Hárají psí samci?

Publikováno Erin Ollila
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Určitě víte, že fenky hárají – ale co samci? Hárají i psí samci? Pokud ano, jak dlouho hárají? Níže uvádíme informace, které by měli páníčci domácích mazlíčků znát.

Hárají psí samci?

Hárají psí samci? Stručně řečeno: Ne. „Hárání“, neboli estrus, je výraz používaný pro období reprodukčního cyklu feny, ve kterém je fena schopna zabřeznout. Podle organizace American Kennel Club psí samci nehárají. Naopak, jakmile se přibližně v 6 měsících věku stanou plodnými, jsou schopni páření po celý rok.

Dog sniffing the hind quarters of another dog.

O tom, kdy fena bude hárat poprvé, rozhoduje plemeno a velikost, ale obecně většina psů dosáhne sexuální zralosti ve věku okolo 6 měsíců – některá plemena mohou hárat už ve 4 měsících, zatímco u velkých a největších plemen může trvat až dva roky, než fena začne hárat. Cyklus hárání se dostavuje každých šest až osm měsíců a trvá asi tři týdny. Během hárání je fena velmi atraktivní pro samce a dojde u ní ke zduření vulvy, vaginálnímu krvácení a častějšímu močení.

Péče o samce v blízkosti hárající feny

Přestože psí samci nehárají, hárající fena na ně může mít velký vliv.

Když fena hárá, vylučuje feromon zvaný metyl p-hydroxybenzoát, u kterého bylo zjištěno, že probouzí u psích samců sexuální vzrušení. Samozřejmě, že to není náhoda – ale může to u vás a vašeho psího kamaráda vyvolat pěkný chaos. Pokud pes, který se zatím ještě nepářil, zachytí pach hárající feny z blízkého okolí, zaměří na ni veškerou svou pozornost. Psí samci mohou přestat jíst, začít více značkovat, být více agresivní a nutkavě se snažit vystopovat hárající fenu po celou dobu trvání jejího cyklu.

Pokud máte psa, který se ještě nepářil, a v blízkosti žije fena, která tuto zkušenost také nemá, a vy budete chtít případnému páření zabránit, je důležité psa od hárající feny udržet co nejdále. Psovi zajistěte spoustu fyzické aktivity a cvičení, abyste co nejlépe odvedli jeho pozornost. Během této doby se mohou také hodit určité feromony ve spreji, zejména, pokud chcete mezi psy udržet určitou vzdálenost. Před použitím takových sprejů se poraďte s veterinářem.

Jak může pomoci kastrace

Jack Russell Parson dog runs in a field of grass.

Kastrací můžete u psího samce omezit spoustu nežádoucího chování, které souvisí se sexuální zralostí, například značkování, „naskakování“ a toulání se. Také může dojít k omezení určitých typů agrese. Kastrace může pomoci omezit možnost vzniku benigní hyperplazie prostaty (zbytnělá prostata), perianálních tumorů, kýl a nádorů varlat.

Teď už to víte: Psí samci nehárají. Ale to neznamená, že jejich sexuální zralost je pro ně samotné i pro jejich páníčky jednoduchá. Promluvte si s veterinářem o tom, jak si poradit s určitými druhy chování u psa, který nebyl kastrován.

Contributor Bio

Erin Ollila

Erin Ollila věří v sílu slova. A také v to, že obsažná zpráva může nejen informovat, ale dokonce změnit cílové publikum. Její texty lze najít na celém internetu a také v tisku. Zahrnují rozhovory, redakční články, blogové příspěvky a kreativní literaturu faktu. Erin je nadšenec pro SEO a vše, co se točí kolem sociálních sítí. Vystudovala Fairfield University s titulem M.F.A. v oboru tvůrčího psaní. Oslovte ji na Twitteru @ReinventingErin, nebo o ní zjistěte více na http://erinollila.com.

Související články

Související výrobky