Může být pes vegan?

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Může být pes vegan? Tuto otázku provází mnoho kontroverzí. Někteří lidé sice tvrdí, že jejich mazlíčkovi bezmasá strava velmi svědčí, ale mnoho odborníků nad tímto vyjadřuje znepokojení. Podle nich psí veganský jídelníček postrádá potřebné živiny, aby bylo zvíře opravdu zdravé. Tak která strana má pravdu?

Může být pes vegan?

Bullmastiff puppy chewing on a carrotStručně řečeno: ano. Technicky vzato pes dokáže přežít nebo dokonce vést spokojený život, i když dostává veganskou či vegetariánskou stravu, udádí Cummingsovo středisko veterinárního lékařství na Tuftsově univerzitě. Obecně se má sice za to, že jsou psi masožravci jako jejich vlčí předci, takže musí žrát pro přežití maso, ale tak to není. Ačkoli patří do řádu šelem, ve skutečnosti jsou — psi všežravci. Koneckonců do stejného řádu spadá i panda velká, která se živí skoro výhradně bambusovými rostlinami. Trávicí trakt psa dokáže bez větších problémů zpracovat a vstřebat živiny z ovoce i zeleniny..

Tohle a skutečnost, že jsou někteří psi alergičtí na živočišné bílkoviny, někdy vede veterináře a aprobované odborníky na zvířecí výživu k tomu, že psům s alergiemi nebo jinými zdravotními problémy předepíšou jako řešení speciálně sestavenou bezmasou stravu. Přesto však Tuftsova univerzita varuje, že psí jídelníček postrádající živočišný tuk a bílkoviny je potenciálně nebezpečný, proto by měl na jeho realizaci vždy dohlížet odborník.

Proč je veganský jídelníček pro psy nebezpečný

Navrhnout bezmasé psí krmivo, které obsahuje všechny nezbytné živiny, aby se zvířeti dobře dařilo, je extrémně obtížné. A to i pro aprobované odborníky na zvířecí výživu, tvrdí univerzita. Psí trávicí trakt sice umí vstřebat živiny z rostlin, ale zpracování živočišného materiálu je pro něj mnohem snazší. Ovoce a zelenina představují skvělý zdroj vitamínů a antioxidantů, které vašemu psovi rozhodně prospějí, ale chybí jim potřebné množství tuku a bílkovin. Bílkoviny získávané z živočišných výrobků, třeba kolagen, elastin a keratin (ty všechny jsou nepostradatelné pro zdravou kůži, svaly a klouby), je obtížné, ne-li nemožné, získat z veganské stravy. Závěrem tedy je, že pokud si nepočínáte velmi opatrně a neporadíte se s aprobovaným odborníkem na zvířecí výživu, který bude na zdraví zvířete dohlížet, můžete psovi způsobit vážné zdravotní komplikace a podvýživu, když z něj uděláte vegana.

Jak psa krmit, pokud jste vegani

Tak co si má páníček vegan počít? Pokud jste se pro veganský životní styl rozhodli čistě ze zdravotních důvodů, je důležité si uvědomit, že se na vašeho psa v souvislosti s veganskou stravou nevztahují stejné zdravotní výhody jako na vás. Problém nastává, pokud jste se dali k veganství z etických důvodů. Snažíte-li se marně nalézt rovnováhu mezi zdravou stravou pro psa a věrností vašim zásadám, snad vám následující body pomůžou:

  • Proberte své obavy s veterinářem. Možná vás dokáže nasměrovat ke kvalitnímu psímu krmivu, které místo masa obsahuje vejce nebo mléčné výrobky. A zároveň se mu snad podaří zodpovědět vaše dotazy a zahnat obavy spojené s tím, co byste mazlíčkovi měli k jídlu dávat.
  • Zvažte kompromis: Co takhle dávat vašemu čtyřnohému příteli krmivo na bázi ryb?
  • Rozhlédněte se při nákupu po vysoce kvalitních psích krmivech, která obsahují humánně získané maso a eticky získané ovoce a zeleninu.
  • Pokud opravdu trváte na tom, aby pes přešel k veganství, poraďte se s aprobovaným odborníkem na zvířecí výživu, abyste vašemu chlupáčovi sestavili nutričně vhodný veganský jídelníček.

Ve zkratce lze na otázku „Může být pes vegan?“ technicky vzato odpovědět ano. Jak jste ale viděli, detailnější odpověď zní, že to není ani zdaleka ideální a v některých případech to může být dokonce nebezpečné. Sice vás šlechtí, že vám záleží na kvalitě života všech zvířat, ale když dojde na krmení vašeho čtyřnohého nejlepšího přítele, měli byste v první řadě myslet na jeho život a zdraví.

Contributor Bio

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je páníčka, blogerka a spisovatelka z Tulsy v Oklahomě, kde obvykle tráví čas psaním pod dozorem klubka chlupáčů.

Související články

Související výrobky