Proč se můj pes pořád škrábe?

Publikováno  
$readingTime

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Jak se pozvolna otepluje, možná si všimnete, že se váš pes častěji škrábe. Svědění kůže má u psů mnoho příčin, ale vždy platí, že byste měli nejdříve najít původce, než začnete s léčbou.

Nic vás nefrustruje víc než pohled na vašeho nešťastného mazlíčka. Proto je vaší prioritou jeho svědění zklidnit. U psů existují dvě hlavní příčiny svědění kůže: škůdci a alergie. Přičemž obě můžou být sezónní. Potřebujete pomoc s diagnózou? Domluvte si termín u veterináře. I když se škrábání pejska nezdá být vážné, je lepší se ujistit, že jste na správné stopě a užíváte ke zmírnění trápení chlupáče bezpečné produkty.

Blechy a klíšťata

Jakmile si všimnete, že se pes drbe, zkontrolujte nejdřív, jestli nemá blechy nebo klíšťata. Tito škůdci používají psy běžně jako zdroj krve a můžou se přisát kdekoli. Klíšťat si nějakou dobu nemusíte všimnout, alespoň dokud nejsou plně nasátá a tak velká, že je zpozorujete a odstraníte. Pamatujte, že tento otravný parazit může přenášet řadu nebezpečných nemocí. Proto je důležité psa během klíšťové sezóny prohlížet, a sice kdykoli se pes dostane do potenciálně zamořené oblasti (takže vlastně kdykoli jde ven).

Blechy nejsou tak nebezpečné, ale jsou stejně otravné. Zamoření těmito škůdci může způsobit vážné svědění a kožní reakce, které někdy vyžadují veterinární péči. Někteří psi můžou mít na bleší kousknutí alergickou reakci, která sestává z velmi bolestivé vyrážky, vypadávání chlupů, otoků nebo dokonce infekce. Pokud psa pravidelně prohlížíte, můžete je někdy spatřit snáze než klíšťata, ale u dlouhosrstých a tmavě zbarvených psů se vám možná bude hodit pomoc. Projeďte pejskovi srst čistým hřebenem na blechy, abyste měli jistotu, že čelíte bleší invazi. Bleší výkaly můžete najít na psovi samotném nebo na místech, kde nejčastěji odpočívá - třeba v pelíšku nebo boudě. Pokud čtyřnohého parťáka vykoupete a všimnete si, že se voda zbarvila do červenohněda, skoro vždycky za to můžou blechy.

Když psa prohlížíte, jestli nemá blechy a klíšťata, neděláte to jen pro něj, ale i pro sebe a svou rodinu. Obzvlášť blechám nedělá problém střídat hostitele a zamořit celý dům. Přejete si sice chlupáči ulevit od svědění, ale určitě nechcete, aby si to s ním vaše rodina vyměnila. Není taky špatný nápad prohlédnou po pobytu venku sebe a děti. Chráníte tím vlastní zdraví a navíc se z vás tak blechy nebo klíšťata nepřenesou na pejska.

Jak předcházet škůdcům

Nejlepší lék na blechy a klíšťata je prevence. Jelikož můžou být tihle škůdci tak nepříjemní – a nebezpeční – doporučuje se používat ochranné přípravky. Frekvence užívání záleží na doporučení veterináře. Je mnohem jednodušší se těmhle parazitům vyhnout než zlikvidovat existující zamoření, a dlouhodobě to bude příjemnější pro vás i psa. Rozhodně se poraďte s veterinářem, které léčivé šampony a ochranné prostředky jsou pro zvíře bezpečné a v jakých dávkách. Když se podíváte na ochranné prostředky proti škůdcům, naleznete mnoho různých druhů – pipety, obojky na blechy a klíšťata, tableta, spreje nebo také dlouhotrvající šampony. Pokud na mazlíčkovi nějaké blechy nebo klíšťata vypátráte, okamžitě zavolejte veterináři, aby vám doporučil vhodnou léčbu. A nezapomeňte vyčistit pelíšek vašeho mazlíčka.

Alergie na krmivo

Stejně jako lidé můžou mít i psi alergii v podstatě na cokoli. Pokud psa svědí kůže, ale nenajdete u něj žádné blechy ani klíšťata, možná máte co dočinění s nějakou alergií. Než přejdete k jakékoli léčbě, měli byste situaci probrat s veterinářem, abyste našli původce alergie. Alergie na krmivo se ale u psů vyskystují spíše zřídka.

Jak najít viníka

Alergie na krmivo jsou sice vzácné, ale existují. Pokud máte zjistit, na jakou surovinu (případně suroviny) je pes alergický, budete možná muset použít eliminační krmivo. Podle dohody s veterinářem můžete zkusit krmivo s jedinou nebo hydrolyzovanou bílkovinou, abyste odhalili alergie na krmivo a ujistili se, že se vyhnete spouštěcí bílkovině. Zároveň je důležité, aby váš parťák dostával správnou výživu. Běžně prodejná krmiva s omezeným počtem ingrediencí nemusejí být dost kvalitní, abyste se vyhnuli křížové kontaminaci surovin. Spíše byste měli s veterinářem zvolit terapeutické krmivo s omezeným antigenem, které odpovídá potřebám vašeho chlupáče.

Alergie na okolní prostředí

Pokud se váš pes nadále drbe, ale nemá blechy ani alergii na krmivo, možná ho trápí alergie na okolní prostředí - třeba na pyl nebo kožní šupiny. Změna výživy pejskovi sice moc neuleví, ale veterinář vám může doporučit terapeutické krmivo ke zlepšení stavu kůže. A navíc vám nejlépe poradí, jak si s alergeny z okolního prostředí poradit.

Podle intenzity svědění může být léčba jednoduchá až komplexní, kdy je třeba zkombinovat více metod. Během nejhorší části roku můžou být ideální prosté orální léky spolu s pravidelým mytím. Určitému procentu psů pomáhají antialergické injekce k desenzitizaci. Pokud ovšem svědění přetrvává, budou vám možná doporučeny steroidové injekce a silnější léky. Ať je příčina kdekoli, měli byste psa nechat prohlédnout u veterináře, než vezmete řešení do vlastních rukou.

Two boys dressed in blue give a golden retriever a bath outside.

Jak psa chránit

Eliminovat zdroj alergií na okolní prostředí může být nesmírně obtížné, i když nikoli nemožné. Psi ale potřebují chodit ven a mít dost pohybu, takže můžete těžko zabránit, aby někdy přišli do kontaktu s pylem. Pokud psa svědí kůže, můžete její podráždění výrazně zmírnit, když zvíře po venčení utřete nebo mu umyjete nohy a břicho. Pokud si pes celý den hrál venku, zvažte celotělovou koupel. Existuje mnoho šamponů, kondicionérů nebo dokonce léčivých ubrousků, které byly vytvořeny speciálně k odstranění pylu a zmírnění doprovodného podřáždění. Pamatujte však, že příliš časté koupání se vám může vymstít a vyvolat suchost a svědění kůže, které je zase třeba zmírnit.

Zajděte k veterináři

Existuje mnoho důvodů, proč by se pes mohl škrábat, ale nejčastějšími viníky bývají škůdci a alergie. Ať je příčina jakákoli, vyhledejte pomoc veterináře, jakmile si škrábání všimnete. Nedávejte psovi žádné léky, dokud ho veterinář neprohlédne a nevyjádří se. Léčba může být rychlá a snadná, ale nejhorší je zvolit nevhodné řešení, které povede k dalším problémům. Na blechy a klíšťata je nejlepší léčbou prevence (které existuje mnoho druhů), zatímco alergie na krmivo se řeší krmivem s omezeným počtem ingrediencí, aby se škodlivá surovina vyloučila z jídelníčku. Alergie na okolní prostředí představují větší výzvu, ale léčbu lze snadno zvládnout, pokud budete opatrní a necháte si poradit od zkušeného veterináře.

V kostce lze říct, že pokud chcete škrábání pejska učinit přítrž, je nutné dbát o jeho čistotu a omezit jeho kontakt s venkovními alergeny. I když bude stav chlupáče extrémní, neexistuje nic, co by se nedalo spravit trochou láskyplné péče a veterinární léčby. Uvidíte, že za chvilku se váš parťák vrátí do normálu.

Contributor Bio

Katie Finlay

Katie Finlay

Katie Finlay je cvičitelka pejsků v jižní Kalifornii. Pracuje se psy a jejich majiteli osobně i prostřednictvím článků již více než šest let.

Související články

  • Jak mohou potravinové alergie ovlivňovat vašeho psa

    Dogs running Přečtěte si o varovných signálech, příznacích a léčbě potravinové alergie a intolerance u psů a také o dopadech, které to má na vaše zvíře.
  • Sledujte, kolik váží vaše štěně.

    Věděli jste, že podle definice má obézní zvíře o 15 nebo více procent vyšší hmotnost, než je jeho ideální hmotnost? To u malého psa jako čivava znamená pouhých 330 gramů, zatímco u rotvajlera je to přes 7,5 kilogramu.
  • Březost psů

    Jak vypadá těhotenství psů? Zjistěte, jak poznat, že vaše fenka čeká štěňata, abyste jí mohli dopřát tu nejlepší péči a připravit se na nové přírůstky.
  • Zvracení a průjem: jedná se u psů o naléhavou situaci?

    Pokud je vašemu zvířeti špatně a má průjem, prvním krokem je přestat ho krmit a pouze mu podávat často a po malých doušcích vodu.

Související výrobky