Zvracení a průjem u psů a koček - je to důvod k obavám a co s tím dělat?

Publikováno Dr. Emma Milne
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Všichni páníčci znají pocit hrůzy, který vás přepadne, když uslyšíte zvuk blížícího se zvracení. Hned všeho necháte a snažíte se dostat svého psa nebo kočku ven z domu nebo dolů z postele před tím, než nastane nevyhnutelné. Když má váš domácí mazlíček průjem a zvrací, je to přinejmenším nepříjemné, ale zároveň také velmi znepokojivé. Spousta páníčků si klade otázku, proč jsou jejich kočky nebo psi nemocní a mají průjem a co by se s tím dalo dělat. Začněme nejběžnějšími příčinami.

Co u psů a koček způsobuje zvracení a průjem?

Stejně jako u lidí, většina případů zvracení a průjmů je krátkodobá a jejich příčinu nikdy nezjistíme, protože zvířeti je brzy lépe a situaci tedy není nutné podrobně zkoumat. Jedna z hlavních příčin se nazývá „stravovací nerozvážnost“. Je to vlastně jen vznešený způsob jak říci, že váš pes nebo kočka našli něco dost nechutného a spolkli to. U psů se může jednat o zdechlinu vytaženou z popelnice a u koček o nějakou kořist, kterou kočka uloví a spořádá, ale moc jí nesedne. Zvláště psi si libují ve shnilých věcech, ve výkalech jiných psů nebo i vlastních výkalech, atd. To samozřejmě někdy nemusí proběhnout dobře a vyvolá to zvracení a/nebo průjem. Často se objeví nejprve zvracení a jak problematický předmět prochází trávící soustavou, za den nebo dva nastane průjem a zvracení pomalu ustupuje. Dalšími možnými příčinami zvracení a průjmu jsou:

  • Virové infekce jako parvoviróza (dobrý důvod ujistit se o tom, že váš mazlíček je plně očkovaný po celou délku svého života).
  • Parazité jako jsou červi nebo Giardia lamblia.
  • Cizorodé předměty jako ponožky, kamínky nebo vlna. Nevěřili byste, co některá zvířata sní!
  • Jedy nebo jídlo, které je pro zvířata jedovaté, ale pro lidi ne. Klasickým příkladem je čokoláda pro psy, ale existuje řada dalších, jako xylitol, česnek, cibule a také rozinky.
  • Syrové maso a kosti. Současný trend konzumace syrové potravy s sebou nese vysoké riziko střevních infekcí jako salmonela, Campylobacter a E.coli.
  • Potíže s některými orgány, např. onemocnění jater nebo ledvin či zánět slinivky břišní.
  • Různé typy rakoviny.
  • Některá endokrinní onemocnění, jako Addisonova choroba.
  • Neprůchodnost střev.
  • Chronická enteropatie

Tento seznam není vyčerpávající, proto je důležité vědět, co dělat, když se u psa nebo kočky objeví zvracení či průjem a kdy zajet k veterináři.

Co dělat, když se u psa nebo kočky objeví zvracení nebo průjem.

Hlavně nepanikařit. V drtivé většině případů se nejedná o nic závažného a obvykle to za den nebo dva přejde. Pokud máte byť jen nepatrné obavy, neváhejte kontaktovat svého veterináře. Ten to raději prověří, než by později litoval, a položí vám podrobné otázky o tom, kdy vše začalo, jestli zvíře vykazuje další příznaky, atd. Spolu se potom dohodnete, zda je potřeba zvíře přivést do ordinace. Pomoci může i to, když budete svému mazlíčkovi podávat nedráždivou stravu, v malých dávkách a často. Nejjednodušší je požádat svého veterináře, aby vám na pár dnů něco doporučil.

Kdy zajít k veterináři.

Když příznaky během jednoho nebo dvou dnů nepoleví, je třeba hledat primární příčinu. Existuje několik situací, kdy se nevyplatí čekat a je nutné vyhledat pomoc ihned.

  • Když víte, že vaše zvíře pozřelo něco toxického nebo se prohrabalo popelnicí.
  • Když je zvracení velmi časté, hrozí, že se zvíře nebezpečně dehydratuje.
  • Když se váš pes snaží zvracet, ale nejde mu to, nebo začíná opuchat.
  • Když buď ve zvratcích nebo ve výkalech uvidíte krev.
  • Když vaše zvíře vypadá zdravě a žere, ale krátce poté zvrací.
  • Když váš mazlíček vypadá nemocně, v depresi nebo na pokraji kolapsu.
  • Když pes zaujímá pozici „luku“ - může to být příznakem silné bolesti, možná zánětu slinivky břišní.

Podstatné je, jak často říkám, že když máte obavy o zdraví svého domácího mazlíčka, nikdy neplýtváte ničím časem. Jestli si nejste jistí, kontaktujte svého veterináře. Proto tady jsme.

O autorovi

Dr. Emma Milne

Doktorka Emma Milne se stala veterinářkou v roce 1996. Pracovala 12 let v malé veterinární ordinaci a sedm let jako poradkyně pro klinickou výživu. Je známá díký svému působení v oblasti dobrých životních podmínek zvířat a také napsala deset knih o domácích mazlíčcích.

Související články

Související produkty