Psi a jejich strach z bouřek  

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Strach z bouřek je běžnou psí fobií. Obvykle jej doprovází schovávání, kňučení, štěkání, škrábání či dokonce močení. Nikdo vlastně pořádně neví, proč se psi bouřek bojí. Zdá se také, že u některých plemen je tento strach běžnější než u jiných.

Úzkost spojená s bouřkami se těžko léčí, ale je důležité léčbu vyzkoušet, protože tyto stavy jsou obvykle s věkem čím dál výraznější.

U psa, který trpí strachem z bouřek, se mohou známky neklidného chování projevovat dlouho před samotným začátkem bouřky. Úzkostlivou reakci mohou vyvolat třeba jen kapky deště dopadající na střechu domu, jasné záblesky světla nebo pokles tlaku před bouřkou. Psi, kteří mívají strach z bouřek, se často bojí i ohňostrojů.

Tresty ani přílišné chlácholení nepomohou

Při zvládání této fobie je důležité psa za neklidné chování netrestat ani jej příliš nechlácholit, protože to by mohlo problém jen zhoršit. Pokud psa potrestáte, bude ještě vystrašenější a neklidnější, protože si bouřku spojí nejen se strachem, ale i s trestem.

Přílišné chlácholení nebo utěšování se také nedoporučuje, protože si pes bude myslet, že je jeho chování vhodné a těší Vás.

Klid a bezpečí

Pokud má Váš pes strach z bouřek, měli byste mu v první řadě najít bezpečné místo, kde ji bude moci přečkat. Takovým úkrytem běžně bývá přenoska (používaná k přepravě psů) nebo třeba prostor pod postelí nebo židlí. Váš pes si tato místa vybírá, protože se v nich cítí chráněný a doléhající hluk je tlumený. Pokud si Váš pes místo ještě nevybral, nějaké mu najděte. Můžete mu tam nechat pár pamlsků, abyste jej na dané místo během bouřky nalákali.

Zajištění bezpečného útočiště, kam se může Váš pes během bouřky schovat, pomáhá ztlumit některé známky neklidného chování, ale neřeší základní příčinu problému. To už je mnohem složitější úkol a nejspíš k jeho řešení budete potřebovat pomoc svého veterináře nebo odborníka na psí chování. Klíčem je snížení citlivosti Vašeho psa na zvukové efekty bouřky nebo jiné podněty související s bouřkou. Čím dříve s léčbou začnete, tím rychleji se dostaví pozitivní výsledky.

Pes si potřebuje na bouřku zvyknout

Snižování citlivosti musí probíhat postupně. V zásadě se budete snažit, aby si Váš pes na zvuk bouřky přivyknul a považoval jej za běžnou věc. Dosáhnete toho tak, že mu budete v krátkých intervalech a s nízkou hlasitostí pouštět nahrané zvuky bouřky.

Tyto zvuky by měly přicházet v nepravidelných intervalech, aby simulovaly skutečnou bouřku. Sledujte přitom chování svého psa. Snažte se jej během přehrávání zvuků zabavit nějakou příjemnou činností, například aportováním. Pokud se Váš pes příliš bojí a nechce si hrát, budete muset snížit hlasitost přehrávaných zvuků a vyzkoušet vše později.

Může jít o dlouhodobý proces vyžadující spoustu trpělivosti, ale nakonec se bude Váš pes během bouřky cítit mnohem klidněji.

Související články

Související výrobky