Můj pes prospí celý den: Je to normální?

Publikováno Chrissie Klinger
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Napadlo vás někdy, že "váš pes prospí celý den? Také by se vám to líbilo"? Psi spí obecně déle než lidé a i když možná občas trochu žárlíme, že si psi mohou dovolit během dne na pět hodin zdřímnout, je důležité vědět, proč tak dlouho spí a jak se u nich projevuje, když spí příliš.

Kolik spánku můj pes opravdu potřebuje?

Když se vídáte s jinými páníčky, možná jste zvědaví, zda jejich pes také prospí celý den. Srovnávání vašeho psa se zvyky jiného zvířete ovšem není nejlepší způsob, jak posoudit, co je normální. To, jak dlouho váš pes spí, závisí na řadě faktorů, jako věk, plemeno, množství fyzické aktivity a okolní prostředí.

Pokud váš pes obvykle prospí 12-14 hodin denně, pravděpodobně si nemusíte dělat obavy, uvádí organizace American Kennel Club (AKC). Jestli ale spí více než 15 hodin denně, měli byste pečlivě sledovat, jak se chová, když zrovna nespí. Když vypadá letargicky a nekomunikuje s lidmi ani jinými zvířaty, je čas navštívit veterináře.

Pokud se vám zdá, že váš pes spí déle, než je obvyklé, zaměřte se také na změny okolního prostředí. Malé změny v životě vašeho psa mohou vést k rozsáhlejším změnám v jeho spánkových návycích.

  • Noví domácí mazlíčci: Když se v domě najednou objeví nezbedné kotě, je možné, že váš pes bude hledat klidné místo k odpočinku.
  • Horké počasí: Pokud je váš pes ospalý v létě, pozorujte jej, zda nevykazuje známky přehřátí, jako letargie, přílišné slintání nebo zvracení.
  • Změny v denním programu: Změnili jste nedávno práci nebo svůj denní program? Pes, který je doma dlouho sám, se může cítit osamělý nebo se nudit.
  • Prodloužení času na hru: Začal vašeho psa nedávno hlídat někdo nový? Trénujete spolu na pětikilometrový závod? Pokud má váš pes více fyzické aktivity nebo si častěji hraje, možná je jen utahaný a chvíli potrvá, než se přizpůsobí novému množství fyzické aktivity a vrátí se zpět k původním spánkovým návykům.

Štěně zlatého retrívra spí na červené flanelové dece.

Štěňata: Hrají si naplno, spí naplno

Když jde o to, kolik spánku pes potřebuje, důležitým rozhodujícím faktorem je jeho věk. Stejně jako děti potřebují hodně spánku, i některá štěňata mohou prospat 18-20 hodin denně, uvádí organizace PDSA. Tento důležitý odpočinek zajišťuje, aby se jejich centrální nervová soustava, imunitní systém a svaly vyvíjely tak, jak mají. Mnohá štěňata uspokojují svou potřebu spánku tím, že si několikrát zdřímnou během dne. Podporujte svého psa v tom, aby si mohl zdřímnout vždy na stejném, klidném a pohodlném místě a vytvořit si postupně tento návyk. Zajistěte, aby ho nerušily děti nebo jiná zvířata.

Velmi mladá štěňata se také někdy potřebují naučit chodit spát v pravidelnou dobu. Každou noc přibližně ve stejnou dobu zhasněte všechna světla a vypněte zdroje zvuku, jako je televize, aby váš mazlíček pochopil, že má jít spát ve stejnou dobu jako vy.

Spánek a stárnutí

Psí senioři často potřebují více spánku než mladí či dospělí psi a také jim déle trvá, než se zotaví po větší námaze. Organizace PDSA poznamenává, že psí senioři mohou být někdy méně aktivní kvůli bolesti kloubů. Pokud váš pes nejen déle spí, ale také má potíže postavit se a chodit, je možné, že se u něj rozvíjí osteoartróza.

Kontrola u veterináře vám pomůže zjistit, proč váš pes potřebuje déle spát. Pokud mu bude diagnostikována osteoartróza, váš veterinář vám možná doporučí přesunout mu pelíšek na teplejší místo, lépe jej vystlat měkkým materiálem a také zajistit, aby pes nepřibral na váze, protože to představuje další zátěž pro jeho klouby.

Dva psí čumáky vykukují zpod deky

Můj pes prospí celý den: Další faktory

Velcí psi mají tendenci spát déle než jejich malé protěšky. Obzvláště novofundlandští psi, bernardýni, mastifové a pyrenejští horští psi jsou známí jako milující a loajální podlahové rohože. Pokud máte doma obrovského psa, který miluje spánek, možná že prostě jen měl pár opravdu uvolněných předků.

Občasný šlofík tu či tam nejspíš není nic, co by vám mělo dělat obavy, ale pokud u psa kromě častějšího spánku dojde také ke změně stravovacích návyků a objeví se neobvyklá žízeň nebo příliš časté močení, je čas vyhledat veterináře. Tato kombinace příznaků může naznačovat, že pes trpí cukrovkou nebo onemocněním ledvin.

Také může být užitečné psa pozorovat při spánku. Přestože většina páníčků někdy viděla svého psa ve spánku běžet, jiné pohyby mohou být výstražným signálem případného onemocnění. Psovi, který chvílemi přestává dýchat nebo chrápe, mohou hrozit dýchací potíže. Naopak pokud pes spí tak tvrdě, že ho nevzbudí ani zvonek u dveří, je možné, že pomalu ztrácí sluch.

Pokud vám spánkový režim vašeho psa dělá starosti, sledujte kromě neobvyklého chování při spánku také jeho stravovací návyky, chování při hře a to, jak chodí na záchod. Pro vyřešení případného problému nestačí říct si: "„můj pes prospí celý den“". Ujistěte se, že váš veterinář bude mít dostatek informací na to, aby mohl zjistit, co se děje.

Dobrou noc

Pokud jde o spánkový režim psů, neexistuje jednoduchá odpověď na to, zda váš pes spí příliš mnoho nebo příliš málo. Nejlepším způsobem, jak to zjistit, je sledovat jeho běžný den a zjištěné informace poté sdělit veterináři na pravidelné kontrole. Veterinář vám potvrdí, zda je spánkový režim v případě vašeho psa v pořádku a pokud není, může vám doporučit změny a tipy k vyzkoušení. Když zjistíte, že váš pes má spánkový režim v normě, budete moci i vy klidně spát s tím, že váš pes je zdravý a v pořádku.

Autor

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger je panička, která s radostí sdílí svůj domov se svými chlupáči, dvěma dětmi a manželem. Když zrovna neučí, nepíše nebo nebloguje, ráda tráví čas se všemi členy své rodiny. Snaží se psát články, které pomáhají ostatním páníčkům žít se svými domácími mazlíčky aktivnější a smysluplnější život.

 

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Becky Mullis, DVM, DACVIM (Výživa)

Související produkty