Kočka a úzkosti: Jak kočce ulevit od stresu
Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Někoho můžete škádlit, že se chová jako „vystrašená kočka", nebo se dokonce zasmějete, když něco vaši kočku vyděsí a ona vyskočí. Ale ustrašená, úzkostná kočka je vážná věc. Úzkost může být u koček vážným problémem, zejména pokud se neléčí. Pokud se domníváte, že by vaše kočka mohla být stresovaná, čtěte dál, abyste pochopili, co se s vaší kočkou děje a jak jí můžete pomoci.
Vysvětlení kočičí úzkosti
Kočky zažívají úzkost, když očekávají nebezpečí „neznámého nebo imaginárního původu, které má za následek normální tělesné reakce spojené se strachem,“ vysvětluje web PetMD. Jinými slovy, úzkostná kočka se jeví jako chronicky stresovaná a vyděšená bez zjevného důvodu. To však neznamená, že žádný důvod neexistuje. Znamená to pouze, že odhalit skutečnou příčinu úzkosti může nějakou dobu trvat.
Příčin, které mohou mít za následek vystresovanou kočku, je mnoho a jsou velmi rozmanité. Kočičí úzkost může být způsobena bolestí nebo onemocněním, vystavení něčemu toxickému nebo infekční nemocí – tedy faktory, které ovlivňují nervový systém. Na vině může být psychologický spouštěč, jako například traumatická zkušenost, nedostatek správné socializace, zneužívání či zanedbávání. Stárnoucí mozek může také způsobit úzkost, zejména u starších koček, které mají problémy s pamětí nebo demencí. Bolest kloubů u starších koček může být také zdrojem úzkostného chování, jako je například schovávání nebo vyměšování mimo kočičí záchod. K dalším možným příčinám kočičí úzkosti patří nový nebo přestěhovaný nábytek, nové domácí zvíře nebo dítě v domácnosti, nebo dokonce nový domov.
Jednou z nejčastějších forem kočičí úzkosti je úzkost z odloučení, při které vaše kočka trpí úzkostí a stresem, když jí zmizíte z očí nebo odejdete z domu. Podle PetMD je to zejména u koček, u kterých došlo k opuštění, ke změně bydliště, nebo které byly předávány od majitele k majiteli.
Kočky můžou trpět také obsedantně kompulzivní poruchou (OCD), která se vyznačuje přehnaným, opakujícím se chováním. Příčiny OCD u koček nejsou průkazně prozkoumány, a jako takové se obecně charakterizují jako duševní porucha, i když tento stav může být vyvolán stresem, říká PetMD. Páníčci mohou nevědomky posílit projevy OCD tím, že se snaží své kočky uklidnit, nebo jim věnovat pozornost během projevů nežádoucího chování. Je třeba také poznamenat, že některá plemena jsou geneticky predisponována k určitému obsedantně kompulzivnímu chování. Siamská a další asijská plemena jsou těmito projevy zvláště známá.
Jak tedy můžete zjistit, zda máte úzkostnou kočku?
Sledujte příznaky
Není příliš obtížné si všimnout, že koťátko je úzkostlivé. PetMD identifikuje následující příznaky a symptomy obecné kočičí úzkosti:
- Chvění
- Odtažitost a schovávání
- Pokles aktivity
- Snaha o únik
- Ničivé nebo agresivní chování
- Průjem
- Vyměšování mimo kočičí záchod
- Rány a léze způsobené nadměrným čištěním srsti
Mezi další příznaky patří ztráta nebo snížení chuti k jídlu, hubnutí, nadměrné hlasové projevy, letargie a neklid, doplňuje PetMD. OCD lze identifikovat nadměrným, opakujícím se chováním, jako je požírání, sání nebo žvýkání tkanin, obsedantní péče o srst, opakované mňoukání nebo kňourání a neustálé chození. V případě úzkosti z odloučení bude vaše kočka pravděpodobně v pořádku, dokud budete poblíž, ale může začít chovat úzkostně, když ucítí, že se chystáte odejít.
Jak pomoci vaší stresované kočce
První věc, kterou byste měli vědět, abyste pomohli své úzkostné kočce, je to, že byste ji nikdy neměli za její úzkostné chování trestat nebo ji vynadat. To pouze zvýší negativní asociace a strach a situaci namísto zlepšení zhorší. Cílem by mělo být pomoci kočce cítit se v jejím prostředí bezpečně a uvolněně.
Jakmile zjistíte u kočky úzkostné chování, prvním krokem je domluvit si schůzku s veterinářem, aby buď diagnostikoval nebo vyloučil jakékoli zdravotní problémy nebo toxiny, které by mohly být příčinou stresu vaší kočky. Jelikož kočky mají sklon své bolesti skrývat, nemusí to být hned patrné, a důkladné vyšetření může vyžadovat řadu krevních a dalších testů. Pokud se ukáže, že vaše kočka trpí bolestí nebo zdravotním problémem, může být vyřešení tohoto problému zároveň krokem k odstranění úzkostného chování. Díky léčbě se pak kočka vrátí ke svému normálnímu chování.
Na druhou stranu, pokud váš veterinář vyloučí fyzický problém jako příčinu, může to znamenat, že jde o psychologický problém. Pokud tomu tak je, měl by být váš veterinář schopen poradit vám s léčbou.
Kromě předepisování léků proti úzkosti, které pomáhají udržet kočku v klidu, vám může váš veterinář doporučit certifikovaného odborníka na chování zvířat nebo trenéra, který vám i vaší kočce může pomoci prostřednictvím metod podmiňování chování a proti-podmiňování. Podmiňování chování zahrnuje identifikaci spouštěčů strachu v životě vaší kočky a sníží její citlivost na tyto spouštěče buď opakovaným, bezpečným vystavením těmto spouštěčům nebo jejich odstraněním z jejího prostředí. Proti-podmiňování, které je podobné, zahrnuje cvičení vaší kočky, aby nahradila negativní chování pozitivním a zároveň si vytvořila pozitivní spojení s novým chováním. Například, pokud má vaše kočka úzkost, když cítí, že se chystáte odejít, cvičte ji, aby si lehla. Pokud tak učiní, odměňte ji pamlskem nebo oblíbenou hračkou. Časem si váš odchod spojí s touto pozitivní odměnou a naučí se být s tím v pohodě. Celkovým cílem tohoto tréninku a podmiňování je naučit kočku, že je v bezpečí a že může klidně odpočívat.
Pokud se úzkost neléčí
Neléčená úzkost se sama o sobě nezlepší a pravděpodobně se postupem času zhorší, přičemž nežádoucí chování bude výraznější. Stejně jako u lidí může mít chronický stres fyziologický účinek na zdraví vaší kočky. Pokud stav přetrvává, mohlo by to ohrozit její imunitní systém a učinit ji zranitelnější vůči nemocem, které zase zesílí její stres. Ve vrcholném stadiu úzkosti by se mohla také rozvinout těžká deprese, což by mohlo vést k dalším problémům s chováním. Je nejen v nejlepším zájmu vaší kočky, ale také v zájmu zachování klidného domova, abyste v případě pozorování úzkostného chování u své kočky neprodleně konali.
Pokud se domníváte, že vaše kočka trpí úzkostí, buďte citliví. S láskou, trpělivostí a ochotou přispějte svým dílem a pomozte své kočce, která má velkou šanci na úplné uzdravení a návrat k svému zdravějšímu a šťastnějšímu já.
Profil přispěvatele
Jean Marie Bauhaus
Jean Marie Bauhaus je milovnicí chlupáčů, blogerkou a spisovatelkou z Tulsy v Oklahomě, kde obvykle píše doma pod dohledem svých čtyřnohých svěřenců.