Proč má můj pes zácpu? A další otázky týkající se trávicích potíží

Published by
min read

Jak je definována zácpa? a Proč má můj pes zácpu? jsou otázky, které si majitelé mazlíčků pokládají velmi často. Na opačném konci gastrointestinálního (GI) spektra leží průjem, který může být také matoucí. Jednoduše proto, že může mít mnoho základních příčin. Oba tyto GI problémy psů mohou způsobovat letargii, nadýmání a velké nepohodlí. Ačkoliv podávání vyváženého krmiva psovi a vyhýbání se stravovacím prohřeškům (jako je vyjídání odpadků, polykání hraček a uždibování zbytků ze stolu) mohou minimalizovat podráždění trávicího systému, zácpa a průjem jsou běžné stavy, které by majitelé mazlíčků měli být schopni řešit.

Long-haried Chihuahua dog frowns in the bright sun while on a leash.

Co je to zácpa?

Většinou mají psi typické denní schéma vyprazdňování. Pravděpodobně to už dobře znáte podle počtu sáčků, které si s sebou berete na procházku, nebo z počtu ranních venčení, které váš pes vyžaduje. Dobré poznání běžných zvyků vašeho psa vám může pomoci rozpoznat, že se děje něco špatného.

Než se zeptáte: „Proč má můj pes zácpu?“, měli byste vědět, jak rozpoznat její příznaky. Zácpa označuje málo časté nebo obtížné vyprazdňování. Výsledná stolice je často tvrdá a suchá a může obsahovat krev. Pokud se pes denně vyprázdní jednou nebo dvakrát méně než obvykle, obecně to není důvod k poplachu. Ale pokud se váš pes nevyprázdnil déle než jeden den a vykazuje známky námahy nebo nedostatečné chuti k jídlu, zavolejte svému veterináři.

Proč má můj pes zácpu?

Otázka, proč má váš pes zácpu, může mít mnoho odpovědí. Prohlídka u vašeho veterináře a vyšetření, jako například rentgen, pomohou odhalit nebo vyloučit následující problémy:

 • Požití cizího materiálu (oblečení, hračky, kosti, kameny, tráva, srst, lidské vlasy),
 • pomalý pohyb střev,
 • dehydrataci,
 • slepenou srst blokující řitní otvor,
 • zvětšenou prostatu u samců,
 • hernii (když zranění nebo námaha vytlačí malou část vnitřního orgánu přes okolní sval),
 • nádor nebo hroudu ve střevním traktu,
 • infikované nebo přeplněné anální váčky,
 • vedlejší účinek léků,
 • ortopedické a neurologické stavy, jako je artritida, které brání psovi v podřepnutí.

Jak mohu zvládnout zácpu u mého psa?

Léčba zácpy závisí na její základní příčině. Pokud je váš pes zablokován pouze kvůli zacuchané srsti bránící ve vylučování stolice, můžete mu poskytnout okamžitou úlevu s pomocí zastřihovače. Psi, kteří mají potíže s vylučováním stolice, jež obsahuje srst, trávu nebo úlomky kostí, možná potřebují jemnou pomoc ruky veterináře v rukavici, která jim ručně odstraní postiženou stolici. Psi, kteří mají potíže s vylučováním v důsledku zvětšené prostaty, hroudy ve střevním traktu nebo kýly, pak potřebují chirurgický zásah.

Svému ortopedicky nebo neurologicky postiženému psovi můžete napomoci k pravidelnému vyprazdňování tím, že ho při něm přidržíte na postroji. Psi, kteří trpí takovými nemocemi, jako je cukrovka a onemocnění ledvin, jež mohou zvyšovat riziko dehydratace a zácpy, mohou potřebovat přidání vody do potravy nebo podávání tekutin subkutánně (pod kůži) nebo intravenózně (do žíly). Pokud rentgenové vyšetření ukáže velké množství stolice v tlustém střevě vašeho psa, může mu váš veterinář podat klystýr, který mu výrazně a okamžitě uleví.

Abyste předešli frustrujícímu a zneklidňujícímu scénáři řešení zácpy u svého psa, poraďte se se svým veterinárním lékařem o způsobech, jak zácpu řešit a jak jí předcházet. Váš veterinář může doporučit dávat vašemu psovi dýňový kompot, změkčovače stolice, terapeutické krmivo s vysokým obsahem vlákniny, jako je například Hill's Prescription Diet, nebo terapeutické krmivo s nízkým obsahem reziduí. Zvýšený obsah vlákniny v určitých terapeutických krmivech pro psy umožňuje větší absorpci vody, což změkčuje stolici a podporuje vyprazdňování (schopnost těla pohybovat potravou skrz trávicí systém). Přestože některé lidské léky mohou domácím zvířatům poskytnout úlevu od zácpy, vždy se před podáním jakéhokoliv volně prodejného léku svému psovi poraďte s veterinářem, protože mnohé z nich můžou být pro psy nebezpečné nebo dokonce fatální, pokud nejsou řádně podány.

Shiba Inu snoozing on orange and gray tile floor

Co je to průjem?

Na rozdíl od zácpy, při které přemýšlíte, kdy se váš pes znovu vyprázdní, se při průjmu možná budete ptát, jestli se váš pes někdy přestane vyprazdňovat. Průjem, tedy časté vylučovaní řídké stolice, je jedním z nejčastějších gastrointestinálních problémů u psů. Stejně jako zácpa, i průjem může vzniknout z různých příčin:

 • Pojídání sytého nebo nestravitelného jídla (zbytky ze stolu, klacky, hračky, odpadky),
 • náhlá změna v podávaném krmivu nebo pamlscích,
 • potravinová alergie nebo intolerance,
 • stres (umístění do kotce, cestovní nebo separační úzkost),
 • parazité,
 • virová nebo bakteriální infekce,
 • zánětlivé onemocnění střev,
 • rakovina,
 • léky (antibiotika mohou být často příčinou),
 • jiná než gastrointestinální onemocnění, jako jsou onemocnění ledvin nebo jater, nebo pankreatitida.

Jak mohu zvládnout průjem u mého psa?

Potíže s trávením u psů trvale patří na seznam deseti nejčastějších zdravotních potíží, se kterými psi navštěvují veterináře. I když mnohé příčiny průjmu jsou závažné a vyžadují lékařskou péči, méně závažné epizody lze zvládnout doma. Obecně platí, že můžete zkusit domácí péči, pokud stav vašeho psa splňuje následující kritéria:

 • Průjem trvá méně než dva dny.
 • Váš pes není nijak zvlášť mladý, starý ani netrpí jinou nemocí.
 • Průjem neobsahuje krev.
 • Barva stolice není černá.
 • Váš pes normálně žere a pije.
 • Váš pes nezvracel více než jednou.
 • Váš pes se nechová letargicky.

A co je nejdůležitější, určitě se poraďte se svým veterinářem, máte-li pochybnosti.

Welsh corgi pembroke puppy on the beach

Domácí péče: Jak mohu pomoci mému psovi s poruchami trávení doma? 

Pokud jde o zvládání průjmu doma, je nejlepší postupovat pomalu a opatrně. Když počkáte dvanáct až dvacet čtyři hodin, než dáte vašemu psovi cokoliv k jídlu, poskytnete zaníceným střevům čas na odpočinek a zotavení a minimalizujete ztrátu vody z těla. Je důležité, abyste poskytli svému psovi čerstvou vodu a povzbuzovali ho k pití a zabránili tak jeho dehydrataci.

Podávání nedráždivé potravy, jako je vařené kuře bez kůže a bílá rýže, může také napomoci k obnovení normálního vyprazdňování. Nejlepší je vyhýbat se mastným jídlům a určitě mu nedávat pochoutky ani zbytky ze stolu, když se zotavuje. I když se případ průjmu u vašeho psa jeví jako mírný, vyhledání veterinární péče je vždy bezpečnou volbou. Váš veterinář vám může předepsat léky, které pomohou rychle vyřešit průjem, a může vám navrhnout jiné terapeutické krmivo, než jaké by bylo předepsáno pro zácpu. Takové krmivo bude vysoce stravitelné a pomůže doplnit vyčerpané klíčové živiny.

Gastrointestinální problémy psů, ať už zácpa nebo průjem, vyžadují zvláštní pozornost. Ačkoliv se zpravidla nejedná o bezprostředně naléhavý stav, pokud příznaky přetrvávají a stav vašeho psa se zhoršuje, neváhejte a kontaktujte veterináře. Znalost běžné frekvence vyprazdňování a konzistence stolice vašeho psa vám pomůže včas rozpoznat problém a poskytnout optimální péči vašemu nejlepšímu příteli.

Contributor Bio

Mindy Cohan, VMD

Mindy Cohan je veterinářkou v oblasti Filadelfie a je absolventkou fakulty veterinárního lékařství Pensylvánské univerzity. Má psa z útulku, který se jmenuje Jem. Mindy ráda chodí na procházky s Jemem a poslouchá při tom podcasty o americké občanské válce a Abrahamu Lincolnovi.

Related Articles

Related products