Úzkost u koček: Porozumění příznakům stresu u koček

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Každý jsme se někdy zasmáli u videa, na kterém kočka leknutím vyskočí až ke stropu. Ale bázlivá a úzkostná kočka k smíchu příliš není. Úzkost může být u koček vážným problémem, který negativně ovlivňuje celý jejich život. Přečtěte si, co stres kočkám způsobuje a jak jim můžete pomoci.

Příčiny úzkosti u koček

Bílá kočka calico se skrývá pod postelí.
Úzkost u koček vyvolává hrozba, ať už opravdová, nebo imaginární. Reagují na ni typickými projevy strachu. Úzkostná kočka tedy může vypadat ve stresu a bát se bez zjevného důvodu. To ale neznamená, že žádný důvod není. Stanovení příčiny ovšem může vyžadovat čas a trochu detektivní práce.

Mezi možné příčiny úzkosti patří bolest, nemoc, psychický stres způsobený životem v domácnosti s více kočkami, traumatický zážitek, nedostatek správné socializace, týrání, zanedbávání péče v minulosti nebo zhoršení smyslů a ztráta paměti související se stárnutím. Také bolesti kloubů u starších koček mohou vést k úzkostnému chování, například ke schovávání se nebo problémům s používáním kočičí toalety. Dalšími možnými příčinami kočičí úzkosti může být nový nebo nově přestěhovaný nábytek, nové domácí zvíře, příchod dítěte nebo stěhování.

Jak poznáte, že má vaše kočka úzkosti?

Znaky stresu u koček

Úzkostnou kočku není těžké rozpoznat. Běžné příznaky úzkosti nebo stresu u koček zahrnují:

  • odtažitost a skrývání,
  • pokles aktivity,
  • snaha o útěk,
  • ztráta chuti k jídlu nebo naopak přejídání,
  • destruktivní nebo agresivní chování,
  • průjem,
  • značkování nebo vyhýbání se kočičí toaletě,
  • vypadávání chlupů, vředy a léze způsobené nadměrnou péčí o srst.

Dalšími znaky mohou být ztráta hmotnosti, velmi hlasité projevy, letargie a neklid. Kočky jsou obecně samotářské bytosti a rády tráví čas samy. Některé jsou však na svou rodinu velmi vázané a při odloučení od svého majitele mohou prožívat úzkost. Pokud je vaše kočka v klidu, když jste nablízku, ale začne se chovat úzkostně, když se chystáte odejít (například se oblékáte a berete do ruky klíče), měli byste vyhledat pomoc specialisty na zvířecí chování.

Pomoc vystresované kočce

V první řadě je třeba vědět, že kočku za úzkostné chování nesmíte trestat ani kárat. To by jen zvýšilo negativní asociace a situace by se nezlepšila, ale naopak zhoršila. Také by to narušilo pouto mezi vámi a vaším mazlíčkem. Vaším cílem by mělo být, aby se kočka cítila bezpečně a uvolněně.

Hnědé mourovaté kotě stojí na stole a kontroluje ho veterinář.Když si všimnete, že se vaše kočka chová úzkostně, jako první si domluvte schůzku s veterinářem. Ten stanoví diagnózu nebo vyloučí případné zdravotní problémy, které by mohly způsobovat bolest a nepohodlí a následně stres. Vzhledem k tomu, že kočky mají tendenci svou bolest skrývat, problém často není očividný. Nutné může být důkladné vyšetření a další diagnostické postupy, například krevní testy nebo rentgen. Pokud se zjistí, že původ úzkosti je medicínský, léčba může stačit, aby se kočka vrátila ke svému normálnímu životu.

Pokud však veterinář zdravotní příčinu vyloučí, může to znamenat, že je problém psychický. Pak by vám měl veterinář poradit, jak dále postupovat.

Pokud kočka potřebuje léky proti úzkosti, může vám veterinář doporučit certifikovaného veterinárního psychologa nebo kvalifikovaného odborníka na chování či trenéra, který vám i vaší kočce pomůže s úpravou prostředí a změnou chování. Změna chování zahrnuje rozpoznání faktorů, které úzkosti spouští. Cílem je vytvořit nové, pozitivní citové asociace prostřednictvím procesu desenzibilizace – tedy snížení citlivosti. Úprava prostředí zahrnuje například odstranění spouštěčů úzkosti z dosahu kočky. Pokud se zvíře například bojí cest v přepravce, můžete ho odměnit oblíbenou hračkou nebo pamlskem vždy, když do přepravky vleze nebo se pohybuje v její blízkosti. Časem si přepravku spojí s těmito pozitivními odměnami, a když bude muset vlézt dovnitř, nebude to pro kočku tak stresující. Cílem celého tréninku je naučit ji, že je v bezpečí a že může být uvolněná a v klidu. Tyto změny chování je třeba provádět pod vedením odborníka. Při nesprávném postupu totiž hrozí, že strach nebo úzkost ještě zvýšíte a situaci zhoršíte.

Domácnosti s více kočkami: častá příčina stresu a úzkosti

Domácnosti s více kočkami si zaslouží zvláštní pozornost, protože kontakt s dalšími kočkami, dokonce i s těmi v sousedství, je hlavní příčinou stresu a nemocí u koček. Jak už jsme řekli, kočky jsou od přírody samotářská zvířata a další kočky jsou hrozbou v jejich teritoriu. Pro prevenci stresu a úzkosti je pravděpodobně vůbec nejlepší mít jen jednu kočku. Pokud ve vaší domácnosti žije koček více a jedna nebo několik z nich vykazuje známky stresu, můžete zkusit následující tipy.

  • Misky s jídlem a vodou by měly být umístěny na klidných místech. Misek by vždy mělo být o jednu více, než je počet koček v domácnosti.
  • To stejné platí pro kočičí toalety. Záchody by kočky měly mít v ústraní a daleko od krmiva a vody.
  • Na chodbě zkuste strategicky rozmístit police a nábytek tak, aby se kočky mohly na různých úrovních míjet.
  • Pokud je to možné, mějte více než jedny kočičí dvířka, aby dominantní kočky nemohly bránit v přístupu ven těm plachým.
  • Zajistěte dostatek vyvýšených úkrytů a také pelíšků, aby mohly být všechny kočky kdykoli daleko od sebe.
  • Pokud nic z toho nepomůže, zkuste zvážit, že byste úzkostné kočce našli jiný domov. Někteří mazlíčci bohužel soužití s ostatními nezvládají. Pro tyto kočky může být nejlepším řešením nový domov, kde se budou cítit bezpečně a klidně.
  • Vyzkoušejte výživu pro úzkostné kočky. Existují terapeutická krmiva s přírodními látkami, která mohou stres u koček pomoci zmírnit.
  • Umožněte bezpečný přístup ven. Pobyt v interiéru je pro mnoho koček zásadní příčinou stresu, a to i pokud žijí samy. 

Neléčená úzkost

Stres a úzkost se samy nezlepší, naopak se pravděpodobně časem zhorší a nežádoucí chování se ještě zintenzivní. Chronický stres může mít stejně jako u lidí celou řadu důsledků pro fyzické zdraví kočky. Může to ohrozit imunitní systém a zvýšit náchylnost k nemocem, což vede k dalším problémům s chováním. Brzké vyřešení úzkosti vaší kočky je nejen v jejím zájmu, ale také v zájmu pohody celé vaší domácnosti.

Pokud si myslíte, že vaše kočka trpí úzkostí, není třeba mít obavy. S láskou, trpělivostí a pomocí kvalifikovaných odborníků jí můžete pomoci prožít zdravější a šťastnější život.

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA, a Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip.


O autorce

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je milovnice a majitelka domácích mazlíčků, bloggerka a spisovatelka z Tulsy v Oklahomě.