Zvláštní chování psů: Běhání ve spánku a další

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Pokud jste páníčkem psa, je docela pravděpodobné, že jste už viděli, jak váš pes běží ve spánku, a pátrali jste, co je proboha důvodem toho, že psí tlapky nenajdou klid ani během spaní. No, už dál nepátrejte! Přinášíme podrobný rozbor toho, proč váš pes běhá ve spánku a dalších druhů podivného psího chování.

Běh, škubání a štěkání

Ačkoli by se mohlo zdát, že běh psa ve spánku se od psího škubání, štěkání a dalších hlasových projevů, které psi někdy dělají ve spánku, liší, pravdou je, že tato chování spolu souvisí, a proto k nim často dochází současně. Ať už pes ve spánku běží, škube sebou, štěká, kňučí, nebo dělá vše výše uvedené, jde vlastně jen o to, že pes sní.

Mozky psů jsou podle Psychology Today strukturálně podobné mozkům lidí a procházejí stejnými elektrickými vzory, jakými procházejí během spánkového cyklu mozky lidské. To zahrnuje i rychlý pohyb očí, jinak známý jako spánek REM, během kterého dochází ke snění. Mnoho psů své sny prožívá fyzicky, což často zahrnuje rekapitulaci vzpomínek na to, co ten den dělali, a to je příčinou běhu, štěkání a škubání ve spánku.

Polohy během spánku

White and brown fluffy dog asleep on her back on the couchMožná jste si někdy říkali, proč se váš pes vždy sbalí do klubka, když si lehne ke spánku, i když mu není zima. Podle Vetstreet je toto chování evoluční stopou po předcích. Ve volné přírodě se vlci a divocí psi při spánku sbalí, aby ochránili své zranitelné orgány před útokem.

Ale pokud tomu tak je, tak proč někteří psi spí na zádech s odhaleným břichem? Takto pohodlně spí malé procento psů – server Vetstreet odhaduje, že je to mezi pěti až deseti procenty. Tuto pozici mohou upřednostňovat vyrovnaní a dobře socializovaní psi s temperamentem, kteří jsou na hony vzdáleni svým vlčím bratrancům a předkům. Pokud váš pejsek rád spí na zádech, je to známka toho, že vám důvěřuje a ve svém okolí se cítí bezpečně.

Točení se v kruhu a hrabání

Další podivné chování, které jste mohli pozorovat během ukládání vašeho psa ke spánku, je zvyk škrábat podlahu a točit se v kruhu, než si lehne, dokonce i na měkkém povrchu, jako je postel nebo polštář. Toto chování sahá až ke stejnému instinktu hnízdění, který psy nutí se ke spánku sbalit do klubka. Ve volné přírodě se jejich psí předkové hrabáním změkčili půdu a vytvářeli hnízda, kam by si mohli lehnout, což jim zajistilo větší ochranu a pomohlo regulovat tělesnou teplotu. Také se točili v kruhu, aby udusali hlínu, listí nebo travní podestýlku svého lůžka a měli větší pohodlí. Proč tento instinkt přežil tisíce let a je u domácích psů stále patrný, zůstává záhadou.

Chrápání

Většina psů je občas slyšet, jak ve spánku „řežou dříví“. U některých k tomu ovšem dochází častěji než u jiných. Psi chrápou ze stejného důvodu jako lidé – kvůli překážce v dýchacích cestách. Tato překážka může mít řadu příčin, včetně alergií nebo onemocnění dýchacích cest, obezity nebo tvaru čenichu. Buldoci jsou například notoricky známí chrapouni kvůli svým krátkým čenichům.

Zatímco občasné chrápání není důvodem k obavám, chronické chrápání může naznačovat vážnější problém s vaším psem. S největší pravděpodobností pes, který při spánku hodně chrápe, má také potíže s dýcháním, i když je vzhůru, varuje PetMD. Protože psi se spoléhají na schopnost rychle dýchat, aby mohli regulovat svou tělesnou teplotu, ztráta této schopnosti by mohla mít vážné důsledky pro jejich zdraví. Pokud tedy máte chronického chrapouna, měli byste navštívit svého veterináře a zjistit příčinu chrápání vašeho psa.

Psi spí během dne celé hodiny a poskytují tak spoustu příležitostí k pozorování tohoto podivného chování. Až si tedy příště všimnete, že váš pes běží ve spánku, můžete se pousmát s vědomím, že právě ve snu honí veverky nebo aportuje.

Contributor Bio

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

 

Jean Marie Bauhaus je milovnicí domácích mazlíčků, blogerkou a spisovatelkou z Tulsy v Oklahomě, kde obvykle píše doma pod dohledem svých chlupatých svěřenců.

 

SOUVISEJÍCÍ VÝROBKY

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Dog Food with Beef

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • HILL'S SCIENCE PLAN Canine Adult with Chicken

  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • HILL'S SCIENCE PLAN Medium Adult Dog Food with Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ kuře je vytvořeno k podpoře svaloviny a životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů, kvalitních bílkovin a omega-3 mastných kyselin.
 • Hill's® Science Diet® Adult Perfect Weight Chicken & Vegetable Entrée dog food

  <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Perfect Weight má unikátní směs ingrediencí a nízký obsah tuku. Krmivo pro dosažení zdravé váhy vašeho psa a jeho delší život.