„Proč má můj pes zácpu?“ a další otázky týkající se zažívacího systému

Publikováno
min čtení

„Jak lze zácpu definovat?“ a „Proč má můj pes zácpu?“, toto jsou časté otázky majitelů domácích mazlíčků. Na opačném konci problémů zažívacího spektra je průjem, který může být též komplikovaný, protože za ním může stát mnoho skrytých příčin. Oba tyto zažívací problémy mohou mít u psů za následek letargii, nadýmavost a velké nepohodlí. Pokud psovi podáváte nutričně vyváženou stravu a nedovolíte mu nic nepatřičného (například sběr odhozeného jídla na ulici, polykání hraček a dojídání lidských pokrmů), můžete tím minimalizovat podráždění zažívacího traktu. Zácpa a průjem jsou však běžné zdravotní potíže, o kterých by páníčci měli mít přehled a měli by vědět, kdy je vhodné vyrazit k veterináři. Veterinář vám může pomoci identifikovat příčinu zácpy u vašeho psa a poradí vám, jak nejlépe postupovat při její léčbě. 

Long-haried Chihuahua dog frowns in the bright sun while on a leash.

Co je to zácpa?

Většina psů se obvykle vyprazdňuje každý den. To určitě dobře víte, protože jste již odnesli mnoho plných pytlíků z vašich procházek. Sledováním běžných návyků svého psa můžete odhalit, že něco není v pořádku.

Než si položíte otázku „Proč má můj pes zácpu?“, měli byste vědět, čeho si všímat. Zácpou se rozumí málo časté nebo obtížné vyprazdňování stolice. Vyloučená stolice je často tvrdá a suchá a může obsahovat krev. U psa, který jednou nebo dvakrát vynechá stolici, není obecně žádný důvod k obavám, ale pokud se váš pes nevyprázdnil déle než jeden den a jeví známky vypětí nebo ztrácí chuť k jídlu, kontaktujte svého veterináře.

Proč má můj pes zácpu?

Otázka, proč má váš pes zácpu, může mít mnoho odpovědí. Vyšetření u veterináře a testy, např. rentgenový snímek, pomohou odhalit nebo vyloučit následující problémy:

 • Spolknutí cizího materiálu (oblečení, hračky, kosti, kameny, tráva, srst, lidské vlasy)
 • Pomalá peristaltika střev
 • Dehydratace
 • Anální otvor blokovaný spletenou srstí
 • Zbytnělá prostata u psích samců
 • Kýla (malá část vnitřního orgánu je vytlačována skrz okolní svalovinu)
 • Nádor nebo hmota uvnitř zažívacího ústrojí
 • Infikované nebo impaktované anální žlázky
 • Vedlejší účinky léků
 • Ortopedické a neurologické problémy, jako např. artritida, které psovi ztěžují podřep

Jak postupovat, když má můj pes zácpu?

Řešení zácpy závisí na konkrétní příčině. V případě, že se pes nemůže vyprázdnit, protože mu anální otvor blokuje spletená srst, lze mu okamžitě ulevit strojkem na zastřihávání srsti. Psům, kteří mají potíže vyloučit stolici obsahující srst, trávu nebo úlomky kostí, může pomoci veterinář, který zablokovanou stolici jemně odstraní ručně prstem v rukavici. U psů, kterým vyprazdňování ztěžuje zbytnělá prostata, hmota uvnitř zažívacího ústrojí nebo kýla, je nutný chirurgický zákrok.

Psovi s ortopedickým nebo neurologickým postižením můžete s pravidelnou stolicí pomoci tak, že jim k vyprázdnění poskytnete oporu speciálním postrojem. U psů, kteří trpí například ukrovkou nebo onemocněním ledvin, může hrozit zvýšené riziko dehydratace a zácpy. Proto může být nutné jim do krmiva přidávat vodu nebo zavést subkutánní (podkožní) nebo intravenózní (do žíly) přívod tekutin. Pokud rentgenový snímek ukáže větší množství nahromaděné stolice v tlustém střevě, veterinář může psovi ulevit klystýrem.

Promluvte si s veterinářem o způsobech, jak v případě zácpy u psa postupovat a jak jí předcházet. Ušetříte tak svého psa frustrující a bolestivé zkušenosti. Veterinář vám může doporučit, abyste svému psovi podávali vlhčenou měkkou stravu, prostředky ke změkčování stolice, nebo nízkozbytkové terapeutické krmivo. Zvýšený obsah vlákniny v určitých druzích terapeutického krmiva pro psy umožňuje zvýšenou absorpci vody, což změkčuje stolici a podporuje intestinální motilitu (schopnost těla přesouvat stravu zažívacím systémem). Než psovi podáte jakékoli volně prodejné léky, vždy se poraďte s veterinářem. Nesprávné podání léků by mohlo být pro psa nebezpečné nebo smrtelné.

Shiba Inu snoozing on orange and gray tile floor

Co je to průjem?

Oproti zácpě, u které s nadějí čekáte na okamžik, kdy se pes vyprázdní, může průjem vzbuzovat otázku, kdy pes už tím vyprazdňováním konečně přestane. Průjem, tedy velmi častá a řídká stolice, je u psů jedním z nejčastějších problémů zažívacího ústrojí. Stejně jako zácpa může mít i průjem mnoho příčin:

 • Požití tučné nebo nestravitelné potravy (zbytky od stolu, klacky, hračky, odpadky)
 • Náhlá změna krmiva nebo pamlsků
 • Potravinová alergie nebo intolerance
 • Stres (ubytování v boudě, úzkost z cestování nebo odloučení)
 • Parazité
 • Virová nebo bakteriální infekce
 • Zánětlivé onemocnění střev
 • Rakovina
 • Léky (často mohou být příčinou antibiotika)
 • Choroby, které nesouvisí se zažívacím ústrojím, nebo poruchy jater či slinivky

Jak postupovat, když má můj pes průjem?

Problémy zažívacího ústrojí u psů patří mezi deset nejčastějších důvodů návštěvy veterináře. Přestože průjem může mít mnoho vážných příčin, které vyžadují dohled lékaře, méně vážné případy lze po poradě s veterinářem zvládnout i doma. Než si s veterinářem promluvíte, zjistěte a připravte si následující informace, abyste mohli potíže svého psího mazlíčka podrobněji popsat:

 • Jak dlouho průjem trvá?
 • Má váš pes další zdravotní potíže?
 • Jakou barvu má jeho stolice?
 • Jí a pije váš pes normálně?
 • Zvracel váš pes?
 • Je váš pes letargický?

Pokud u vás některý z výše uvedených bodů vyvolává obavy, určitě se poraďte s veterinářem.

Welsh corgi pembroke puppy on the beach

Jak mohu svému psovi doma ulevit od zažívacích potíží?

Pokud jde o domácí léčbu průjmu, nejlepší bude, když se budete důsledně řídit radami vašeho veterináře. V některých případech vám veterinář poradí psa 24 hodin nekrmit, aby si jeho zažívací ústrojí odpočinulo. Vždy ale zajistěte, aby měl k dispozici čistou a čerstvou vodu.  Pokud s krmením psa počkáte dvanáct až dvacet čtyři hodin, podrážděná střeva si odpočinou a zregenerují se, navíc tím minimalizujete ztrátu vody z těla. Je mimořádně důležité, abyste psovi zajistili dostatečný přísun čisté vody a povzbuzovali ho, aby pil. Předejdete tím dehydrataci.

Přestože se průjem vašeho psa může zdát mírný, návštěvou veterináře nic nezkazíte. Veterinář může vašemu psovi předepsat léky, po kterých průjem rychle ustane, a může vám nabídnout terapeutické krmivo, které pomůže v případě zácpy. Takové krmivo pro psy je stravitelnější a pomůže doplnit chybějící živiny.

Problémy zažívacího ústrojí u psů, ať již se jedná o zácpu nebo průjem, vyžadují velkou pozornost. Přestože ani jeden z těchto problémů obvykle nevyžaduje žádný urgentní zásah, v případě, že příznaky přetrvávají a stav vašeho psa se zhorší, návštěvu veterináře neodkládejte. Pokud budete vědět, jak často se váš pes vyprazdňuje a jaká je konzistence jeho stolice, budete schopni rozpoznat problém a zajistit svému nejlepšímu příteli optimální péči.

Přispěvatel bio

Mindy Cohan, VMD

Mindy Cohan je veterinářka z Filadelfie. Je absolventkou University of Pennsylvania School of Veterinary Medicine. Má záchranářského psa jménem Jem. Ráda s Jemem vyráží na túry a poslouchá u toho podcasty o americké občanské válce a Abrahamu Lincolnovi.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ VÝROBKY