Kočka a úzkosti: Jak kočce ulevit od stresu

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Někoho můžete škádlit, že se chová jako „vystrašená kočka", nebo se dokonce zasmějete, když něco vaši kočku vyděsí a ona vyskočí. Ale ustrašená, úzkostná kočka je vážná věc. Úzkost může být u koček vážným problémem, zejména pokud se neléčí. Pokud se domníváte, že by vaše kočka mohla být stresovaná, čtěte dál, abyste pochopili, co se s vaší kočkou děje a jak jí můžete pomoci.

Vysvětlení kočičí úzkosti

Bílá kaliko kočka se skrývá pod postelí.Kočky zažívají úzkost, když očekávají nebezpečí „neznámého nebo imaginárního původu, které má za následek normální tělesné reakce spojené se strachem,“ vysvětluje web PetMD. Jinými slovy, úzkostná kočka se jeví jako chronicky stresovaná a vyděšená bez zjevného důvodu. To však neznamená, že žádný důvod neexistuje. Znamená to pouze, že odhalit skutečnou příčinu úzkosti může nějakou dobu trvat.

Příčin, které mohou mít za následek vystresovanou kočku, je mnoho a jsou velmi rozmanité. Kočičí úzkost může být způsobena bolestí nebo onemocněním, vystavení něčemu toxickému nebo infekční nemocí – tedy faktory, které ovlivňují nervový systém. Na vině může být psychologický spouštěč, jako například traumatická zkušenost, nedostatek správné socializace, zneužívání či zanedbávání. Stárnoucí mozek může také způsobit úzkost, zejména u starších koček, které mají problémy s pamětí nebo demencí. Bolest kloubů u starších koček může být také zdrojem úzkostného chování, jako je například schovávání nebo vyměšování mimo kočičí záchod. K dalším možným příčinám kočičí úzkosti patří nový nebo přestěhovaný nábytek, nové domácí zvíře nebo dítě v domácnosti, nebo dokonce nový domov.

Jednou z nejčastějších forem kočičí úzkosti je úzkost z odloučení, při které vaše kočka trpí úzkostí a stresem, když jí zmizíte z očí nebo odejdete z domu. Podle PetMD je to zejména u koček, u kterých došlo k opuštění, ke změně bydliště, nebo které byly předávány od majitele k majiteli.

Kočky můžou trpět také obsedantně kompulzivní poruchou (OCD), která se vyznačuje přehnaným, opakujícím se chováním. Příčiny OCD u koček nejsou průkazně prozkoumány, a jako takové se obecně charakterizují jako duševní porucha, i když tento stav může být vyvolán stresem, říká PetMD. Páníčci mohou nevědomky posílit projevy OCD tím, že se snaží své kočky uklidnit, nebo jim věnovat pozornost během projevů nežádoucího chování. Je třeba také poznamenat, že některá plemena jsou geneticky predisponována k určitému obsedantně kompulzivnímu chování. Siamská a další asijská plemena jsou těmito projevy zvláště známá.

Jak tedy můžete zjistit, zda máte úzkostnou kočku?

Sledujte příznaky

Není příliš obtížné si všimnout, že koťátko je úzkostlivé. PetMD identifikuje následující příznaky a symptomy obecné kočičí úzkosti:

 • Chvění
 • Odtažitost a schovávání
 • Pokles aktivity
 • Snaha o únik
 • Ničivé nebo agresivní chování
 • Průjem
 • Vyměšování mimo kočičí záchod
 • Rány a léze způsobené nadměrným čištěním srsti

Mezi další příznaky patří ztráta nebo snížení chuti k jídlu, hubnutí, nadměrné hlasové projevy, letargie a neklid, doplňuje PetMD. OCD lze identifikovat nadměrným, opakujícím se chováním, jako je požírání, sání nebo žvýkání tkanin, obsedantní péče o srst, opakované mňoukání nebo kňourání a neustálé chození. V případě úzkosti z odloučení bude vaše kočka pravděpodobně v pořádku, dokud budete poblíž, ale může začít chovat úzkostně, když ucítí, že se chystáte odejít.

Jak pomoci vaší stresované kočce

První věc, kterou byste měli vědět, abyste pomohli své úzkostné kočce, je to, že byste ji nikdy neměli za její úzkostné chování trestat nebo ji vynadat. To pouze zvýší negativní asociace a strach a situaci namísto zlepšení zhorší. Cílem by mělo být pomoci kočce cítit se v jejím prostředí bezpečně a uvolněně.

Hnědé mourovaté kotě kontrolované veterinářem na stole.Jakmile zjistíte u kočky úzkostné chování, prvním krokem je domluvit si schůzku s veterinářem, aby buď diagnostikoval nebo vyloučil jakékoli zdravotní problémy nebo toxiny, které by mohly být příčinou stresu vaší kočky. Jelikož kočky mají sklon své bolesti skrývat, nemusí to být hned patrné, a důkladné vyšetření může vyžadovat řadu krevních a dalších testů. Pokud se ukáže, že vaše kočka trpí bolestí nebo zdravotním problémem, může být vyřešení tohoto problému zároveň krokem k odstranění úzkostného chování. Díky léčbě se pak kočka vrátí ke svému normálnímu chování.

Na druhou stranu, pokud váš veterinář vyloučí fyzický problém jako příčinu, může to znamenat, že jde o psychologický problém. Pokud tomu tak je, měl by být váš veterinář schopen poradit vám s léčbou.

Kromě předepisování léků proti úzkosti, které pomáhají udržet kočku v klidu, vám může váš veterinář doporučit certifikovaného odborníka na chování zvířat nebo trenéra, který vám i vaší kočce může pomoci prostřednictvím metod podmiňování chování a proti-podmiňování. Podmiňování chování zahrnuje identifikaci spouštěčů strachu v životě vaší kočky a sníží její citlivost na tyto spouštěče buď opakovaným, bezpečným vystavením těmto spouštěčům nebo jejich odstraněním z jejího prostředí. Proti-podmiňování, které je podobné, zahrnuje cvičení vaší kočky, aby nahradila negativní chování pozitivním a zároveň si vytvořila pozitivní spojení s novým chováním. Například, pokud má vaše kočka úzkost, když cítí, že se chystáte odejít, cvičte ji, aby si lehla. Pokud tak učiní, odměňte ji pamlskem nebo oblíbenou hračkou. Časem si váš odchod spojí s touto pozitivní odměnou a naučí se být s tím v pohodě. Celkovým cílem tohoto tréninku a podmiňování je naučit kočku, že je v bezpečí a že může klidně odpočívat.

Pokud se úzkost neléčí

Neléčená úzkost se sama o sobě nezlepší a pravděpodobně se postupem času zhorší, přičemž nežádoucí chování bude výraznější. Stejně jako u lidí může mít chronický stres fyziologický účinek na zdraví vaší kočky. Pokud stav přetrvává, mohlo by to ohrozit její imunitní systém a učinit ji zranitelnější vůči nemocem, které zase zesílí její stres. Ve vrcholném stadiu úzkosti by se mohla také rozvinout těžká deprese, což by mohlo vést k dalším problémům s chováním. Je nejen v nejlepším zájmu vaší kočky, ale také v zájmu zachování klidného domova, abyste v případě pozorování úzkostného chování u své kočky neprodleně konali.

Pokud se domníváte, že vaše kočka trpí úzkostí, buďte citliví. S láskou, trpělivostí a ochotou přispějte svým dílem a pomozte své kočce, která má velkou šanci na úplné uzdravení a návrat k svému zdravějšímu a šťastnějšímu já.

Profil přispěvatele

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je milovnicí chlupáčů, blogerkou a spisovatelkou z Tulsy v Oklahomě, kde obvykle píše doma pod dohledem svých čtyřnohých svěřenců.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

 • Březost koček  

  154502253 Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Co u koček způsobuje přibírání na váze?

  154502253 Kočkám s nadváhou hrozí vyšší riziko, že se u nich vyskytnou některá závažná onemocnění. Přibývání na váze znamená nárůst tělesného tuku a obvykle je důsledkem toho, že kočka příliš mnoho jí a málo cvičí.
 • Přibírá vaše kočka?

  Cat playing with ownerw Přečtěte si o varovných signálech, příznacích a léčbě obezity a o regulaci hmotnosti u koček a také o potížích, které mají dopad na vaši kočku.
 • Onemocnění jater u vaší kočky: Příčiny, známky a příznaky

  Správná výživa a neustálý dialog s veterinářem jsou klíčem ke zvládnutí onemocnění jater u vaší kočky. Mnohé kočky prožijí po stanovení diagnózy ještě mnoho šťastných let.

SOUVISEJÍCÍ VÝROBKY

 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s jehněčím

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
 • Hill's Science Plan Krmivo pro dospělé kočky

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>
 • HILL'S SCIENCE PLAN Sensitive Stomach & Skin krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  PÉČE O KŮŽI, PÉČE O TRÁVICÍ SYSTÉM