Čištění psích tlapek: Jak to úspěšně zvládnout

Publikováno Erin Ollila
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Jistě víte, že váš pes potřebuje pravidelnou péči, ale věděli jste, že čištění tlapek je důležitou součástí pravidelné úpravy zevnějšku?

Během procházky venku nebo při hraní na zahradě jsou tlapky vašeho psa vystaveny tvrdým povrchům, mokré hlíně, prachu a nečistotám. Ty roztomilé malé polštářky na psích tlapkách mají psy chránit před nárazy, extrémními teplotami a nerovnými povrchy a je důležité tlapky udržovat ve skvělé kondici. Pokud čištění tlapek zatím není součástí vaší pravidelné péče o psa, zde je vysvětlení, jak začít.

Jak často byste měli svému psovi čistit tlapky?

Na rozdíl od koupání psů, které organizace UK Kennel Club doporučuje každých pár měsíců, neexistují u čištění tlapek konkrétní pokyny, jak často by k němu mělo docházet. Tlapky svému psovi ale kontrolujte pravidelně. Podle množství fyzické aktivity a ročního období (parná léta a drsné zimy mohou dát tlapkám vašeho psa zabrat) můžete tento druh péče přizpůsobit psím potřebám. Pokud například berete psa často s sebou na tůru, může být užitečné zkontrolovat a umýt mu tlapky po každém výletu. Naopak pes, který tráví většinu času doma a chodí jen na menší procházky po okolí, může čištění tlapek potřebovat jen když je venku špatné počasí a tlapky se mu zašpiní nebo namočí.

Tlapka štěněte bígla zblízka.

Příprava na čištění tlapek

Mezi polštářky na tlapkách nebo za drápky se často zachycují nečistoty, proto je důležité psovi tlapky zkontrolovat ještě před tím, než je začnete mydlit. 

Hledejte vše, co na tlapy vašeho psa nepatří, jako například trny, kusy rostlin, klíšťata nebo miniaturní kousky rozbitého skla, mušlí nebo jiného materiálu. Zaměřte se také na třísky nebo cokoli jiného, co se zadřelo do drápků nebo polštářků na tlapkách. Jestli něco najdete, opatrně to odstraňte.

Dále, pokud máte psa se středně dlouhou nebo dlouhou srstí, zastříhněte mu srst na konci tlapek. Zabráníte tím zacuchání, na tlapkách nebudou ulpívat nečistoty a zůstanou tak čisté. Srst by měla být přibližně stejně dlouhá jako polštářky.

Čištění psích chodidel:

Jestli jste psa nejprve vykoupali, bude se vám čištění tlapek zdát snadné. Po kontrole polštářků a zastřihnutí srsti tlapky namočte, namydlete jemným psím šamponem a opláchněte. Nezapomeňte si připravit také ručník, abyste mohli tlapky osušit a pes tak neuklouzl nebo za sebou nenechal v domě mokré šlápoty.

Když chcete tlapky jen rychle očistit po krátké procházce, jemně je otřete namočenou žínkou. Pokud chcete použít čistící ubrousky, časopis Dogs Monthly doporučuje používat pouze neparfémované ubrousky vyrobené z přírodních materiálů, bez alkoholu nebo silných čistících přísad. Pro jistotu volte čistící ubrousky, které jsou určeny přímo pro psy a požádejte svého veterináře o konkrétní doporučení. 

Nezapomeňte psům zastříhávat drápy a paspárky (drápky po stranách tlapek), pokud je to potřeba. Drápy by měly končit těsně nad zemí a když pes jde, nemělo by být slyšet klepání drápků o zem. Organizace Animal Trust varuje, že správné ostříhání psích drápů může být komplikované. Pokud si nejste jistí, jak to provést, požádejte o to na příští schůzce svého veterináře nebo psího kadeřníka.

Čištění psích tlap je jen drobnou součástí péče, kterou musíte jako páníček zajistit, ale zároveň je to skvělá příležitost, jak si k psovi budovat vztah a dát mu najevo, že se o něj vždy postaráte.

O autorovi

Erin Ollila

Erin Ollila věří v sílu slov a v to, že chytré sdělení může poučit a dokonce i změnit vědomí čtenářů, kterým je určeno. Její tvorbu, která zahrnuje rozhovory, tvorbu textů pro třetí osoby, příspěvky na blozích a kreativní literaturu faktu, najdete na internetu i v tištěné podobě. Erin je nadšená pro sociální média a SEO. Vystudovala Fairfieldskou univerzitu, kde získala titul v tvůrčím psaní. Sledujte ji na Twitteru @ReinventingErin nebo si o ní přečtěte bližší informace na http://erinollila.com.

 

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Související produkty