Psi a zábavní pyrotechnika: Jak pomoci vyděšenému psovi

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Psi a zábavní pyrotechnika spolu nejdou dohromady, jak jistě víte, pokud jste svého psa někdy viděli krčit se strachem při hromobití. Je přirozené chtít své psisko zapojit do venkovních hlasitých oslav, ale zvířata a ohňostroje se k sobě prostě nehodí.

Mnozí psi mají z hlasitých zvuků fóbii a k jejich stresu a úzkosti přispívají také jasné záblesky světla, které ohňostroje doprovází. Jak je uvedeno v tomto článku, psi mají mnohem rozvinutější sluch, takže tyto hlasité výstřely jim nahánějí mnohem větší strach. Pokud se váš psí mazlíček při výstřelu petardy uhání schovat do bezpečí, stejně jako většina ostatních psů, čtěte dál a dozvíte se, jak mu můžete pomoci uklidnit se.

Pes se schovává pod stolem před ohňostrojem venku.

Jak udržet při ohňostroji psa v klidu a v bezpečí

Zvířata a zábavní pyrotechnika se k sobě sice nehodí, ale dá se udělat pár věcí, kterými můžete dopad výstřelů na vašeho chlupáče omezit. Zde je několik tipů na to, co dělat a co naopak nedělat, aby zůstal během období ohňostrojů v bezpečí a beze stresu.

Co dělat

  • Nechte zvíře vevnitř, zavřete okna a zatáhněte závěsy, což pomůže ztlumit hluk a záblesky světel. Organizace RSPCA nabízí radu, jak vytvořit "zabezpečený psí pelíšek" aby se váš chlupáč cítil v bezpečí. Pokud máte suterén, kam zvuky ohňostroje nedolehnou, je to pro psa ještě lepší řešení.

  • Ujistěte se, že bude mít přes den před ohňostrojem spoustu pohybu. To mu umožní vydat energii, která by jinak mohla přispívat k větší úzkosti ve chvíli, kdy ohňostroj začne.

  • Zkontrolujte, zda jsou okna a dveře zavřené a případné únikové cesty v zahradě zabezpečené, doporučuje Battersea Dogs Home. Panuje přesvědčení, že na Silvestra a ve svátek pálení ohňů (Bonfire Night) se v důsledku úzkosti ze zábavní pyrotechniky ztratí více zvířat, proto je zásadní učinit všechna předběžná opatření, která jim zabrání v útěku.

  • Ujistěte se, že vaše zvíře má na krku vhodný obojek a že na něm nebo na mikročipu jsou správné a aktuální informace pro případ, že by se mu přece jen podařilo utéct.

  • Poskytněte mu zábavné rozptýlení, jako jsou jeho oblíbená žvýkací hračka nebo hračka s oblíbeným pamlskem vevnitř, aby byl zaměstnaní ve chvíli, kdy se venku spustí ohňostroj.

  • Zapněte televizi nebo rádio - pomůže to hluk ohňostroje ztlumit. Pro zmírnění úzkosti je ideální jemná hudba.

Co nedělat

  • Neberte psa ven na ohňostrojovou podívanou, nehledě na to, jak moc byste ho tam chtěli mít s sebou.
  • Jednejte stejně jako obvykle a případný strach neberte na vědomí. Pouze by to posílilo psovo úzkostné chování.
  • V období ohňostrojů psa nepouštějte z vodítka mimo oplocené prostory. Když se lekne, mohl by utéct a ztratit se.

Jak zmírnit psí reakci na zábavní pyrotechniku

Černý pes si schovává oči pod tlapky.
Psi a zábavní pyrotechnika se k sobě příliš nehodí a proto je strach vašeho psa nevyhnutelný. Podle organizace Dogs Trust, štěňata, která jsou postupně a bezpečně vystavována hlasitým zvukům během rozhodujícího socializačního období 3 až 16 týdnů věku, zvládají hlasité zvuky jako ohňostroje lépe.

I když je váš pes už dospělý, není pozdě na to ho nechat přivyknout hluku prostřednictvím terapie expozicí. Organizace UK Kennel Club uvádí, že před nocí, kdy se očekávají ohňostroje, se dá psovi pustit hluková nahrávka, která jim pomůže se na zvýšený hluk připravit.

Jak pomoci vašemu psovi přivyknout hluku...

Zatímco si pes užívá činnost, která ho baví, jako mazlení nebo si pochutnává na psím pamlsku, pusťte potichu video nebo zvukový záznam spuštění ohňostroje. To dělejte několikrát denně. Po několika dnech začněte postupně zvyšovat hlasitost zvuku, ale nepřežeňte to. Pokud se zdá, že se pes bojí, znovu hlasitost snižte a postupujte pomaleji. Trénujte tímto způsobem do té doby, než bude pes schopen beze strachu zhlédnout video puštěné hlasitě.

Jak řešit extrémně silný strach

Pokud výše uvedená řešení nepomáhají, váš chlupáč bude možná pro překonání svého strachu potřebovat další pomoc. Existuje speciální typ kabátů pro psy, který pomáhá zvíře uklidnit při hlučných událostech jako jsou ohňostrojové podívané nebo při bouřce. Možná, že i váš veterinář má nějaké tipy, jak psa udržet v klidu, takže není na škodu zavolat mu a poradit se.

Zábavní pyrotechnika beze stresu

Když ohňostroje začnou, je nejlepší, aby váš pes šel na kutě. Svátky si nejlépe užije, když mu zajistíte bezpečné a tiché místo, kde bude moci relaxovat.

O autorovi

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

 

Jean Marie Bauhaus je panička, zvířecí bloggerka a spisovatelka z Tulsy v Oklahomě, odkud píše obklopena svými mazlíčky.

Související produkty