Proč můj pes tak hltá?

Publikováno
$readingTime

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Když lidé zasednou k jídelnímu stolu, obvykle si míní jídlo v klidu vychutnat. To psi se na to dívají úplně jinak — běžně spořádají celou porci granulí v rámci vteřin. Čtěte dál a zjistíte, jaké potenciální problémy můžou nastat, když váš pes příliš hltá, a jak ho můžete zbrzdit.

Proč můj pes tak hltá?

Border collie laying down licking the inside of a green bowl.
Je sice možné, že mazlíčkovi krmivo prostě hrozně moc chutná, ale pravděpodobnější je, že hltá kvůli jednomu z níže uvedených důvodů:

  • Soutěživost: Pokud máte psů víc, ten větší hltoun má možná pocit, že musí krmivo rychle spořádat, aby ho o něj nepřipravil jiný pes, uvádí PetSafe. Nebo možná jako štěně musel zápasit o jídlo se sourozenci. Tato soutěživost ale může být i instinktivní. Takže i v případě, že máte psa jen jednoho, možná považuje za konkurenci ostatní členy domácnosti, včetně koček a lidí.
  • Nepravidelný čas krmení: Pokud jste psa přivezli z útulku, je možné, že ho předchozí majitel řádným způsobem nekrmil nebo nedodržoval pravidelný čas krmení, a proto pes hltá, jako kdyby si nebyl jistý, když dostane najíst příště. Totéž platí u psů, kteří se v minulosti zatoulali a museli hledat potravu venku. Když mu dopřejete čas, péči a hodně lásky, možná pes postupně zpomalí, když si uvedomí, že na další porci nebude muset čekat dlouho.
  • Nevhodná výživa: Viníkem může být i kvalita psího krmiva. Některá krmiva nejsou dobře vyvážená. Poraďte se s veterinářem, abyste měli jistotu, že pes dostává správné živiny, a poproste, aby vám doporučil kvalitní krmivo.
  • Nediagnostikované onemocnění: Je možné, že psa trápí nadměrný hlad kvůli zatím nediagnostikovanému zdravotnímu problému. Puppytip uvádí dvě nemoci, které mají dopad na psí metabolismus a posilují chuť k jídlu: diabetes (cukrovka) a Cushingův syndrom. Na vině můžou být i červi či jiní paraziti.

Rizika hltání u psů

Woman hand feeding a blonde pomeranian sitting on gray fabric couch.Nejen že může hltání představovat příznak neléčeného onemocnění — navíc se z toho může pejskovi udělat špatně. Podle Amerického klubu chovatelů (AKC), může u psa hltání zapříčinit trávicí problémy a zvracení. Ještě vážnější hrozbu představuje udušení, pokud pes krmivo nerozkouše. Navíc AKC zmiňuje velmi nepříjemný stav zvaný nadmutí žaludku, k němuž dochází, když pes v důsledku hltání spolyká hodně vzduchu.

Velmi vážný a životu nebezpečný stav spojovaný s rychlou konzumací velkého množství krmiva naráz představuje torze žaludku (GDV), vysvětluje Americká vysoká škola veterinárních lékařů. Torze vyžaduje okamžitou veterinární pomoc. Znamená to totiž, že se vašemu pejskovi přetočil žaludek a může prasknout.

Pokud vám není jasné, proč váš pes tak hltá, je dobré zajít na kontrolu k veterináři — obzvlášť pokud to dřív nedělal.

Jak zbrzdit hltající psa

Pokud se ukáže, že má pes nediagnostikované onemocnění, měl by se snad jeho léčbou apetit chlupáče vrátit do normálu. Tím se zpomalí i jeho konzumace krmiva. Pokud tkví problém v nekvalitním krmivu, měl by se vyřešit přechodem na kvalitnější alternativu. Soutěživost můžete vyřešit, když budou hltouni jíst odděleně od ostatních zvířat - někde, kde se budou cítit v bezpečí a zpomalí. Pokud ale vašeho hltouna žádná z těchto možností nezpomalí, zkuste nějaký z následujících tipů:

  • Krmte ho častěji: Možná pomůže, když bude mazlíček dostávat dvě nebo tři menší porce denně, než aby dostal celou dávku najednou. Menší porce navíc snižují riziko nadmutí, uvádí Dogster.
  • Používejte misku pro pomale krmení: Misky pro pomalé krmení (“protihltací misky”) mají zabudované překážky, které jsou navržené speciálně pro to, aby psi donutily jíst pomaleji. Takovou misku lze sehnat v obchodě, ale můžete si vyrobit i vlastní. Stačí do psovy běžné misky umístit vzhůru nohama menší misku a nasypat krmivo kolem ní.
  • Zpestřete krmení:Naservírujte pejskovi krmivo v hračce dávkující granule, aby jich vždy dostal jen několik najednou. Můžete si taky vyrobit vlastní verzi. Stačí obrátit plech na muffiny vzhůru nohama a nasypat krmivo mezi formy, aby ho chlupáč musel vylovit.

Možná za hltáním vašeho čtyřnohého parťáka nestojí nic vážného, ale pokud s tím nic neuděláte, můžou mu nesprávné stravovací návyky způsobit zdravotní potíže. Příště, až uvidíte, jak do pejska krmivo zahučelo, vzpomeňte si, že tohle výstřední chování může mít vážný dopad na jeho zdraví.

Contributor Bio

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je panička, blogerka a spisovatelka z Tulsy v Oklahomě, kde obvykle tráví čas psaním pod dozorem klubka chlupáčů.

Související články

Související výrobky