Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Možná si lámete hlavu nad tím, proč se váš pes pořád tak škrábe. Příčin svědění kůže u psů je celá řada, a proto je před zahájením léčby důležité nejprve stanovit správnou diagnózu.
Neexistuje nic horšího než když vidíte, jak váš mazlíček zažívá nepříjemné pocity, takže hlavní prioritou je vašemu psu od svědění ulevit. Pokud se pes neustále drbe a olizuje, může to být velmi náročné i pro majitele, který v důsledku toho může trpět přerušovaným spánkem. Mezi dvě hlavní příčiny svědění kůže u psů jsou paraziti a alergie, přičemž obojí se může vyskytovat sezónně. Potřebujete pomoci s diagnostikou? Objednejte se na vyšetření u veterináře. I když se vám svěděn nemusí zdát nijak závažné, jistě se budete chtít ujistit, že pro svého psa děláte maximum a ke snížení jeho diskomfortu používáte bezpečné produkty.
Blechy a klíšťata
Pokud se váš pes drbe, nejprve zkontrolujte, zda nemá blechy nebo klíšťata. Tito krevsající parazité yužívají psy jako hostitele a mohou se na ně přichytit téměř kdekoli. Klíšťat si nemusíte všimnout, dokud se plně nezabydlí a nezvětší se natolik, abyste je mohli zpozorovat a odstranit. Mějte na paměti, že tito dotěrní parazité, kteří spolu s pavouky patří do třídy pavoukovců, mohou přenášet a často i přenášejí řadu nebezpečných onemocnění, takže je důležité srst vašeho mazlíčka pravidelně kontrolovat během sezóny klíšťat a stejně tak i kdykoli váš pes vstoupí do potenciálně zamořeného prostoru (což může být kdekoli venku). Pokud na svém psovi najdete klíště a potřebujete s jeho odstraněním pomoci, obraťte se na svého veterináře. Nevytahujte ho jen tak. Ústní části klíštěte by totiž mohly zůstat zaklesnuté v kůži a způsobit otok, zánět a lokální infekci.
Blechy jsou sice méně nebezpečné, ale přinejmenším stejně nepříjemné. Napadení parazity pak může u psů vést ke svědění kůže a dalším kožním reakcím, které vyžadují veterinární péči. Někteří psi mohou mít na bleší kousnutí alergickou reakci, která způsobuje velmi bolestivá zánětlivá ložiska, vypadávání srsti, otoky a dokonce infekci. Odhalit blechy je někdy snazší než odhalit klíšťata, pokud je pravidelně kontrolujete; blechy nicméně tráví většinu času v měkkém nábytku vašeho domu a na vašeho psa naskočí, až když se chtějí nakrmit. To znamená, že i jich je těžké se zbavit. Dobrým způsobem, jak zjistit, zda má váš pes blechy, je hledat nečistoty, které za sebou nechávají. Jedná se o bleší výkaly, které jsou v podstatě natrávenou krví. Vyčesejte srst svého psa na bílý papírový ubrousek. Pokud uvidíte černé skvrny, přidejte kapku vody. Pokud je to jen špína, barvu nezmění, pokud je to nečistota vzniklá přítomností od blech, zbarví se do červena kvůli krvi v ní obsažené. Je to dobrý trik, který se hodí mít v rukávu. Pokud zkontrolujete, zda pes, kterého trápí svědění, náhodou nemá blechy či klíšťata, může to mít přínos nejen pro něj, ale i pro vás a vaši rodinu. Některými nemocemi přenášenými klíšťaty se mohou nakazit i lidé a není pochyb o tom, že pokud klíště dostane příležitost, velice rádo se na člověka přisaje. Částečně tomu můžete zabránit nošením dlouhých kalhot. Většina blech, které naleznete na psech, jsou ve skutečnosti blechy kočičí, které občas přeskočí i na člověka. Většinou se projevují svědícími místy, která připomínají štípance od komárů, na dolních končetinách a kotnících. Někteří lidé, psi i kočky jsou na bleší sliny alergičtí a reagují na ně hůře než ostatní.
Prevence parazitů u psů
Svědění u psů mohou způsobovat i další parazité, například různé druhy roztočů. Nejlepší způsob, jak se blechám, klíšťatům a dalším parazitům vyhnout, je prostřednictvím prevence. Jelikož tito parazité mohou být velmi nepříjemní a dokonce i nebezpeční, doporučuje se používat preventivní přípravky proti blechám a klíšťatům tak často, jak vám doporučí váš veterinář. Je mnohem snazší se před těmito parazity chránit než se snažit s nimi zatočit teprve až poté, co vašeho psa už napadli. Z dlouhodobého hlediska to vám i vašemu psovi zajistí větší pohodlí. Nezapomeňte se poradit s veterinářem, abyste se ujistili, že všechny léčivé šampony a preventivní přípravky mají správné dávkování a jsou pro vašeho mazlíčka bezpečné. Při výběru přípravků proti škůdcům je k dispozici mnoho možností, od spot-on přípravků, tablet a léků, přes obojky proti blechám a klíšťatům až po spreje. Pokud na svém mazlíčkovi objevíte blechy a klíšťata, zavolejte veterináři, který vám doporučí vhodnou léčbu. Nezapomeňte vyprat i jeho pelech. U napadení velkým množstvím blech může být nutné ošetřit i váš dům. Nikdy spreje na čištění domácnosti nepoužívejte na své domácí mazlíčky.
Alergie na alergeny z prostředí
Stejně jako lidé mohou být i psi alergičtí téměř na cokoli. Pokud žádné blechy ani klíšťata neobjevíte, ale vašeho psa přesto stále něco svědí, můžete se potýkat s nějakou alergií. Před zahájením léčby se nejprve poraďte se svým veterinářem, abyste určili, na co váš pes může mít alergii. Alergie na alergeny z prostředí, jako jsou pyly, stromy, roztoči nebo plísně, jsou naprosto běžné. Obvyklé projevy této alergie se nazývají atopie nebo atopická dermatitida.
Atopie se často diagnostikuje tak, že se nejprve vyloučí vše ostatní. Veterinární lékař vám také může doporučit provedení krevních testů nebo intradermálních kožních testů, aby zjistil, na co má váš pes alergii. Jakmile se to dozvíte, budete vědět, čemu se vyhnout. Často je ale viníků více a určení viníka může být obtížné. Můžete vyzkoušet třeba desenzibilizaci. Jedná se o speciální „vakcínu“, která je šitá na míru alergiím vašeho psa a pravidelně se aplikuje. Začíná se s malým množstvím a postupně se koncentrace zvyšuje, aby se tělo stihlo aklimatizovat a přestalo být alergické. Nefunguje to sice u všech psů, ale i když nedojde k úplnému vyléčení, může to hodně pomoct. Veterinář může vašemu psovi předepsat léky proti svědění a sebepoškozování a může také doporučit speciální terapeutické krmivo, které podpoří zdraví kůže a pomůže vašemu psovi trochu ulevit od svědění.
Alergie na krmivo
Potravinové alergie sice u psů patří ke vzácnějším alergiím, ale mohou se u nich vyskytnout stejně jako u lidí.
Hledání viníka
Potravinové alergie jsou sice vzácné, ale přesto se občas vyskytují a terapeutická eliminační krmiva jsou nejlepším způsobem, jak zjistit, na jakou složku či složky krmiva je váš pes alergický. Nejčastějšími potravinovými alergeny u psů jsou hovězí maso, kuřecí maso, mléčné výrobky a pšenice. Veterinář vám na zkoušku doporučí jeden ze dvou typů krmiva.
Hydrolyzovaný protein. Vzhledem k tomu, že většina potravinových alergií se týká zdrojů bílkovin, může se váš veterinář rozhodnout použít hydrolyzované krmivo. Bílkoviny obsažené v potravinách v něm jsou totiž rozštěpeny na příliš malé kousky, které tělo nedokáže rozpoznat jako bílkoviny, ale přesto je dokáže využít. Tato krmiva jsou přínosná, protože je teoreticky můžete podávat jakémukoliv psu s jakoukoliv alergií. To vám usnadní práci, zejména pokud nevíte, jakým krmivem byl váš pes krmen.
Nové zdroje bílkovin a sacharidů. Tato krmiva vychází ze znalosti toho, jakými krmivy byl váš pes krmen doposud. Často je totiž krmíme potravinami, které váš pes dosud nejedl, například zvěřinou nebo kachním masem.
Pokud provádíte zkoušku krmiva, je nezbytné, abyste svého mazlíčka po tuto dobu ničím jiným nekrmili. U potravinových alergií, které se projevují zažívacími potížemi, může zkušební doba krmení trvat jen 3-4 týdny, ale u kožních onemocnění může být v některých případech až 12 týdnů dlouhá, takže je třeba být odhodlaný. Pokud je váš pes na konci této zkoušky naprosto v pořádku, můžete s krmivy trochu experimentovat, abyste přišli na kloub přesné příčině. Mnoho majitelů se ale prostě rozhodne zůstat u krmiva, které jim funguje.
Navštivte veterináře
Svědění u psů má mnoho příčin, ale ty nejčastější jsou paraziti a alergie. Bez ohledu na příčinu vyhledejte veterinárního lékaře hned jakmile zjistíte, že se váš pes škrábe. Dokud veterinář vašeho psa nevyšetří a neporadí vám, jak postupovat dále, nepodávejte mu žádné léky. Ačkoli léčba samotné může být rychlá a jednoduchá, poslední věc, kterou chcete, je učinit závažné rozhodnutí, které vyvolá nežádoucí reakci. Zatímco proti blechám, klíšťatům a dalším parazitům se nejlépe osvědčuje prevence (která může být v různých formách), potravinová alergie se léčí krmivy s omezeným obsahem složek za účelem eliminace problematické složky. Alergie na prvky v okolním prostředí se léčí obtížněji, ale s odbornými radami veterinárního lékaře a důsledností je lze snadno zvládnout.
Svědění kůže je nepříjemné pro všechny zúčastněné a přijít mu na kloub může být náročné časově i finančně. S trpělivostí, pochopením a dobrou týmovou prací mezi psími rodiči a veterinární klinikou může ovšem mnoho psů se svými páníčky dosáhnout velké úlevy a dále vést šťastný život.
O autorce

Katie Finlay
Katie Finlayová je cvičitelka domácích zvířat z jižní Kalifornie. Psi a jejich páníčci a paničky tvoří náplň její práce už přes 6 let. Věnuje se jim jak osobně, tak na dálku prostřednictvím svých článků na internetu.