Kdy se z mého štěňátka stane dospělý pes?

Publikováno  
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Dospívá vaše štěně? Ne vždy to lze tak jednoduše poznat. Pokud jste ho měli odmala, jistě si pamatujete mnoho změn, kterými si prošlo: prořezávání zubů, učení se hrát si s vámi, nácvik venčení a socializace s jinými zvířaty i lidmi.

Ale čím starší je váš pejsek, tím je jeho vývojový růst pomalejší a nenápadnější. Je důležité, abyste rozuměli změnám, ke kterým dochází v každé fázi vývoje štěněte a mohli tak držet krok s jeho měnícími se potřebami během jeho vývoje.

Kdy se ze štěněte stává dospělý pes?

Vaše štěně nedosáhne dospělosti v jednu chvíli. Tak jako lidé i psi procházejí vývojem v dospělého jedince pozvolně v několika fázích, přestože u psů tento vývoj probíhá mnohem rychleji než u lidí.Dospělý pes  venku očichává štěně. Níže se dozvíte, na co byste si měli dávat pozor během toho, jak vaše štěně dospívá:

  • Pohlavní dospělost: Většina psů dosáhne pohlavní dospělosti v 6 měsících, když jsou stále ve vývojové fázi štěněte – jak fyzicky, tak emocionálně. V tento moment jsou již sexuální orgány vašeho štěněte plně vyvinuté a je schopné se reprodukovat. Pokud plánujete svého psa či fenku kastrovat, poraďte se nejdříve se svým veterinářem, kdy je nejvhodnější čas.
  • Tělesná dospělost: Co se týče tělesné dospělosti, té dosáhne většina psů do jednoho roku věku, avšak větší plemena mohou růst až do dvou let. Když pejsek dosáhne tělesné dospělosti, může se stále chovat jako štěně, ale jeho fyzické potřeby, včetně počtu kalorií a množství pohybu, které potřebuje, aby zůstal zdravý, jsou již potřebami dospělého psa.
  • Emocionální dospělost: To, že váš pes dosáhl emocionální dospělosti poznáte tak, že se přestane chovat jako štěně nebo dospívající pes a plně se vžije do role dospělého psa. Emocionálně zralí psi jsou zpravidla méně roztržití, lépe poslouchají a jejich chovají je klidnější a vyrovnanější. Přesné načasování tohoto milníku se liší pes od psa, ale většina psů dosáhne emocionální zralosti kolem svých druhých narozenin.

Jak se vyrovnat se psí pubertou

Ve vývoji pejska odpovídá doba mezi dosažením pohlavní a citové dospělosti lidskému dospívání. Toto období může být náročné – chování vašeho chlupáče může někdy připomínat chování vzpurného puberťáka. Ne všechni mladí psi mají problémy s chováním, ale bývá to u nich velice časté. Při stanovování hranic a očekávání určitého chování je důležité, abyste byli trpěliví, ale zároveň neústupní a důslední.

Uspokojování narůstajících potřeb vašeho psa: Krmení, péče, pohyb a další

Ačkoliv pejsek ještě musí emocionálně dozrát, jeho fyzické potřeby se stanou potřebami dospělého psa, jakmile dosáhne fyzické dospělosti. Zde se dozvíte, co bude obnášet uspokojování měnících se potřeb vašeho dospívajícího chlupáče:

  • Krmivo pro dospělé psy: Rostoucí štěňata spálí za den spoustu energie a k tomu, aby se udržela ve formě, potřebují speciální krmivo s vysokým obsahem bílkovin, tuků a kalorií. Jakmile však vyrostou, měla by přejít na krmivo pro dospělé psy, které uspokojí jejich nutriční potřeby a zabrání vzniku nadváhy. Abyste předešli potížím s trávením, je nejlepší přecházet na krmivo pro dospělého psa pomalu v průběhu jednoho týdne, postupně snižovat množství krmiva pro štěňata a zároveň zvyšovat poměr nového krmiva pro dospělé psy.
  • Veterinární péče: Pokud se nezraní nebo neonemocní, stačí, když zdraví dospělí psi navštíví veterináře jednou ročně kvůli běžné preventivní prohlídce a očkování. U štěňat však veterinární lékaři provádějí sérii očkování od šestého až osmého týdne věku, které zakončují poslední dávkou ve věku 16 týdnů, uvádí Americká společnost pro prevenci týrání zvířat (ASPCA).

Žena vede bígla podzimním lesem.

  • Pohyb: Jak uvádí ASPCA, množství pohybu, který vyžaduje dospělý pes, se liší v závislosti na jeho velikosti, plemeni, pohlaví, věku a zdravotním stavu. K uspokojení pohybových potřeb některých malých a trpasličích plemen postačí, když za vámi budou chodit po domě a příležitostně si hrát, zatímco větší psi potřebují alespoň 30 minut denně intenzivní aktivity, aby zůstali klidní a byli fit. Když už vašeho dospělého psa přejde štěněčí touha po skotačení a prozkoumávání, bude potřebovat strukturovanější formy pohybu, jako jsou procházky, doprovod na túrách, aportování na zahradě nebo některý z psích sportů.
  • Potřeby pro psy: Podle toho, jak velký bude váš pes ve srovnání s tím, jak byl velký jako štěně, budete nejspíš muset investovat do nových potřeb. Kromě většího obojku a vodítka bude váš mladý pes možná potřebovat také větší misky na vodu a jídlo, prostornější pelíšek, větší přepravku a nové hračky, které jsou větší a pevnější, aby vydržely drsnější hraní.

Sledovat, jak se z vašeho štěněte stává dospělý pes, může být hořkosladké, ale ať už pro vás byl první rok s vaším štěnětem sebevíc zábavný, je jen málo věcí, které jsou pro páníčky přínosnější než poznávání osobnosti psa, který se vyvinul z vašeho malého štěňátka. Uspokojení jejich měnících se potřeb pomůže vytvořit základ pro láskyplný vztah, který vás oba bude provázet po mnoho let.

O autorovi

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je milovnice domácích mazlíčků, zvířecí bloggerka a spisovatelka z Tulsy v Oklahomě, odkud píše obklopena svými chlupáči.

Související články

Související produkty