Moje kočka nechce jíst: Jak můžete pomoci

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Dělá vám obavy, že vaše kočka nechce jíst? Někdy je těžké odlišit vybíravost v jídle od vážného zdravotního problému. Změna ve stravovacích návycích vaší kočky může vyvolávat obavy a nalezení příčiny je prvním krokem k tomu, abyste mohli svou kočku přesvědčit, aby začala znovu jíst.

Proč nechce moje kočka jíst?

Pravdivé tvrzení: Vaše kočka jídlo miluje. Je součástí jejich oblíbených činností, stejně jako spánek, hra a  snaha získat si páníčkovu pozornost. Jídlo je ale zároveň důležitým faktorem pro přežití a bez něj se zdraví vaší kočky může rychle zhoršit.

Mainská mývalí kočka ležící na podlaze vedle misky s jídlem

Změny ve stravování 

Kočky mají své zvyky a je obvyklé, že se brání změnám, zvláště když se jedná o obsah jejich misky. Změnili jste nedávno kočce krmivo? Možná, že tvrdohlavě odmítá vyzkoušet novou příchuť. Kočkám chvíli trvá, než přijmou nové krmivo, proto se obvykle doporučuje přecházet na něco nového pomalu. Vaše kočka bez jídla ale dlouho nevydrží, proto když nejí 24 hodin, a to ani poté, co jí nabídnete původní krmivo, je čas hledat další důvody, proč odmítá potravu.

Stresující vliv okolního prostředí

Kočky se mohou začít chovat tvrdohlavě, když jsou nespokojené s okolním prostředím. Podle organizace Battersea Dogs & Cats Home jsou kočky velmi citlivá stvoření a nechuť k jídlu může být příznakem toho, že je vaše kočka ve stresu. Možnými příčinami mohou být:

  • Velká změna, jako nový domov, dítě nebo domácí mazlíček.

  • Narušení běžné denní rutiny vaší kočky.

  • Hosté, neznámé osoby nebo příliš velký hluk v domě.

Pokud víte, že podobné věci vaši kočku stresují, promluvte si se svým veterinářem, jak kočce pomoci uvolnit se.

Možná onemocnění

Zažívací potíže jako jsou zácpa, kolitida a zánětlivé onemocnění střev (neboli chronická enteropatie) představují pro tělo vaší kočky stresující záležitost, což vede ke ztrátě chuti k jídlu, plynatosti, zvracení a průjmu. Další onemocnění způsobující nechutenství zahrnují onemocnění ledvin a problémy se zuby. Organizace PDSA vysvětluje, že potíže jako zánět dásní jsou bolestivé a mohou kočky odrazovat od jídla. Ujistěte se proto, že váš veterinář při každé kontrole pečlivě prohlédne vaší kočce také zuby.

Onemocnění může diagnostikovat pouze veterinář, proto když zaznamenáte nějaké neobvyklé nebo výrazné změny ve zdraví vašeho zvířete, kontaktujte neprodleně jeho ordinaci. Dále byste měli vzít kočku na zubní prohlídku v případě, že odmítá konzumovat granule nebo při žvýkání preferuje pouze jednu stranu pusy.

Jak přesvědčit kočku, aby začala znovu jíst

Pokud vaše kočka ignoruje jídlo, zkuste rozšířit nabídku, vyzkoušet nové kombinace chutí nebo jí nabídnout jídlo v jiné podobě. Když budete zkoušet nové druhy jídel, dělejte to postupně, aby kočka měla čas zvyknout si na nové chutě a konzistence. Jestli se jí do nového jídla moc nechce, můžete zkusit přilít ke granulím trochu vývaru nebo jídlo z konzervy ohřát.   

Organizace International Cat Care radí kočky k jídlu nenutit ani jim jídlo nepodávat injekční stříkačkou, protože to může vyvolat negativní asociace s jídlem a problémy s nechutenstvím ještě zhoršit. Místo toho nabízí celou řadu tipů, jak kočky v jídle povzbudit.

Pokud vaše kočka snadno podléhá stresu, je důležité zvážit, jak kočku připravit na večírky u vás doma a předem naplánovat, jak jí představit nového chlupatého kamaráda. To jí pomůže lépe se vyrovnat se změnami, které v životě nastávají.

Zohledněte nejen to, co vaše kočka jí, ale také kde jí.  Canine & Feline Sector Group (odvětvová skupina pro psovité a kočkovité šelmy) radící britské vládě ve svém kodexu správné praxe pro dobré životní podmínky koček varuje, že kočky odmítají jídlo, pokud se nachází příliš blízko jejich toalety. Dále byste se měli snažit umístit jejich jídelní misku stranou od jiných zvířat, na čistém a tichém místě, kde nebude nikdo chodit kolem. I zdánlivě nepatrné změny mohou vaši kočku stresovat, proto u sebe doma vytvořte místa, která budou určena pouze ke krmení.

Paže držící chlupatou rezavou kočku

Kdy je potřeba zavolat veterináři?

Zde je základní pravidlo, kterého by se měli páníčci držet: když máte pochybnosti, zavolejte veterináři.

Váš veterinář s vámi sdílí stejný cíl: udržet vašeho chlupatého kamaráda v nejlepší kondici. Opatrnosti není nikdy nazbyt. Kontaktujte jej proto, jakmile zaznamenáte nějakou změnu v chování své kočky, ať už se jedná o změnu náhlou nebo postupnou. Je důležité hledat důvod, proč vaše kočka nejí, zvláště když od posledního jídla už uběhlo více času než jeden den. Jestli vaše kočka bude potřebovat léčbu, čím dříve začnete, tím lépe.

Teď, když znáte některé příčiny ztráty chuti k jídlu a víte, jak přesvědčit svou kočku, aby začala znovu jíst, se můžete aktivně zapojit a pomoci svému kočičímu kamarádovi, aby se znovu vydal na cestu ke zdraví.

O autorovi

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien je spisovatelka, matka a dlouholetá milovnice koček, jejíž dvě ruské modré kočky doma vládnou. Její texty si můžete přečíst na serverech Care.com, What to Expect a také Fit Pregnancy, na kterých píše o domácích mazlíčcích, těhotenství a rodinném životě. Najdete ji také na Instagramu a Twitteru pod jménem @brovelliobrien.

Související produkty