Suché nebo mokré krmivo pro psy: Co je pro vašeho psa nejlepší?

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Když chodíte v obchodě mezi regály a vybíráte krmivo pro svého čtyřnohého kamaráda, můžete se v tom obrovském výběru cítit trochu ztracení. Stejně jako mnozí jiní páníčci si možná i vy kladete otázku: „Je pro psy lepší suché nebo mokré krmivo?“

Při výběru psího krmiva je důležité zohlednit celkový zdravotní stav vašeho psa, jeho věk, potřeby a také váš vlastní životní styl. Jak mokré tak suché krmivo může být dobrou volbou, ale jedno z nich může vašemu psovi nebo vaší situaci vyhovovat lépe.

Výhody mokrého krmiva pro psy

Mokrá krmiva pro psy, neboli psí konzervy, mají několik potenciálních výhod:

 • Pomáhají s hydratací. Mokré krmivo pro psy je skvělým zdrojem vody, která je nezbytná pro zajištění hydratace a udržení tělesných funkcí. Pokud váš pes vodu moc nepije nebo žijete v suchých a horkých klimatických podmínkách, mokré krmivo pro psy může vašemo mazlíčkovu s hydratací pomoci. I přesto byste ale měli vašemu psovi zajistit neustálý a dostatečný přístup k čerstvé vodě.

 • Pomáhá psům, kterým se těžko kouše. Psi mohou mít potíže s rozkousáním tvrdých granulí z různých důvodů, jako je ztráta zubů, deformace čelistí nebo i příliš malá pusa. Za takových okolností může pes mokré krmivo mnohem jednodušeji rozkousat.Hnědý pes žere na zahradě z modré misky.

 • Lákavá vůně. Starší psi mohou částečně přijít o čich a potom už nežerou granule s takovou chutí jako dříve. Psi, kteří jsou nemocní nebo se zotavují po operaci, také nemívají příliš chuť k jídlu. Mokrá krmiva mají často silnou chuť i vůni a to může chuť k jídlu zlepšit.

 • Nabízí rozmanitost. Mokrá krmiva bývají k dostání v řadě podob, příchutí a konzistencí, které psům nabízí větší rozmanitost. Vybíravým jedincům, psům, kteří přecházejí na nové krmivo, a dokonce i psům, kteří potřebují zhubnout, může mokré krmivo prospět.

Jedna z nevýhod mokrých krmiv spočívá v tom, že nejsou atraktivní jen pro vašeho psa, ale mohou přitahovat i jiná stvoření jako mouchy. Pokud váš pes jí pomalu nebo se k jídlu během dne rád vrací, měli byste zvážit, jak a kdy jej krmit, abyste předešli tomu, že mouchy nakladou do misky vajíčka. Mokré krmivo se za teplého počasí také rychleji kazí, takže co pes nesežere během hodiny, by se mělo vyhodit.

Jestli se to týká i vašeho psa, zvažte konzultaci s veterinářem nebo odborníkem na psí chování a poraďte se, jak u psa podpořit konzumaci jídla najednou tak, aby jídlo nezůstávalo v misce a nepřitahovalo mouchy. S vybíravými jedinci to někdy může být těžké, ale obvykle je možné naučit je správným stravovacím návykům.

Výhody suchého krmiva pro psy

Suché krmivo pro psy, také známé jako granule, má zase jiné výhody:

 • Pohodlí. Odměřené porce suchého krmiva se mohou nechat v misce, aby je mohli dojíst později i pomalí jedlíci.

    

 • Cena. Suché krmivo pro psy bývá levnější než mokré.

 • Výhody pro zdravé zuby. Některá suchá krmiva jsou navržena tak, aby omezovala zubní plak, zubní kámen a zbarvení zubů, neboť granule při žvýkání ze zubů odstraňují nánosy, které se tam z jídla usazují.

 • Krmivo a zábava v jednom. Suché krmivo se obvykle snadněji využívá v různých hračkách a hlavolamech, které jsou užitečné, protože vašeho psa zabaví, zatímco jste v práci. Kromě toho umožňují mít kontrolu nad množstvím snězeného krmiva u horlivých jedlíků. Vzhledem k tomu, že psi svou večeři neloví, mentální stimulace, kterou představuje získání krmiva z hračky, jim může zpestřit každodenní život.

Suché, mokré nebo kombinované krmivo? Co je pro vašeho psa nejlepší?

Jednoduchá odpověď na tuto věčnou otázku je: cokoliv vám a vašemu psovi vyhovuje nejlépe. Pokud máte jistotu, že krmivo, které psovi podáváte, je kompletní a vyvážené, tj. zajišťuje psovi veškeré potřebné živiny, můžete zvolit cokoliv.

Někteří páníčci preferují pouze suché krmivo, jiní pouze mokré a někteří míchají obě. Pokud jde o kombinování krmiv, můžete je buď míchat ve stejné misce, nebo podávat ráno suché krmivo a večer mokré (případně naopak) a nebo můžete psovi dávat mokré krmivo jako speciální pochoutku za dobré chování. Jen se ujistěte, že při kombinování krmiv nezvyšujete kalorický příjem svého mazlíčka, zvláště když potřebuje zhubnout.

Promluvte si se svým veterinářem

Jestli máte otázky nebo obavy týkající se zdraví vašeho psa, případně si nejste jistí, zda by váš pes měl jíst suché nebo mokré krmivo, nebojte se obrátit na svého veterináře. Veterináři tu nejsou jen pro případy, kdy vyvstane nějaký problém.

Ať už se rozhodnete svému psovi dávat suché nebo mokré krmivo, případně směs obojího, mějte na paměti tyto důležité pokyny.

 • Vždy zvolte krmivo, které je kompletní a vyvážené, aby váš pes dostal všechny potřebné živiny.

 • Nikdy krmivo neměňte náhle. Nové krmivo vždy zavádějte po dobu 5-7 dnů nebo dle instrukcí vašeho veterináře. Pomůže vám to vyhnout se podrážděnému žaludku a pes si bude na novou chuť a konzistenci moci zvyknout postupně, čímž se vyhnete odmítnutí nového krmiva.

 • Podávejte vždy správnou porci krmiva, měřenou na základě ideální váhy vašeho psa. Jestli si nejsi jistí, zda váš pes má ideální váhu, poraďte se s veterinářem.

 • Nikdy nepřecházejte na zdravotní nebo terapeutické krmivo, aniž by vám to veterinář doporučil.

Po nějaké době, možná i trochu na základě metody pokusu a omylu, jistě brzy najdete ideální řešení, které bude vašemu chlupáči skvěle vyhovovat.

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS