Zastřihování psích drápků pro psí pedikúru

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Zajímá vás, jak postupovat při zastřihování drápků vašeho psa? Pokud ano, vězte, že mnoho dalších páníčků, kteří mají na starosti péči o své psy, to zajímá také. Ať už máte svého prvního mazlíčka, nebo jste se obávali, zda to děláte správně po celou dobu, je důležité se naučit, jak správně zastřihnout drápky vašeho psa.

Jaké jsou výhody stříhání drápků vašeho mazlíčka?

Než se pokusíte upravit drápky svého psa, věnujte trochu času tomu, abyste pochopili, proč je vůbec zastřihovat. Na rozdíl od lidské pedikúry, kdy vám nehty upraví a vyleští a kterou doprovází rychlá masáž chodidel, se pedikúra pro psy provádí tak, aby drápek nerostl příliš dlouho. Přerostlý drápek je urychlovačem mnoha zdravotních problémů. Přemýšlejte o tom, co se stane, když se dlouhý drápek dotkne země pokaždé, když váš pes udělá krok: na jeho šlachy působí síla, což způsobuje nepříjemný tlak při chůzi, říká American Kennel Club. V průběhu času to může způsobit problémy se správným držením těla, které ovlivňují nejen nohu vašeho psa, ale také jeho rozložení hmotnosti – což pak ovlivňuje mnoho dalších kloubů a svalů v těle.

Dlouhé drápky se mohou také rozštípnout, což vašemu domácímu mazlíčku způsobí bolest. Navíc, rozštípnuté drápky nelze vždy dát do pořádku pouhým zastřihnutím. Jejich další stříhání může způsobit další rozštípnutí a možná budete muset k veterináři. A konečně, v extrémních podmínkách mohou příliš dlouhé drápky zarůstat zpět do měkkého lůžka. K tomu často dochází u starších nebo zanedbávaných psů, kteří již pociťují bolest z dlouhých drápků, což je vede k tomu, že se vyhýbají chůzi po tvrdém povrchu.

A beautician treats Shibu Inu dogs nails with a nail file

Nástroje, které potřebujete k pedikúře pejska

Naučit se stříhat psí drápky je ve skutečnosti docela snadné, pokud používáte správné nástroje. Nejlepší na tom je, že k úspěchu potřebujete jen velmi málo. Vše, co potřebujete, jsou kleštičky na zastřihávání drápků, prášek na sraženiny, pamlsky a možná další osobu. A nezapomeňte pozvat svého psa na tuto velkou událost.

1. Kleštičky na zastřihávání drápků

Prvním a nejdůležitějším nástrojem, který budete potřebovat, jsou kleštičky na zastřihávání drápků. Můžete si koupit několik různých typů, včetně tzv. gilotiny, kleští nebo nůžek na zastřihování. (Nenechte se vystrašit názvy.) Zeptejte se pracovníku v psím salonu nebo veterináře na jeho názor na to, jaké nůžky doporučuje konkrétně pro vašeho psa. Gilotinové zastřihávače fungují nejlépe u malých psů, zatímco klasické kleštičky a nůžky na drápky jsou vhodné spíše pro velké psy. Nicméně nejvíce vám asi bude vyhovovat takový typ, se kterým vám nejlépe pracuje.

Pilníčky na drápky jsou další možností, pokud byste drápky raději brousili, než stříhali. Jelikož broušením mizí jen malá část drápku, může to být bezpečnější než nůžky, aby se zabránilo poranění a následnému krvácení z jemné cévy pod drápkem. Elektrické pilníčky jsou však často hlučné, někteří psi se jich bojí a v blízkosti tohoto nástroje se cítí úzkostně nebo ustrašeně. Dokončení úpravy také trvá mnohem déle, takže váš mazlíček musí být trpělivý.

2. Srážecí prášek

Pokud ustřihnete příliš dlouhou část drápku psa, může začít krvácet, což způsobí velmi znepokojivou situaci. Styptický prášek nebo jiný koagulační prostředek, který veterinář doporučí, pohotově zastaví krvácení. Pamatujte, že koagulační prášek můžete použít pouze v případě, že váš mazlíček krvácí v důsledku přílišného zastřižení drápku.

3. Pamlsky

Chválení za správné chování pomůže při uklidňování psa a dodá klid i vám. Pamlsky jsou obzvláště užitečné pro mladé nebo úzkostné psy, kteří zastřihávání drápků neznají. Nezapomeňte si vybrat zdravé pamlsky a chválit psa povzbuzujícím šťastným tónem hlasu.

4. Pomocník

Je na vás, zda požádáte kamaráda nebo někoho z rodiny, aby vám pomohl psa při zastřihávání drápků držet. Pokud jste příliš nervózní nebo máte špatné zkušenosti z minulosti, možná to budete chtít nechat na odborníkovi v psím salonu nebo vašem veterináři. Nezapomeňte si domluvit pravidelné návštěvy, aby váš pes neměl mezi procedurami pocit nepohodlí.

Pokud se na to cítíte, můžete to zvládnout úplně sami.

Focus on chocolate lab's underside of his feet.

Jak správně zastřihávat psí drápky

Psí pedikúra je vlastně docela snadný proces. Jednoduše nadzvedněte a nakloňte tlapku vašeho domácího mazlíčka tak, abyste byli schopni tlapku držet a zastřihovač drápků (nebo pilník) umístěte na přebytečnou oblast drápku. Pak pomalu začněte. Odstřihujte malé úseky, až dokud se vám nebude zdát, že už jste odstranili dost. Buďte opatrní, abyste se vyhnuli zasažení lůžka a cév v něm. V bílém drápku byste měli vidět při pohledu ze strany lehce růžový stín lůžka. U černého drápku je to obtížnější. Pokud při pohledu přímo do řezu uvidíte malou černou tečku, dále nepokračujte. Je pravděpodobné, že lůžko je přímo za ní.

Pokud se však obáváte zastřižení drápků svého psa podle těchto pokynů, můžete ho odvézt do psího salonu nebo k veterináři, aby vám poskytl pokyny osobně. Tito profesionálové vám budou moci ukázat stejné techniky osobně, což vám dodá jistotu, abyste proces příště provedli sami.

Nezapomeňte také na paspárek, anebo též vlčí dráp. Vzhledem k tomu, že tyto drápky jsou na straně tlapky, nemají stejnou trakci proti zemi, jakou mají ostatní drápky, uvádí Washington State University College of Veterinary Medicine. Ve skutečnosti jsou poranění paspárku velmi běžná a jejich udržování a péče o ně pomáhá vyhnout se problémům. Zastřihněte je stejným způsobem, jako jste to udělali s ostatními drápky. Pozorně je však sledujte, protože je třeba je zastřihávat častěji.

Nyní, když víte, jak drápky psa zastřihnout, možná vás zajímá, jak dlouhé (nebo krátké!) by po zastřižení měly být. Nelze určit přesnou délku, kterou by drápky měly mít, jelikož mohou mít všechny možné tvary a velikosti. Nejlepší známkou toho, že drápek má správnou délku, je to, že se nedotýká země, když pes tlapku položí na zem. Pokud uslyšíte, jak pes při chození po bytě „klape“ jako na podpatcích, je potřeba drápky zastřihnout.

Contributor Bio

Erin Ollila

Erin Ollila věří v sílu slov. A také, že obsažná zpráva může nejen informovat, ale dokonce transformovat cílové publikum. Její texty lze najít na celém internetu a v tisku a zahrnuje rozhovory, psaní pro jiné autory, blogování a kreativní literaturu faktu. Erin je nadšenec SEO a všeho, co se točí kolem sociálních sítí. Vystudovala Fairfield University s titulem M.F.A. v tvůrčím psaní. Oslovte ji na Twitteru @ReinventingErin, nebo o ní zjistěte více na http://erinollila.com.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ VÝROBKY

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Dog Food with Beef

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • HILL'S SCIENCE PLAN Canine Adult with Chicken

  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • HILL'S SCIENCE PLAN Medium Adult Dog Food with Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ kuře je vytvořeno k podpoře svaloviny a životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů, kvalitních bílkovin a omega-3 mastných kyselin.
 • Hill's® Science Diet® Adult Perfect Weight Chicken & Vegetable Entrée dog food

  <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Perfect Weight má unikátní směs ingrediencí a nízký obsah tuku. Krmivo pro dosažení zdravé váhy vašeho psa a jeho delší život.