Pět běžných trávících potíží u koček: Co dělat

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Trávící obtíže jako zvracení a průjem jsou u koček poměrně běžné a mnozí páníčci je považují za normální. Pokud ale u vaší kočky zvracení přetrvává nebo má kočka měkkou až vodnatou stolici, znamená to, že se děje něco neobvyklého. Možná nastal čas na změnu krmiva nebo okolního prostředí a rozhodně je čas promluvit si s veterinářem. Zde je několik tipů, jak vyřešit najčastější trávící problémy u koček.

  • Akutní gastroenteritida Jedná se o nějčastější příčinu „podrážděného žaludku“ u koček. Obykle se projevuje jako zvracení a průjem, které se objeví náhle. Může ji způsobit celá řada věcí, jako např. konzumace něčeho nechutného (mnohé kočky s potěšením snědí půl myši a druhou polovinu nám nechají někde ležet), paraziti, viry a bezoáry a další.
  • Chronická enteropatie nebo zánětlivé onemocnění střev Na rozdíl od rychlého náběhu trávících potíží, který jsme zmiňovali před chvílí, se chronická enteropatie objevuje pozvolna a obvykle přetrvává po dlouhou dobu. Běžnými příznaky jsou průjem a úbytek na váze. Také může být způsobena mnoha různými příčinami jako nežádoucí potravinová reakce, imunitní reakce či genetika.
  • Kolitida (zánět tlustého střeva) Tlusté střevo je součástí trávící soustavy a když se zanítí, tato nemoc se nazývá kolitida. Projevuje se obvykle velmi typicky a všechny kočky vykazují stejné příznaky: vypadají, jako by nutně potřebovaly na záchod, ale je to namáhavé a ven téměř nic nevyjde. Jedna z klasických známek zánětu tlustého střeva je čerstvá krev a/nebo slizký hlen ve stolici. 
  • Zrzavá kočka sedí na záchodku a dívá se do fotoaparátu

  • Zácpa Stejně jako u lidí, i u koček zácpa znamená, že vyměšování je obtížné a kočka chodí na záchod mnohem méně často. Zácpa může být způsobena řadou různých příčin. Pozření kostí, peří nebo srsti může vést k tomu, že stolice bude tuhá a půjde těžko ven. Přítomnost chlupů, zvláště u dlouhosrstých koček nebo koček s pomalým trávením bude také znamenat, že stolice bude vysušená a těžko pohyblivá. Některé kočičí rasy jako kočka siamská jsou náchylnější k pomalému trávení než jiné rasy. To může vést k chorobě zvané megakolon.
  • Potravinové alergie Kočky mohou z řady důvodů špatně reagovat na určité potraviny a tomu se souborně říká nežádoucí potravinové reakce. Opravdové potravinové alergie jsou mnohem vzácnější, než si lidé myslí a obvykle je způsobují bílkoviny v potravinách jako kuřecí maso, ryby a mléko. Potravinové alergie mohou způsobit zvracení a průjem a také kožní potíže jako svědění a příliš časté čištění.

Bílá kočka s modrým obojkem zívá.

Když se u vaší kočky náhle objeví trávící obtíže, nelekejte se. Váš veterinář vám může pomoci určit příčinu problému a navrhnout, jak kočce pomoci.

O autorce

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten získala v roce 2002 magisterský titul v oboru Veterinární medicína na Kalifornské univerzitě v Davisu. Doktorka Wooten je členkou společnosti American Society of Veterinary Journalists a její profesní aktivity sahají od provozování veterinární praxe pro malá zvířata v Greeley v Coloradu přes veřejné projevy na související témata, vedení a komunikaci s klienty až po psaní. Ve svém volném čase ráda táboří se svou rodinou, lyžuje, potápí se a účastní se triatlonových závodů.

Související články

Související produkty