Zánět tlustého střeva u kočky: Příčiny, příznaky a léčba

minutové čtení

Šedá kočka s bílou náprsenkou odpočívá se zavřenýma očima v náručí svého páníčka.

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Všimli jste si, že se vaší kočce nedaří vyloučit stolici? Má průjem, krev nebo hlen ve stolici? Pokud ano, je možné, že vaše kočka trpí kolitidou neboli zánětem tlustého střeva. Ten může být pro kočku dost nepříjemný. Ať už jsou jeho příčiny lehké nebo závažné, je důležité snažit se tento problém odhalit v rané fázi a zjistit, co se přesně děje.

Příčiny kolitidy u koček

Kolitida je nejběžnější u koček do pěti let věku, ale může se objevit kdykoliv. Mezi nejběžnější příčiny patří:

  • Enteropatie reagující na stravu. Enteropatie reagující na stravu je jedno z onemocnění, které jsme v minulosti nazývali zánětlivé onemocnění střev. Nyní se používá obecnější termín - chronická enteropatie, zahrnující také další choroby, jako je enteropatie reagující na steroidy. Chronická enteropatie je jakékoliv chronické onemocnění zažívacího traktu, obvykle trvající déle než tři týdny.
  • Nežádoucí reakce na potravu. Kolitidu mohou způsobovat alergie nebo intolerance na určité složky potravy. Zánět bude pravděpodobně přetrvávat do té doby, než se problematická ingredience zcela vyloučí z jídelníčku.
  • Paraziti.
  • Stres. Kolitidu mohou vyvolat i stresující události, jako příchod nového člena rodiny nebo pobyt v kočičím hotelu, případně i soužití s jinými kočkami v domě.
  • Nádory a polypy ve střevech.
  • Infekce.
  • Pozření cizích těles.

Příznaky kolitidy

Jak už bylo řečeno, nejběžnějším příznakem kolitidy je přítomnost krve a hlenu ve stolici. Někdy se objeví i průjem nebo můžete zaznamenat, že kočce se nedaří vyloučit stolici, případně tráví na kočičím záchodku více času, než je obvyklé. Je to proto, že kočka má pocit, že musí na záchod, i když tomu tak ve skutečnosti není. Když si všimnete, že kočka má s vylučováním problém, je velmi důležité neprodleně vyhledat veterinární pomoc. Je to částečně proto, že kolitida se musí léčit, ale problém s vylučováním může být také příznakem cystitidy nebo neprůchodnosti močového měchýře, což jsou obě naléhavé situace, vyžadující okamžitý zásah.

Potíže s trávením či vylučováním je obtížnější zjisti, pokud kočka chodí na záchod ven. Když kolitida přetrvává po určitou dobu (chronická kolitida), můžete zaznamenat také hubnutí, apatičnost nebo nechuť k jídlu. Stejně jako u jiných věcí, které se týkají našich mazlíčků, je i zde užitečné být všímavý. Když budete vědět, co je normální, snadno si všimnete, že je něco v nepořádku.

Léčba kolitidy

Vzhledem k tomu, že kolitida má řadu různých příčin, její léčba se bude lišit v závislosti na tom, čím byla způsobena. Většina případů se vyřeší během několika dní, zvláště pokud byly způsobeny nevhodným ukradeným pamlskem. Pokud problém trvá déle než 48 hodin nebo se vám zdá, že kočka má bolesti, je potřeba zajít k veterináři. Je užitečné s sebou vzít vzorek stolice, aby jej veterinář mohl nechat otestovat na přítomnost červů nebo infekce.

Léčba zahrnuje:

 
  • Změnu krmiva. Vzhledem k tomu, že mnohé případy kolitidy souvisí s krmivem, veterinář vám může doporučit přejít na snadno stravitelné krmivo, jehož cílem je střeva rychle uzdravit. Taková krmiva často obsahují kvalitní zdroje prebiotik, které vyživují bakterie udržující střeva zdravá. Vaše kočka může takové krmivo potřebovat pouze po omezenou dobu, ale je možné jej podávat i déle. Pokud vy i váš veterinář máte pocit, že se jedná o dobré dlouhodobé řešení.

  • V některých případech je u kolitidy nutné užívat léky na léčbu zánětu. Steroidy jsou silně protizánětlivé a je možné je užívat pouze pár dnů nebo déle, když je onemocnění chronické.

  • Pokud má váš veterinář podezření, že by kočka mohla mít na něco alergii nebo intoleranci, může jí předepsat dietu. Ta obvykle spočívá v podávání krmiva obsahujícího hydrolyzovaný protein, který u koček nevyvolá alergickou reakci. Veterinář také může navrhnout využít jiný zdroj bílkovin, který kočka ještě nikdy nejedla, například kachnu. Je možné, že kočka budete muset jíst toto nové krmivo celoživotně.

  • Antibiotika se předepisují, pokud veterinář u kočky odhalí enteropatii reagující na antibiotika.

  • Pokud má vaše kočka červy, veterinář ji odčerví a poradí vám, jakou zvolit prevenci.

  • U koček je také poměrně obvyklou příčinou stres, zvláště pokud žijí v domě s jinými kočkami nebo jich žije hodně v sousedství. Na stres vám může veterinář předepsat léky, ale často udělají velký rozdíl i změny v okolním prostředí nebo používání přípravků jako feromonové difuzéry.

  • Nádory, polypy a cizí předměty ve střevech někdy vyžadují chirurgický zásah.

Kolitida u koček obvykle nebývá důvodem k obavám, ale je důležité ji nepodceňovat pro případ, že by byla způsobena jednou z uvedených závažnějších příčin. Veterinář kočku raději vyšetří dříve, než by riskoval, že vážně onemocní. Pokud máte jakékoliv obavy, neváhejte jej proto požádat o pomoc.

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA