5 TYPŮ nejčastějších trávicích potíží u koček: Co dělat?

Published by
min read

Potíže s trávením jsou u našich kočičích společnic tak časté, že si mnozí majitelé myslí, že to je normální. Ale pokud vaše kočka zvrací pravidelně (jednou týdně nebo častěji) nebo má řídkou stolici, v bříšku se jí něco děje. Možná, že přišel čas změnit krmivo nebo prostředí, ale rozhodně je načase promluvit si s veterinářem. Sepsali jsme pro vás několik tipů, jak řešit nejčastější problémy s trávením u koček.

Ginger cat sitting in a litter box and looking at the camera.

1. TYP: Střevní červi

 Vnitřní parazity najdete u koček běžně – dokonce i u koček, které žijí jen doma. Nejnáročnějším aspektem jejich diagnostiky a léčby je to, že kočka může být zamořena, a přitom nemusí vykazovat žádné příznaky. Mezi nejčastější střevní parazity u koček patří měchovci, hlístice a tasemnice.

Mezi příznaky toho, že trávicí systém kočky napadli střevní paraziti, může patřit:

  • Zvracení,
  • průjem,
  • červi ve stolici nebo ve zvratcích,
  • úbytek hmotnosti,
  • nafouklé bříško.

Střevní červi u koček jsou nejen nechutní, ale také nakažliví pro člověka, a proto je důležité nechat kočičí stolici jednou nebo dvakrát ročně vyšetřit u veterináře. Pokud by byl výsledek vyšetření pozitivní, museli byste provést odčervení kočky podle pokynů.

2. TYP: Zácpa

Zácpa je dalším běžným trápením trávicího systému koček. Zácpa může být způsobena dehydratací, bolestí, problémy s motilitou (pohyby svalů) v tlustém střevu nebo vzácným stavem zvaným megakolon, který vzniká u koček, jež „zadržují“ stolici příliš dlouho, nebo chronickou zácpou či obstipací.

Opakující se zácpa však není důvodem ke smíchu. Mezi řešení navrhovaná vaším veterinářem může patřit zvýšení příjmu vody vašeho mazlíčka tím, že doplníte suché krmivo o konzervy, také více pohybu nebo snížení hmotnosti. Veterinář vám také může doporučit přechod na krmivo se složením, které kočkám pomáhá při zažívacích potížích, jako jsou krmiva Hill's Prescription Diet. Pokud se vaše kočka někdy utrápeně krčí v záchodku bez jakéhokoliv výsledku, nechejte ji co nejdříve prohlédnout u veterináře.

3. TYP: Trichobezoáry

Trichobezoáry jsou velmi běžné, to však neznamená, že s nimi vaše kočka musí žít. Trichobezoáry se tvoří, když se kočce uvolňuje příliš mnoho chlupů nebo když má kočka nějaký problém se zažíváním. Pokud vaše kočka vyzvrací trichobezoár pouze příležitostně (ne více než jednou za měsíc se považuje za normální), nemusíte nutně volat veterináře.

Pro kočky, které potřebují prevenci vzniku trichobezoárů, může být dobrou volbou krmivo Hill' Science Plan Adult Hairball Control Light. Obsah vlákniny v něm je speciálně zvolen tak, aby pomohl omezit tvorbu trichobezoárů. Také má kontrolovaný obsah kalorií, což je vynikající, protože podle mých klinických zkušeností většina koček bojuje s nadváhou. Pokud by problém s trichobezoáry přetrvával, pouvažujte o tom, že byste nechali svoji kočku ostříhat u profesionála (žádejte „lví sestřih“) nebo navštivte svého veterináře.

White cat in blue collar yawning.

4. TYP: Zánětlivé onemocnění střev a gastrointestinální lymfom

Jedním z více dráždivých stavů v zažívacím systému koček je zánětlivé onemocnění střev, zkráceně IBD. Mezi zažívací problémy koček spojené s IBD patří zvracení, průjem, řídká stolice, ztráta chuti k jídlu a úbytek hmotnosti. Přesná příčina IBD není známa, ale předpokládá se, že jde o genetickou poruchu imunitního systému, která způsobuje zvýšenou imunitní reakci na potravu, parazity nebo bakterie.

IBD je pro veterináře frustrujícím onemocněním, protože jeho příznaky jsou podobné jako u mnoha jiných gastrointestinálních poruch a onemocnění lze definitivně diagnostikovat pouze biopsií střeva. Mnohým majitelům se nelíbí myšlenka, že by jejich kočka měla podstoupit operaci, takže se místo toho rozhodnou pro neinvazivní ultrazvuk břicha. Přestože IBD nelze z ultrazvuku definitivně diagnostikovat, existuje několik vodítek, které mohou naznačovat, že kočka trpí tímto onemocněním. Jimi jsou například zesílené střevní stěny. Léčba IBD obvykle zahrnuje odčervení a v případě potřeby antibiotika. Vaše kočka může také potřebovat steroidy v tabletách nebo injekcích a přechod na jemnější hypoalergenní krmivo.

U IBD je důležité omezit zánět. Ten totiž může u kočky vést k rozvoji gastrointestinálního lymfomu, který je považován za maligní (rakovinovou) transformaci kočičího IBD. Pokud byla u vaší kočky diagnostikována zánětlivá choroba střev, pečlivě dodržujte všechny pokyny svého veterináře.

5. TYP: Potravinové alergie

Skutečné potravinové alergie jsou u koček relativně vzácné a obvykle zahrnují kombinaci gastrointestinálních příznaků (zvracení, průjem nebo plynatost) a kožních příznaků (svědivá kůže, červené skvrny a vypadávání srsti). Potravinové alergie ovlivňují imunitní systém ve střevech a kůži. Mezi nejčastější potravinové alergie u domácích zvířat patří hovězí maso, mléčné výrobky a ryby, vysvětluje Tufts Cummings z centra veterinární medicíny.

Pokud má váš veterinář u vaší kočky podezření na potravinovou alergii, předepíše jí na 10 až 12 týdnů eliminační dietu. V tomto období musíte své kočce dávat VÝHRADNĚ předepsané hypoalergenní krmivo, aby bylo možné vyloučit složky, na které by mohla být alergická. Pokud by vaše kočka během této doby snědla i něco jiného, museli byste s testem krmiva začít znovu. U skutečně alergického pacienta by se gastrointestinální příznaky měly vyřešit za 2 týdny a kožní příznaky za 8 až 10 týdnů. Veterinář vaší kočce může také předepsat steroidy, aby se cítila lépe v krátkodobém horizontu.

Nepanikařte, pokud se u vaší kočky objeví náhlý trávicí problém. Když budete vědět, na jaké potíže s trávením u kočky byste si měli dávat pozor a v jakých případech už je nezbytná návštěva veterináře, udržíte v pohodě svoji kočku i její žaludek.

Contributor Bio

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wootenová absolvovala Vysokou školu veterinární medicíny UC Davis v roce 2002. Je členkou Americké společnosti veterinárních novinářů a rozděluje svůj profesní čas mezi ambulancí pro malá zvířata ve městě Greeley, stát Colorado, veřejná vystoupení k souvisejícím otázkám, vedení lidí, komunikaci s klienty a psaní. Ráda kempuje se svojí rodinou, lyžuje, potápí se a pravidelně se účastní triatlonu.

Related Articles

Related products