Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Ledviny vaší kočky hrají v udržování jejího zdraví zásadní roli. Pomáhají mimo jiné regulovat krevní tlak, produkují důležité hormony, enzymy a červené krvinky a odstraňují z krve odpadní látky. Pokud kočičí ledviny nejsou schopny správně plnit svou funkci, může to vést k závažným zdravotním problémům, které mohou zdraví vaší kočky ohrozit, a proto je velice důležité příznaky onemocnění ledvin včas rozpoznat.
Běžné příčiny onemocnění ledvin u koček
Selhání ledvin je jednou z nejčastějších příčin závažných onemocnění koček, zejména co se týče starších koček. Onemocnění ledvin u koček má dvě formy: akutní onemocnění ledvin a chronické onemocnění ledvin. Příznaky akutního onemocnění ledvin se obvykle projeví během několika týdnů, zatímco chronické onemocnění ledvin se vyvíjí delší dobu. Riziko onemocnění ledvin u koček je u některých plemen, jako jsou peršanky a angory, vyšší, ale zpravidla se jedná o onemocnění, které kočka získá v průbehu života.
Mezi možné příčiny onemocnění ledvin u koček patří:
Snížený průtok krve ledvinami
Vysoký krevní tlak
Rakovina
Překážky nebo ucpání močové trubice např. močovými kameny, které způsobují to, že se tlak moči zvyšuje a ta se vrací zpět do ledvin
Požití toxických látek, jako jsou nemrznoucí směsi, pesticidy, léky a čisticí prostředky
Pokročilé onemocnění zubů
„Chřadnutí“ způsobené stářím
Příznaky onemocnění ledvin u koček
Selhání ledvin je bohužel progresivní onemocnění a jeho příznaky se dlouho nemusí projevit. V počátečních stadiích nemoci kočky často nevykazují žádné příznaky; ty se obvykle objeví, až když ledviny ztratí 75 % své funkce. Obvyklé příznaky selhání ledvin u koček může být obtížné tomuto zdravotnímu stavu správně přiřadit, protože jsou podobně jiným onemocněním, jako je cukrovka a zvýšená činnost štítné žlázy.
Pokud zaznamenáte jakékoliv z uvedených příznaků, kontaktujte veterináře:
Větší žízeň
Časté močení, nebo naopak absence močení
Krvavá nebo zakalená moč
Špatný stav srsti
Letargie a deprese
Úbytek hmotnosti
Zápach z tlamy
Rány či vředy v ústní dutině
Nadměrná spavost
Léčba onemocnění ledvin u koček
Při včasné diagnostice lze ovšem akutní selhání ledvin odhalit a zvládnout. Chronické selhání ledvin je však naproti tomu nevyléčitelné onemocnění, které postihuje především starší kočky a léčí se pomocí paliativní péče. V závislosti na závažnosti onemocnění může veterinář doporučit úpravu stravy, podkožní podávání tekutin nebo léky na krevní tlak.
Protože se příznaky mohou projevit až po ztrátě funkce ledvin, je důležité, aby vaše kočka chodila na pravidelné kontroly k veterináři. Jedině tak lze tuto nemoc včas zachytit. Všem kočkám starším 7 let se doporučuje, aby při každoroční prohlídce podstoupily „seniorský screening“, jehož účelem je zjistit, zda má vaše kočka problémy s ledvinami. Také je užitečné zaznamenávat si hned od začátku choroby neobvyklé chování, kterého si u své kočky všimnete; to může vašemu veterináři pomoci vyhodnotit, zda je třeba ledviny vaší kočky dále vyšetřit.
Pokud bylo u vaší kočky diagnostikováno onemocnění ledvin, je prokázáno, že úprava krmiva zpomaluje vývoj onemocnění a prodlužuje délku života. Tato speciálně upravená krmiva obsahují kontrolované množství bílkovin a minerálů, které snižuje zátěž ledvin, a další složky, jako jsou omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty, které působí protizánětlivě a zmírňují poškození buněk.
Vyvážená strava je nedílnou součástí zdravého životního stylu. Pokud vaše kočka trpí onemocněním ledvin, správná výživa může mít na její život pozitivní vliv. Ujistěte se, že má vaše kočka neustále k dispozici čerstvou vodu.
Pokud máte podezření, že vaše kočka trpí onemocněním ledvin, obraťte se co nejdříve na veterináře. I když onemocnění ledvin u koček nedokážeme vyléčit, můžeme spojit své síly a pracovat jako tým, abychom ho zachytili co nejdříve a sestavili léčebný plán, který zajistí vaší kočce co nejdelší a nejšťastnější život.
Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS