Malá plemena psů: Co potřebujete vědět

Published by
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Malí psi jsou nepochybně roztomilí. Ale pokud si myslíte, že to je vše, co mohou nabídnout, jste na omylu! Malá a trpasličí plemena psů jsou možná malá, ale přesto jsou to psi se vším, co můžete najít u jejich větších parťáků, jen je to dodáno v menším balení. To neznamená, že by malá plemena psů neměla svá vlastní specifika. Pokud si kladete otázku, zda je dobré pořídit si malého psa, přečtěte si tento článek a dozvíte se o malých plemenech několik důležitých věcí.

Rozmanitost psů malých plemen

Roztomilý jorkšírský teriér nakukující ženě přes rameno

Když se řekne malé psí plemeno, lidé si často automaticky představí některé z nejmenších ras patřících mezi trpasličí plemena chovatelského klubu „UK Kennel Club“, jako jsou jorkšírský teriér nebo bišonek.

Malé psy ovšem najdeme v téměř každé skupině psů dle užitkovosti či typu. Trpasličí jezevčík například patří do skupiny loveckých psů, zatímco krysí teriér a Jack russel teriér zase do skupiny teriérů.

Když si vybíráte psa malého plemene, nezapomeňte na to, že na charakteristických rysech skupiny, do které váš pes patří, bude záviset jeho temperament a osobnost více, než na jeho velikosti. Zatímco mnozí malí psi, zvláště trpasličí rasy, se dobře hodí do městského života a městské zástavby, jezevčík a někteří teriéři, kteří byli vyšlechtěni tak, aby dokázali chytit drobné škůdce a menší zvěř, se budou dobře cítit i na statku nebo na vesnici, kde mohou využít své lovecké instinkty.

Důležité je mít na paměti, že stejně jako u větších psů, i plemena malých psů se liší pokud jde o temperament a fyzické požadavky. Doporučujeme podrobně si nastudovat vlastnosti plemene, které si případně plánujete pořídit, abyste se ujistili, že se bude dobře hodit do vaší rodiny a k vašemu životnímu stylu.

Co je skvělé na malých plemenech psů

Malí psi mají spoustu výhod. Jak už bylo řečeno, zpravidla nevyžadují tolik prostoru k tomu, aby se cítili pohodlně a šťastně, takže jsou skvělou volbou pro život v bytě nebo malém domku. Nicméně to, že jsou malí, neznamená, že by nepotřebovali prostor na procvičení svých malých nožek. Často v sobě mají nahromaděnou energii, takže pokud nemáte zahradu, ve které by si mohli hrát, je dobré mít poblíž procházkovou trasu nebo park, kde mohou psi volně běhat. Malí psi mají obvykle menší spotřebu krmiva a základní péče o ně stojí méně, než je tomu u větších plemen. Méně línají (tedy pokud jde o celkový objem vypadané srsti) a zpravidla způsobují méně nepořádku (nebo alespoň velikostně menší nepořádek) než velcí psi. Také se snáze dostanou pod kontrolu, ať už na vodítku nebo v rukou. Jen si to představte: chtěli byste raději uklidňovat 10kg pejska nebo 40kg obra, když se snaží chytit veverku? Podle PDSA mají menší psi také vyšší průměrnou délku života, než je tomu u jejich větších parťáků.

Výzvy u malých plemen psů

Navzdory všem výhodám mají malí psi také několik obtížných stránek. I když mají obecně pevné zdraví, jejich malá těla jsou křehká a náchylná ke zranění, zvláště pokud je upustíme, příliš drsně si s nimi hrajeme nebo když spadnou či skočí z nábytku, který je moc vysoko. Z tohoto důvodu se zvláště trpasličí plemena psů příliš nehodí do rodin s velmi malými dětmi a i větší děti by měly být dozorem a mělo by se jim vysvětlit, jak s malými psy správně zacházet. Mnohá malá plemena jsou také náchylná k různým zdravotním problémům, jako jsou tracheální kolaps nebo vykloubení čéšky, kdy se při ohnutí kolenního kloubu čéška dostává do nesprávného postavení. Vždy je dobré ověřit si u veterináře, zda váš pes netrpí těmito (nebo jinými) problémy, které vyžadují zvláštní zacházení. Pokud vašemu pejskovi například hrozí tracheální kolaps, bude místo klasického obojku s vodítkem potřebovat postroj, který drží celý hrudní koš.

Lidé si o malých psech často myslí, že to jsou sedaví tvorové na klín, kteří se rádi mazlí. Ve skutečnosti jsou ale malé rasy psů často ranec plný energie a někteří potřebují více pohybu, než jiní psi. Pokud nemáte rádi chození na procházky ani velkou zahradu, kde si může pes hrát a běhat, měli byste hledat takové psí plemeno, kterému stačí pohyb a hra uvnitř v domě. Malá plemena psů jsou často kopa energie. I když si nevydrží hrát a běhat tak dlouho, jako jiní psi, krátké a časté hry jim zajistí veškerý pohyb, který potřebují.Také stojí za to zmínit, že podle studie z roku 2021, kterou provedla Univerzita v Helskinkách, se zjistilo, že dvě ze tří nejagresivnějších psích ras jsou malí psi (knírač malý a trpasličí pudl). Vědci uvádějí, že agresivita se nejsilněji pojí se strachem, kdy se psi kvůli své malé velikosti cítí úzkostně, zranitelně a neposlouchají. Dodávají také, že agresivní chování může ještě zhoršit nedostatečný výcvik a příliš velká shovívavost páníčků, kteří takové chování tolerují, protože se jim nezdá ohrožující a dokonce jej považují za roztomilé. Pokud chceme vychovat přátelského a dobře vychovaného psa, je důležité mít na paměti, že správná socializace a výcvik poslušnosti jsou stejně důležité u malých jako u velkých psů. I když je váš malý psí společník seberoztomilejší, odolejte pokušení zacházet s ním jako s miminkem. Přestože je malinký, je to pes a spoléhá na vás, že jej vycvičíte a usměrníte tak jako jakéhokoliv jiného psa.

Nutriční požadavky u malých psů

Štěně světlé čivavy oblečené v černo-červeném pleteném svetru jí z misky.Pokud jde o celkový objem, malí psi jí méně než ti velcí. Když se ale podíváme na spotřebu na kilogram živé váhy, malá plemena ve skutečnosti potřebují více kalorií. Chovatelský klub „UK Kennel Club“ uvádí, že malá psí plemena spalují kalorie rychleji než velcí psi, ale mají samozřejmě mnohem menší žaludek. To znamená, že váš malý nebo trpasličí pejsek bude potřebovat menší ale kaloričtější krmné dávky a bude je potřebovat častěji než velký pes. Štěňata ve vývinu je potřeba krmit ještě častěji, aby u nich nedošlo k hypoglykémii, neboli nízké úrovni cukru v krvi, která může vést ke slabosti a letargii, svalovému třesu, záchvatům a dokonce i ke smrti.

Aby měl váš malý pes správný počet kalorií, krmte jej krmivem pro malá plemena psů se speciálním složením, které je kaloricky bohatší, než krmivo určené pro větší plemena. Vzhledem k tomu, že malí psi mají vyšší průměrnou délku života, je dobré jim dávat krmivo s vysokým obsahem antioxidantů, které pomáhají předcházet poškození, které může způsobit během jejich delšího života vystavení volným radikálům.

Malí psi jsou často velkou osobností. Což znamená, že nejenom je s nimi velká zábava, ale také mohou být za správných okolností těmi ideálními společníky. Teď, když víte, co od malého psa očekávat, si můžete zvolit to správné malé plemeno, které dobře zapadne do vaší domácnosti.

O autorovi

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je panička, bloggerka píšící o zvířatech a spisovatelka z Tulsy v Oklahomě, kde obvykle píše pod dohledem svého klubka chlupáčů.

 

Související produkty