronický stres.
Jak si jistě umíte představit, když dojde k dysbióze, přijde kočka o veškeré výhody, které zdravý mikrobiom nabízí. To může vést k avitaminóze, poškození a zánětu střev, infekcím, nežádoucím reakcím na potraviny a oslabenému imunitnímu systému. Také se může stát, že kočka netráví krmivo tak, jak má a v důsledku toho hubne.
Co můžete udělat pro udržení vyváženého mikrobiomu u vaší kočky?
Nyní znáte výhody které má střevní mikrobiom pro vaši kočku a také víte, jak důležitou roli u něj hraje strava. Promluvte si se svým veterinářem o tom, které krmivo pro kočky je v tomto ohledu přínosné. Takové krmivo podpoří mikrobiom a poskytne mu veškeré živiny, které potřebuje, aby se plně využil jeho potenciál.
Snažte se nepoužívat antibiotika, pokud to není naprosto nezbytné. Žijeme ve světě, kde rezistence vůči antibiotikům představuje skutečné nebezpečí. Antibiotika mohou ve střevech zničit užitečné bakterie, proto se řiďte radami veterináře a pokud je to možné, antibiotikům se vyhněte.
S veterinářem si rovněž promluvte o domácím životě vaší kočky. Kočky jsou choulostivá stvoření, náchylná vůči stresu, zvláště v přítomnosti jiných koček. Někdy stačí v domácnosti udělat pár jednoduchých změn, které povedou k tomu, že život tam bude pro kočku veselejší a její mikrobiom zdravější.
Pokud má vaše kočka z nějakého důvodu dysbiózu, není vše ztraceno. Váš veterinář vám může nabídnout konkrétní krmivo, které pomůže vyživovat užitečné bakterie. Také vám může doporučit probiotika, což jsou doplňky obsahující obrovský počet určitých kmenů užitečných bakterií na podporu zdravého mikrobiomu.
Jako obvykle platí, že pokud máte jakékoliv obavy, neváhejte se obrátit na svého veterináře. Vždy vám rádi pomůžeme a mnohem raději vás i vaši kočku uvidíme dříve než příliš pozdě.
Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA