Kdy pustit štěně ven

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Když vypustíte své štěně poprvé ven, může to být pro vás oba trochu děsivé. Kvůli své bezbrannosti, zvědavosti a tendenci dostat se do průšvihu se vaše malé, křehké štěně zdá být receptem na malér. Zvyknout si na různá prostředí, včetně venkovního, je ale důležitou součástí vývoje štěněte. Přečtěte si následující tipy, kdy je nejlepší začít brát štěně ven a představit ho světu.

Ven do zahrady

Hnědé štěně dlouhosrstého jezevčíka venku
Kdy může vaše štěně ven do zahrady? Pokud je vaše zahrada bezpečně oplocená a nevyužívají ji neočkovaní psi, organizace PDSA uvádí, že tam můžete štěně pustit hned od začátku. Berte je ven každé 1-2 hodiny. Hned po probuzení, když se napije a po každém jídle, protože to jsou chvíle, kdy je pravděpodobné, že štěně bude potřebovat na záchod a zároveň je to příležitost ho odměnit za to, že je tak chytré. Procházky venku by měly být nejprve kratší a zvíře by mělo být samozřejmě pod dohledem. Je to také vhodná chvíle na seznámení s obojkem a vodítkem, jako příprava na delší procházky a chození do veřejných prostor.

Štěňata jsou zranitelná v případě extrémních teplot. Pokud je venku obzvláště chladno, zkraťte čas venku pouze na to, aby si štěně došlo na záchod a prozkoumávání okolí tentokrát vynechte. Také mějte na paměti, že štěně mnohem rychleji prochladne, když je mokré, proto je jemně a pečlivě vysušte, jestli bylo venku na dešti. Naslouchejte svému štěněti. Když se mu nechce ven, nenuťte ho, jinak by vám mohlo začít nedůvěřovat nebo z vás mít strach.

Podobným způsobem jsou štěňata náchylná i k potížím způsobeným vedry. Pokud nastanou velká horka, zkraťte venkovní procházky a nikdy nenechávejte štěně venku za vedra bez dozoru, ledaže by mělo přístup ke stínu a spoustě vody.

Socializace vašeho štěněte

Malé bílé štěně sedí v trávě a okusuje vodítko.To, kdy bude pro vaše štěně bezpečné začít se socializací, bude záviset na očkování, která dostalo a na riziku onemocnění ve vaší oblasti. Váš veterinář vám sdělí, jaký je protokol pro konkrétní očkovací látky, které používá. Socializační období trvá pouze asi do 14 týdnů věku, proto je důležité s veterinářem probrat, co bude pro vaše štěně nejlepší.

Včasná socializace pomůže vašemu štěněti poznat svět, ve kterém bude žít. To znamená postupné setkání s rodinnými příslušníky a přáteli, cizinci, dalšími psy, jinými zvířaty a všemi radostmi a překvapeními velkého venkovního světa. Výcvikové středisko je skvělým místem, kde se socializací začít. 

Pokud vám dělá starosti, že by štěně přišlo do kontaktu s neočkovanými psy nebo bylo vystaveno rizikovému prostředí dříve, než dostane všechna očkování, můžete si domluvit setkání se psy, kteří už očkovaní jsou, zvolit nízko-rizikové prostředí jako je zahrada přátel nebo štěně jednoduše  nést , když budete mimo domov. Nezavrhujte předem všechna setkání. Získávání nových zkušeností musí být pozitivní zážitek. Pokud byste štěně nutili ve chvíli, kdy není spokojené a uvolněné, mohlo by to mít opačný účinek a vyvolat u něj z dlouhodobého hlediska vyděšené či úzkostné reakce. Poraďte se s veterinářem, cvičitelem nebo kvalifikovaným odborníkem na chování zvířat, jak nejlépe postupovat, aby byla socializace vašeho štěněte bezpečná.

Je možné, že při několika prvních procházkách venku bude vaše štěně nadměrně stimulované a rozrušené. Pokud se to stane, prostě si dejte den nebo dva pauzu a umožněte mu odpočinout si a uklidnit se. Přehnané psí reakce by ale za žádných okolností neměly být důvodem nebrat psa pravidelně ven. Zvíře si na příliš podnětné a stimulující venkovní prostředí s věkem postupně zvykne. Je ovšem mnohem obtížnější socializovat staršího psa, který zmeškal příležitost zkoumání a socializace během socializačního období. Nadměrná stimulace u mladého štěněte, které ještě prochází socializací, je mnohem méně závažná, než nadměrná stimulace u staršího psa, který správnou socializací neprošel.

Čas strávený venku se štěnětem je také skvělou příležitostí, jak si prohloubit vzájemný vztah. Když štěně prozkoumává nový svět a zároveň ví, že jste poblíž, abyste na něj dohlédli a chránili ho, pomůže to posílit vazbu mezi vámi. Také ho to naučí důvěřovat vám i zbytku vaší rodiny, až bude připravené jít ven, ať už na záchod nebo na procházku. A navíc, vzhledem k tomu, že štěně se stále učí, je to skvělá příležitost naučit jej, co má a nemá venku dělat.

Chození ven a prozkoumávání venkovního světa je významnou součástí výchovy psa, který bude slušně vychovaný a bude dobře reagovat na okolní prostředí. Pokud se budete řídit těmito pokyny, vaše štěně se bude moci bezpečně učit, jak žít štastně a spokojeně v tomto velkém světě.

O autorce

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je panička, bloggerka píšící o zvířatech a spisovatelka z Tulsy v Oklahomě, kde obvykle píše pod dohledem svého klubka chlupáčů.

 

Recenzovaly Dr. Emma Milne BVSc FRCVS a Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

Související články

Související produkty