Zvládání štěněte-samce, když je v blízkosti hárající fenka

Published by
min čtení
Puppy female

Přibližně v 6 měsících věku se bude Vaše štěně měnit v dospívajícího psa. To s sebou může nést změny ve tvaru těla, protože se zpomaluje růst a tělo začíná nabírat na síle. Hubená štěňata s dlouhýma nohama získají v následujících šesti měsících elegantnější proporce dospělého psa.

 

Špatné chování
V tomto období také štěňata-samci začínají myslet na své protějšky, třebaže poněkud zmateným způsobem. Některým psům poskytne úlevu v jejich frustraci polštář, nábytek či dokonce noha jejich majitele a obskakování je v tomto věku běžným jevem. Toto chování Vám může připadat obtěžující a nepříjemné, ale obvykle přibližně po dvou měsících vymizí. U některých psů však i po uplynutí tohoto období zůstává. Ve valné většině případů je dobrým řešením kastrace Vašeho psa. Tato rutinní operace zahrnuje odstranění varlat, které jsou hlavním zdrojem hormonů vyvolávajících toto chování.

Změna návyků
Další změnou, kterou můžete při dospívání svého psa zaznamenat, je zvedání nohy při močení. Jde o zcela normální vývoj, ale někteří psi si mohou začít značkovat teritorium zvedáním nohy a močením na předměty v domě. V tomto období dospívání se může dostavit i agrese vůči ostatním psům-samcům. Velkou většinu těchto problémů opět pomáhá vyřešit kastrace a spousta majitelů se pro kastraci svého psa rozhodne okolo šestého měsíce věku, než se tyto potenciální projevy chování začnou objevovat.

Obranářské chování
Někteří mladí psi-samci mohou začít bránit věci, které považují za své vlastní – může jít o Váš domov a zahradu, oblíbenou hračku či dokonce členy Vaší rodiny. Přestože Vás může těšit, že chce Váš pes bránit svůj domov a rodinu, může toto ochranářské chování způsobit problémy, pokud by se Váš pes začal chovat agresivně. Pokud vrčí, když se k němu přiblížíte během krmení nebo hraní s hračkou, berte to jako varování, že se jeho teritoriální instinkt příliš rozvinul. Existuje několik behaviorálních technik, které lze k vyřešení tohoto chování použít. Můžete se také poradit se svým veterinářem, který by Vám mohl doporučit i návštěvu odborníka na chování psů. Také teritoriální agresivitu někdy pomáhá vyřešit kastrace.

Skutečná láska
Možná zaznamenáte ještě jeden další druh chování, který se u Vašeho psa bude čas od času projevovat. Pokud se ve Vašem okolí vyskytuje hárající fenka, může se stát, že Váš pes-samec ztratí zájem o své krmivo a bude smutný a netečný. Nebo naopak bude neklidný a bude doslova dychtit po procházkách po venku. Nezřídka se stává, že se pes aktivně pokusí utéct a najít objekt svého zájmu. V těchto případech může pes skončit pod koly aut nebo se ztratit. V tomto složitém období je nutná mimořádná ostražitost a pomoci může i trocha hýčkání. Stejně jako u teenagerů z řad lidí jsou i některá štěňata-samci hůř zvladatelná než jiná, ale naštěstí jich většina obdobím dospívání projde, aniž by jejich majitel přišel o dobré duševní zdraví.

Související články

Související výrobky

 • Science Plan™ Canine Adult Light with Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Light s kuřetem je vytvořeno pro udržení optimální hmotnosti. S přídavkem klinicky prokázaných antioxidantů a L-karnitinem k podpoře spalování tuků. 
 • Science Plan™ Canine Adult Perfect Weight Medium

  <p><span class='nowrap'>Science Plan™</span> Perfect Weight má unikátní směs ingrediencí a nízký obsah tuku. Krmivo pro dosažení zdravé váhy vašeho psa a jeho delší život.  
 • VetEssentials™ NeuteredDog Medium

  <p>Revoluční výživa, u níž je prokázáno, že pomáhá psům po kastraci udržet optimální kondici a zdraví. S vysokým obsahem antioxidantů k podpoře imunitního systému a se skvělou chutí, kterou bude váš pes milovat.  </p><p> </p>
 • Prescription Diet™ Metabolic Canine Original

  <p></p><ul><li>Redukce váhy bez strádání – 96 % psů zhublo v domácích podmínkách za 2 měsíce, 90 % psů program ke snížení hmotnosti dokončilo.<br></li><li>Není nutné porce přesně odměřovat.</li><li>Klinický prokázáno, že díky krmivu pes po ukončení procesu hubnutí váhu znovu nenabere. <br></li></ul><p><br><b>Více informací a doporučení, co je pro Vašeho psa nejlepší, získáte od svého veterináře.</b></p><p></p>