Tipy na zdravou psí srst a kůži: Základem je správná péče i kvalitní krmení

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Chcete-li svého psa udržovat v dobré kondici, je důležitou součástí péče také zajištění zdravé kůže a zdravé srsti. Množství péče, které Váš pes vyžaduje, může být různé, ale u každého psa je třeba zavést dobrý režim péče o jeho zevnějšek.

Existuje spousta psích salónů, které tyto služby nabízí za rozumné ceny. Na doporučení se můžete zeptat v místním obchodě s chovatelskými potřebami nebo je možné, že podobné služby poskytuje i Vaše veterinární praxe. Personál v psím salónu je dobře vyškolen, má profesionální zkušenosti a zná potřeby psů jednotlivých plemen. Postará se také o vyčištění uší Vašeho psa a ostříhání drápků.

Pečujeme o psa doma

Můžete se také rozhodnout, že se o zevnějšek svého psa postaráte sami, případně zvládnete většinu věcí doma a k profesionálům se vydáte jen občas. Jde o skvělou příležitost, jak můžete strávit čas se svým psem. Většina psů totiž miluje, když se o ně staráte a kartáčování se jim líbí.

Zdravá srst bude jemná a relativně hladká, a to i u krátkosrstých nebo drsnosrstých plemen. Srst by měla být lesklá, ale ne mastná a neměla by silně páchnout. Psi s nezdravou srstí budou mít suché a lámavé chlupy a spoustu volných chlupů v srsti. Samotná srst také může být mastná nebo vypadat zaprášeně. Další známky nezdravé srsti zahrnují lysá místa a nepříjemný, olejovitý zápach.

Pročesávejte pravidelně

Pročesávání je nejdůležitější součástí péče o zevnějšek psa. Dlouhosrstá plemena bude nutné vyčesávat dvakrát týdně, zatímco psy, kteří jsou náchylní k línání nebo mají hustou spodní vrstvu srsti, je třeba česat jednou týdně. Pravidelné pročesávání prospěje i krátkosrstým plemenům a pomůže odstranit uvolněné chlupy.

Podobně jako jakákoliv jiná práce, i česání vyžaduje správné nástroje a k dispozici je stejně mnoho druhů hřebenů a kartáčů, jako je typů srstí psů. V ideálním případě byste měli mít dva kartáče, jeden s velkými mezerami mezi zuby na vnější vrstvu srsti a jeden s jemnými zoubky na důkladné pročesání a česání na hlavě. Na doporučení se můžete zeptat svého veterináře nebo personálu psího salónu.

Čas na koupel

„Psí zápach“ je obvykle způsoben nahromaděním bakterií a tuku na psí srsti. A přestože by Vašemu psovi nejspíš bylo dobře i bez koupele, důkladné umytí pomůže toto hromadění eliminovat. Nedoporučuje se však ani příliš časté koupání, protože výsledkem může být suchá a podrážděná kůže. Pokud tedy není Váš pes obzvlášť špinavý (od bláta, výkalů atd.), nekoupejte jej častěji než jednou za měsíc.

Základním pravidlem je nepoužívat šampón určený pro lidi. Dětský šampón je sice bezpečný a nedráždí oči, ale čisticí složky jsou v něm tak slabé, že špínu ani mastnotu nedokážou odstranit. Používejte tedy mycí přípravky připravené speciálně pro psy. Měli byste je sehnat u svého veterináře nebo v místním obchodě s chovatelskými potřebami.

Správná strava

Dalším velmi důležitým aspektem péče o zdravou srst je strava. Chlupy z velké části tvoří bílkoviny a čím lepší je tedy strava Vašeho psa, tím lepší bude i stav jeho srsti. Krmiva bohatá na esenciální mastné kyseliny jsou pro srst Vašeho psa obzvlášť dobrá. Pokud u svého psa pozorujete problémy se srstí nebo kůží, může být viníkem jeho strava. O doporučených krmivech pro Vašeho psa a jeho srst se pobavte se svým veterinářem.

Související články

Související výrobky