Krmivo pro kočky bez obilovin: Co potřebujete vědět

Publikováno
$readingTime

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Když půjdete na nákup potravin, určitě potkáte dost lidí, kteří prohlížejí štítky, aby se ujistili, že jejich jídlo neobsahuje to nebo ono: bez lepku, bez tuku, bez cukru... seznam "bez" se každým dnem prodlužuje. Nyní se tyto preference rozšířily od jídelního stolu až k miskám pro domácí mazlíčky. Někteří páníčci totiž přistupují i k výživě svých milovaných čtyřnohých členů rodiny stejně jako k té své. 

Není divu, že trh s krmivy pro domácí mazlíčky promptně zareagoval a v posledních letech se objevila řada krmiv pro kočky bez obilovin. Je ale krmivo bez obilovin tou pravou volbou pro vaši kočku? Na rozdíl od informací, které lze najít na internetu (což je cokoli), mohou být obiloviny pro vaši kočku skutečně prospěšné. Zde jsou odpovědi na některé z nejčastějších otázek o krmivu pro kočky bez obilovin – a o tom, zda byste měli zvážit krmení svého mazlíčka právě tímto krmivem.

Co je krmivo pro kočky bez obilovin?

Krmivo pro kočky bez obilovin je přesně to, co jeho název popisuje – krmivo pro kočky vyrobené bez použití obilovin. Běžná zrna obsažená v krmivu pro kočky jsou např. pšenice, kukuřice, oves, ječmen a rýže.

dvě-bílo-šedé-kočky-hledí-nahoru

Většina koček nevyžaduje krmivo bez obilovin a kočky s diagnostikovanou alergií na obiloviny jsou neobvyklé. Ve studii publikované v časopise Veterinary Dermatology bylo zjištěno, že kukuřice je jedním z nejméně pravděpodobných zdrojů potravinové alergie u koček. Z 56 koček ve studii s potravinovými alergiemi byla kukuřice zodpovědná za čtyři případy alergických problémů. Čtyřicet pět koček mezitím trpělo alergiemi spojenými s konzumací hovězího masa, mléčných výrobků a/nebo ryb. Jak tedy můžete poznat, zda má vaše kočka alergii na některou potravinu? Mezi možné příznaky potravinové alergie patří:

  • Svědění
  • Nadměrná péče o srst
  • Nadměrné vypadávání chlupů
  • Lysiny
  • Zanícená kůže
  • Vředy a strupy
  • „Hot spoty“

Kočky mohou mít alergické reakce na produkty péče o srst, na potraviny a dráždivé látky v životním prostředí, jako je pyl. Nebo také na kousnutí blechami, které jsou častější než potravinové alergie. Kočičí akné, roztoči, vši a bakteriální a plísňové infekce kůže mohou u vaší kočičky vést k podobným známkám jako potravinové alergie. Jaký typ alergie má vaše kočka můžete zjistit tak, že necháte ji důkladně vyšetřit veterinářem. Pokud existuje podezření na potravinovou alergii, může vám veterinář doporučit eliminační pokus – zlatý standard pro diagnostiku alergie na potraviny – který vám pomůže určit příčinu alergie vaší kočky. Pokud tedy dojde k pochybnostem ohledně alergií, váš veterinář by měl být prvním, kdo zjistí, zda vůbec jde o alergii a případně jakou.

dvě bílošedé kočky dívající se vzhůru

Znamená bez obilovin také bez lepku a s nízkým obsahem sacharidů?

Více než 3 miliony Američanů trpí celiakií, což je bolestivý stav, který lze zvládnout pouze dodržováním bezlepkové stravy. Dobrou zprávou však je, že neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že stejný stav postihuje i kočky. Vyhýbání se lepku tedy není u koček nutné.

Mnoho milovníků chlupáčů zapomíná na to, že k nahrazení obilovin se v potravinách často používají jiné sacharidové přísady, jako jsou brambory, sladké brambory, tapioka, čočka či hrášek. Ve skutečnosti některá krmiva bez obilovin obsahují podobné nebo dokonce vyšší množství sacharidů než krmivo pro kočky s obsahem obilovin. Nicméně, kočky ani psy příjmem sacharidů nepřibírají. Sedavý životní styl, kastrace, nadměrné krmení, krmení zbytků od stolu, konzumace příliš velkého množství tuků a kalorií jsou více rizikovými faktory pro obezitu než sacharidy. Sacharidy z celých zrn významně doplňují kompletní a vyváženou výživu vaší kočky, což je klíč k jejímu dobrému zdraví.

Mají krmiva pro kočky bez obilovin vysoký obsah bílkovin?

Bílkoviny jsou v krmivech pro kočky zvláště důležité, protože na rozdíl od mnoha jiných zvířat jsou bílkoviny pro kočky primárním zdrojem energie. Mnoho lidí (podle průzkumu PetMD až 57 % milovníků koček) si neuvědomuje, že zatímco kočky vyžadují, aby část jejich bílkovin pocházela ze zvířat, jejich trávící systémy jsou také schopné vstřebávat živiny z vysoce kvalitní rostlinné přísady. Rostlinné přísady mohou být vynikajícím zdrojem esenciálních živin, bílkovin, tuků a sacharidů. Poskytnutím dostatečného množství kalorií ve formě sacharidů šetříte tělesné bílkoviny, jako jsou svaly, před rozložením, aby mohly být použity jako zdroj energie.

Ve skutečnosti může mít krmivo, které jako zdroj bílkovin využívá pouze maso, vyšší obsah fosforu. Zatímco fosfor je esenciální živina, existuje u koček (a psů) souvislost mezi potravinami s vysokým obsahem fosforu a progresí již existujícího chronického onemocnění ledvin. Zelenina a obiloviny jsou zdrojem esenciálních aminokyselin s nízkým obsahem fosforu, který kočky potřebují, a poskytují vaší kočce zdroj bílkovin, které potřebuje, aby byla zdravá.

Jak najít správné krmivo pro vaši kočku

Prozkoumejte různé možnosti, které má vaše kočka k dispozici. Promluvte si s veterinářem a vyberte si vysoce kvalitní krmivo, jenž splňuje všechny nároky na živiny, které vaše kočka potřebuje (a které má taky ráda). Vaše péče o zdraví vaší kočky se pak bude projevovat i dlouho v budoucnosti.

Související výrobky