Stěhování s kočkou – tipy a doporučení

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Sarah WhiteheadO Sarah

Sarah Whitehead je renomovaná certifikovaná odbornice na chování zvířat žijící ve Velké Británii, která s velkou vášní odkrývá tajemství chování zvířat. Sarah má zkušenosti se psy i kočkami a pomáhá páníčkům mazlíčků rozluštit jejich rafinovanou řeč těla a jejich chování. Věří, že výcvik a hra jsou mocné nástroje nejen pro zlepšení komunikace, ale i pro budování trvalých a smysluplných vztahů mezi lidmi a jejich parťáky. Sarah ve svém přístupu spojuje vědu se soucítěním a nabízí nový pohled na to, jak obohatit život našich domácích mazlíčků a prohloubit pouto, které s nimi sdílíme.

 

Autorka

Když jsem se před několika lety stěhovala s kočkou do nového domu, měla jsem to štěstí, že jsem po dobu jednoho týdne měla k dispozici obě dvě nemovitosti. Nutno říct, že to samotné stěhování nijak neusnadnilo (spíše to jen prodloužilo vytržení z přirozeného prostředí!), až na jednu, velmi důležitou výjimku.

Jako certifikovaná odbornice na chování zvířat a vášnivá experimentátorka jsem měla možnost vyzkoušet si teorii o stěhování se s kočkou, která mi už dlouho ležela v hlavě. A naučilo mě to opravdu hodně.

Domov vaší kočky je její hrad

Víme, že domov vaší kočky je její hrad. Posvátnost, kterou utváří tyto čtyři stěny, není jen fyzická. Samozřejmě ji poskytují ochranu a přístřeší, ale přináší ji také emocionální bezpečí díky známému prostředí, kontinuity a co je velice důležité, pachovému bezpečí.

Kočky žijí ve světě pachů stejně jako my ve světě barev. Skrz ně se orientují ve světě a poznávají v něm ostatní. To je také důvod, proč se o nás naše kočky každý den otírají – díky tomu, že si nás označí pachem z feromonových žláz ve tvářích, podél hřbetu a mezi polštářky tlapek, se postarají o to, že voníme stejně jako ony – a jsme snadno rozpoznatelní i ve tmě nebo na dálku, jako blízká rodina.

A tuto činnost musí často a pravidelně opakovat. Chemické složky feromonů se v průběhu několika hodin rozkládají a změna tohoto pachu vyvolá u našich koček potřebu si nás znovu označit – tím se informace o pachu udržují aktuální.

Pachová jistota je klíčová

Kočky také zanechávají pach v okolí našich domovů. To se děje přirozeně, kdekoliv, kde leží a odpočívá, kam chodí nebo o co se tře. Mohou to však také zintenzivnit tím, že úmyslně zvýší svůj pach na nábytku, kobercích, rohožkách nebo i svislých předmětech, jako jsou dveřní rámy – škrábáním nebo v extrémnějších případech značkováním močí nebo dokonce trusem.

Takovéto intenzivní projevy je velmi těžké ignorovat a obvykle naznačují, že se vaše kočka necítí dobře, nebo že je velmi neklidná nebo nešťastná

Nicméně, možná jste si všimli mírnějšího nárůstu pachového značkování, pokud vaše kočka potřebuje jen trochu více emocionální jistoty. Možná se k vám přes ulici přistěhovala nová kočka a vaše kočička se cítí trochu nejistě? Je pravděpodobné, že začne škrábat rohožku těsně u vchodových dveří – tím si silněji označí práh svým pachem, aby překryla pach jiné kočky, kterou nevyhnutelně přivádíte na botách do jejího rajónu. Ano, opravdu to může být tak nepatrné.

Vnitřní svatyně domova kočky je tak důležitá, že i sebemenší narušení pachové kontinuity může kočku přimět k tomu, aby se snažila obnovit pachovou harmonii.

Našli jste kočku na vašem notebooku? Řekneme vám, proč to dělá!

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč si vaše kočka chce lehnout na noviny právě, když se je snažíte číst? Nebo proč se otírá či válí po nových věcech, které jste si přinesli domů? Určitě se snaží upoutat naši pozornost! Aby ta nová věc voněla stejně jako zbytek vašeho domova? Ano, přesně tak.

Teď si představte, jaké to musí být pro naše kočky, když v domě nezměníme jen jednu věc, ale změníme rovnou celý dům.

Není pochyb o tom, že stěhování je stresující – ale uvědomujeme si, co děláme, a i když nás to může na chvíli znepokojovat, brzy si na nové prostředí zvykneme a se změnami se vyrovnáme. 

Stěhování je pro kočky stresující

Pro naše kočky však může být ztráta starého známého domova znepokojujícím zážitkem. Všechno je nové, jiné a ony nevědí, kde se fyzicky nacházejí. Samotný dům bude cítit neznámým pachem, nebo ještě hůře pachem jiných koček nebo neznámých zvířat – což může být pro samotářský druh, který špatně snáší přítomnost cizích lidí, nepříjemné. Kočka uvažuje tak, že pokud něco cítí, musí to tam prostě někde být.

Dobrou zprávou však je, že existují kroky, které můžete podniknout, abyste minimalizovali stres vašeho mazlíčka a proces zabydlování mu co nejvíce zjednodušili a zpříjemnili.

Co můžeme udělat pro to, aby se kočka během stěhování cítila méně ve stresu?

Příprava kočky na stěhování

Jde se na věc. Už dlouho předtím, než se objeví stěhováci, bude vaše kočka vědět, že se děje něco velkého. Nejedná se o žádnou kočičí telepatii, ale o prosté pozorování lidského chování! Vaše kočka vás bude už několik dní, ne-li týdnů, pozorovat a pak konečně vytáhnete kočičí přepravku z půdy nebo kumbálu, čímž potvrdíte všechny její nejhorší obavy – a s mávnutím ocasu a bouchnutím kočičí klapky frnkne do nejbližšího úkrytu.

Aby se zabránilo této katastrofě, musí se stát čtyři věci:

  1. Musí dobře znát svou přepravkou
    Vaše kočka musí svou přepravku vnímat jako místo, ve kterém se cítí příjemně – to znamená, že už dlouhou dobu před stěhováním je přepravka začleněna do vašeho domova jako součást nábytku a vaše kočka ji může prozkoumávat, spát v ní a hrát si v ní, stejně jako kdyby to byla kartonová krabice.
  2. Teď ji nespouštějte z očí!
    Kočku je třeba držet bezpečně v jedné místnosti s jídlem, kočičím záchodem a pelíškem, a to několik dní předtím, než dojde k velkému narušení známého prostoru, zejména pokud je citlivé povahy. Vyhnete se tak riziku, že zmizí jen pár dní před stěhováním.
  3. Bezpečnost na prvním místě
    Vaše kočka musí být v den stěhování někde v bezpečí, daleko od domu a všeho toho shonu a chaosu, který je nevyhnutelnou součástí stěhování. Pokud je to jediný způsob, jak se můžete ujistit, že se vaše kočka bude cítit dobře, zatímco vy jste zaměstnaní stěhováním, využijte chovatelskou stanici.
  4. Podpora veterináře
    Pokud je vaše kočka velmi citlivá nebo nervózní, požádejte svého veterináře o radu ohledně dočasných léků, které jí pomohou zvládnout nadcházející změny. V současné době jsou k dispozici některé velmi účinné látky s výhodami tzv. modulátorů paměti – jinými slovy mohou pomoci předcházet dlouhodobým následkům traumatu a zároveň zmírnit krátkodobou úzkost. 

Jak pomoci vaší kočce zabydlet se v novém domově?

  1. Jakmile se nastěhujete do nového domu, vyhraďte kočce jednu místnost. Tato místnost MUSÍ mít zabezpečené dveře a okna, a dokonce by měla mít na dveřích i zámek, aby nikdo nemohl omylem vstoupit a vypustit vaši kočku ven. 
  2. V této místnosti musíte mít pro kočku připravené krmivo, vodu a kočičí záchod (umístěný co nejdále od jídla a vody). Měla by mít několik úkrytů – ideální jsou velké kartonové krabice položené na bocích, v nichž by měla být měkká a jim známá podestýlka k odpočinku.
  3. V ideálním případě potřebuje vaše kočka také vyvýšené místo, kde může vysedávat. To jim skutečně pomáhá cítit se bezpečněji. Nebojte se, že je místnost malá nebo nezáživná – je to dočasný úkryt a bezpečnost je v této fázi mnohem důležitější než zábava.
  4. Jedinými návštěvníky, které vaše kočka v tomto raném stádiu potřebuje, jste vy a všichni ostatní, se kterými ji pojí blízké pouto. Vaše kočka nepotřebuje společnost cizích lidí – to jen zvyšuje její úzkost.

Po přestěhování

Doba, po kterou budete kočku držet v jejím přiděleném pokoji, bude záviset na jejím individuálním sebevědomí a na tom, jak klidná bude situace ve vašem novém domě.

To, že jsou připraveny na prozkoumávání dalších prostor, poznáte podle toho, že vás s radostí přijdou přivítat, když vstoupíte do jejich bezpečného pokoje a budou tam s vámi jíst a trochu si hrát. To jsou dobré známky toho, že se vaše kočka přizpůsobuje.

V této fázi povzbuzujte kočku, aby se při kontaktu s vámi otírala o čistou deku nebo látku. Okamžitě tuto deku nebo látku vezměte do další místnosti, kterou se chystá prozkoumat, a potřete jí stěny, rám dveří a nábytek. Pak kočku přeneste do nové místnosti (se zavřenými a zajištěnými dveřmi a okny) a nechte ji prozkoumávat. Doufejme, že se díky svému vlastnímu známému pachu bude v místnosti cítit jako doma, a pak můžete pokračovat ve všech ostatních místnostech v domě a postupně ji pomáhat, aby se v každé z nich cítila dobře.

Kdy vypustit kočku na novém místě ven?

Pokud je vaše kočka zvyklá chodit ven, je nutné, aby se v novém domově cítila bezpečně, pohodlně a uvolněně, než ji pustíte ven. Neexistuje žádné pevné pravidlo, jak dlouho to bude po přestěhování trvat, ale obvykle se doporučuje počkat minimálně tři týdny. 

Vraťme se ale k mým kočkám a zkušenostem se stěhováním před lety. Protože jsem měla to štěstí, že jsem mohla před dokončením stěhování několik dní pendlovat z jednoho domů do druhého, držela jsem se svých vlastních rad. Vzala jsem hadr, na kterém spal můj nádherný kocour Alex, otřela jsem jím sloupky a lišty v každé místnosti nového domu. Přesuňme se v čase ke dni stěhování: Jakmile stěhováci odešli, strčila jsem Alexe do jeho přiděleného bezpečného pokoje a zůstala jsem s ním, zatímco ho prozkoumával. Alex začichal, rozhlédl se kolem a téměř okamžitě se začal otírat o mě a o předměty v místnosti. Pochutnal si na večeři a pak se uložil ke spánku. Jako by se cítil stále doma, někde, kde už předtím byl. A v jistých ohledech tomu tak bylo!