Co dávat březí nebo kojící feně

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Březost u psa trvá průměrně 63 dní a kojení pak pokračuje ještě několik dalších týdnů. Pokud jde o správnou výživu, může se jednat o nejdůležitější období v životě Vašeho psa. U březích nebo kojících fen může nedostatečná výživa způsobovat vážné zdravotní problémy a může ohrozit i zdraví štěňat.1 Promluvte si s veterinářem o specifických potřebách Vašeho psa a nezapomínejte na následující nutriční zásady:

  • Krmivo určené březím nebo kojícím fenám musí obsahovat dostatečné množství kalorií pro splnění zvýšených energetických potřeb souvisejících s produkcí mléka a růstem štěňat
  • Zvýšený obsah tuku pomáhá uspokojit vyšší nároky na kalorie
  • Vysoká stravitelnost je důležitá pro maximální příjem kalorií z menších dávek jídla
  • Produkce mateřského mléka a růst kostí štěňat vyžadují více vápníku a fosforu
  • Vyšší příjem bílkovin je potřebný pro podporu zdravého vývoje štěňat
  • DHA pro vyvíjející se nervovou soustavu štěňat

 

Často pokládané dotazy týkající se březosti, kojení a nutričních zásad.

Co je stravitelnost a proč na ní záleží?

Vysoká stravitelnost se projevuje efektivnějším vstřebáváním živin v těle březí a kojící feny. Je důležitá, protože pomáhá feně maximálně využít výživné látky, které přijímá v krmivu. To může být rozhodující, protože v břiše březí feny je méně místa.

Proč více energie a tuků?

Březí a kojící feny mají velmi vysokou energetickou potřebu. Ve skutečnosti mají kojící feny 4 až 8krát vyšší energetické nároky než zdraví dospělí psi. Zvýšený obsah tuku v pečlivě vyvážené stravě pomáhá dodávat více energie.

Co bych měl/a dávat své feně, když je březí a když kojí?

Doporučujeme jí co nejdříve začít podávat krmiva pro štěňata Hill's™ Science Plan™. Tyto receptury obsahují nezbytné živiny v dostatečném množství a pomáhají vyvíjejícím se štěňatům zajistit lepší start do života. Požádejte veterináře, aby vám, doporučil některé z následujících krmiv pro štěňata Hill's™ Science Plan™

 

Můžu dávat krmivo pro psy Hill's™ Science Plan™ Puppy Large Breed svojí březí nebo kojící feně? Co když je velkého plemene?

Nedoporučujeme dávat krmivo Hill's™ Science Plan™ Puppy Large Breed březím nebo kojícím fenám. Neposkytuje dostatek vápníku a energie k uspokojení potřeb psa během tohoto speciální období. Nejlepší volbou pro březí nebo kojící feny všech plemen jsou krmiva pro štěňata Hill's™ Science Plan™ ve výše uvedených variantách.

Jsou nějaké speciální pokyny, jak bych měl krmit svoji březí nebo kojící fenu?

Podávejte své březí feně množství uvedené na obalu krmiva a podávejte jí krmivo pro štěňata až do úplného odstavení štěňat. Zeptejte se svého veterináře, zda by po narození štěňat neměla mít krmivo k dispozici neustále. Může to pomoci i štěňatům při přechodu na pevnou potravu.

Kdy by měla být štěňata odstavena?

Většina štěňat začne jíst pevnou stravu ve věku 3-4 týdnů. Odstavení by mělo být dokončeno ve věku 6-7 týdnů.2 Poté musíte zvážit, které krmivo je vhodné pro vaše štěňata na základě plemene a jejich očekávané velikosti v dospělosti.

Kdy bych měl navštívit veterináře?

Je-li to možné během březosti a kojení navštěvujte veterináře jednou týdně, aby zkontroloval zdravotní stav a ujistil se, že nutriční potřeby jsou splněny. Je důležité, abyste si s veterinářem stanovili konkrétní plán, ve kterém určíte, jak často by měla být vaše fena vyšetřena během březosti i po narození štěňat.

Začněte správně s péčí o štěně.

Vedení záznamů o hmotnosti, vývoji a aktivitě vašich štěňat každý den nebo jednou za 2 dny2 může být velmi užitečné pro rutinní vyšetření u Vašeho veterináře v prvním roce života.

 

1 Klinická výživa malých zvířat, 4. vydání. Normální psi; březost u psů; s. 238
2 Klinická výživa malých zvířat, 4. vydání. Rostoucí psi: období odstavení; s. 247

Související články

Související výrobky