Stěhování s kočkou do nového domova
Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Pokud je něco stresově náročnější než stěhování, je to stěhování s kočkou. S pečlivým plánováním lze však všechno hravě zvládnout. Kočky mají silnou vazbu na místo kde žijí, takže stěhování pro ně může být stresovou situací. S uvážlivým plánováním lze však přesun do nového domova bez potíží zvládnout. Samo o sobě stačí, že to je náročný den pro Vás, takže mít o starost méně se rozhodně hodí.
Den stěhování
- Před příjezdem stěhovacího vozu umístěte kočku do jedné z místností, nejlépe do ložnice.
- Do stejné místnosti připravte také přepravku pro kočky, pelíšek, misky na jídlo a na vodu a kočičí toaletu a dejte pozor, aby dveře a okna zůstala zavřena.
- Dejte na dveře lístek se vzkazem, aby rodina i stěhováci věděli, že dveře mají zůstat zavřeny.
- Vybavení ložnice do stěhovacího vozu naložte až nakonec, po vystěhování všech ostatních místností. Než začnete vynášet nábytek, umístěte kočku do přepravky a odneste ji do auta, kterým ji odvezete do nového domova. Při přepravě kočky se řiďte níže uvedenými radami.
- Do nového domu nejprve nastěhujte nábytek ložnice.
- Do místnosti, ve které svou kočku dočasně zavřete, umístěte do nízko položené zásuvky difuzér syntetického kočičího tvářového feromonu (zařízení do zásuvky Feliway můžete koupit u svého veterináře). Jakmile je místnost připravena, můžete do ní dát kočku spolu s pelíškem, miskami na jídlo a na vodu a kočičí toaletou. Dbejte na to, aby dveře zůstaly zavřeny. Zatímco bude kočka zkoumat nové prostředí, měl by s ní v místnosti být někdo z rodiny, je-li to možné.
- Dejte kočce trochu krmiva.
- Po přestěhování nechte kočku prozkoumat i ostatní místnosti, jednu po druhé.
- Snažte se být co nejklidnější, dáváte tak kočce najevo, že se jedná o bezpečné prostředí.
- Zkontrolujte, zda jsou všechna okna a vstupní dveře zavřeny.
- Pouštíte-li kočku do kuchyně či komory bez dozoru, buďte opatrní, výjimečně úzkostliví jedinci se často schovávají do úzkých mezer za přístroji.
- Pokud je Vaše kočka výjimečně úzkostlivá, je lepší ji den před stěhováním umístit do útulku pro kočky a do nového domu ji přivézt až den po nastěhování.
Přeprava kočky
- Pokud má Vaše kočka strach z cestování, promluvte si před cestou s veterinářem, který může Vaší kočce předepsat mírná sedativa.
- Kočku krmte jako obvykle, ale poslední jídlo jí dejte nejméně tři hodiny před odjezdem.
- Kočku přepravte v bezpečné krabici, tj. přepravce pro kočky nebo košíku pro kočky.
- Půl hodiny před naložením kočky vnitřek přepravky nasprejujte syntetickými kočičími tvářovými feromony (výrobky Feliway, Ceva můžete zakoupit u svého veterináře).
- Přepravku umístěte na sedadlo a zajistěte bezpečnostním pásem, případně ji vložte do prostoru za sedadlem nebo upevněte na zadním sedadle, aby se nemohla volně pohybovat.
- Kočku nepřepravujte ve stěhovacím voze ani v kufru auta.
- Pokud jedete daleko, můžete zastavit a dát kočce vodu nebo kočičí toaletu, většina koček to však odmítne.
- Za horkého dne zkontrolujte, zda má kočka dost čerstvého vzduchu. Pokud si uděláte přestávku, nenechávejte kočku uvnitř horkého auta.
Zabydlování kočky
- Alespoň první dva týdny kočku nepouštějte ven, aby si zvykla na nové prostředí.
- Krmte ji často v malých porcích.
- Udržujte zvyky z předchozího domu, vytvoříte tak pro kočku známé a navazující prostředí.
- Pokud po domě roznesete pach své kočky, bude se cítit bezpečněji. Jemnou bavlněnou látkou (nebo lehkými bavlněnými rukavicemi) kočce otřete tváře a hlavu, z tvářových žláz se na látku přenesou pachy. Potom látkou nebo rukavicemi otřete rohy stěn, nábytku a v okolí dveří ve výšce kočky. Rychleji si zvykne na své nové teritorium. Dělejte to denně, dokud se kočka nezačne sama otírat o předměty.
- I nadále používejte difuzér syntetického kočičího tvářového feromonu a postupně jej umísťujte do všech místností v domě.
- Kočky žijící pouze v domácnosti vyžadují zvláštní péči, protože nové prostředí pro ně může být znepokojující.
Vypouštění kočky
- Několik týdnů kočku nepouštějte ven, aby si zvykla na nový dům.
- Opatřete kočku identifikačním štítkem (obojek, který se sám uvolní v případě zachycení), na kterém je uvedeno jméno, adresa a kontaktní telefonní číslo.
- Případně (nebo navíc) můžete veterináře požádat, aby dal Vaší kočce mikročip, pokud se ztratí, bude možné ji vždy vrátit. Pokud Vaše kočka už mikročip má, nezapomeňte registrační společnosti oznámit změnu adresy a telefonního čísla.
- Zkontrolujte, zda jsou očkování stále platná.
- Až se s Vaší kočkou zabydlíte, můžete jí přístup ven usnadnit namontováním dvířek pro kočky. Pořiďte si raději vstupní systém na magnetický nebo elektronický spínač, zabráníte riziku vstupu cizích koček.
- Vyhánějte ze své zahrady cizí kočky, Vaše kočka je ve čtvrti nová a bude potřebovat všechnu možnou pomoc při vytyčování svého teritoria.
- Učte svou kočku vycházet ven postupně. Ze začátku otevřete dveře na zahradu a jděte ven společně.
- Proveďte kočku po zahradě na vodítku, pokud je zvyklá na postroj.
- Nevynášejte ji, nechte kočku, ať se sama rozhodne, jestli chce jít okolí prozkoumat.
- Nejprve nechávejte dveře otevřeny, ať může utéct zpátky domů, pokud ji něco vyděsí.
- Kočky, které jsou často venku a jsou více zvyklé na změny, se se změnou obvykle vypořádají dobře. Plaché kočky se novému prostředí přizpůsobí až po delší době a je lepší je venku doprovázet, dokud nezískají potřebné sebevědomí.
Zamezení návratu do starého domu
Pokud je Váš nový dům blízko toho starého, může kočka při průzkumu najít známé trasy a vrátit se po nich zpátky na staré místo. Upozorněte nové obyvatele, že se Vaše kočka může do starého domu vrátit, a požádejte je, aby Vás kontaktovali, pokud si jí všimnou. Je důležité, aby kočku nekrmili a nevěnovali jí příliš pozornosti, to by ji jen zmátlo. Pokud jste se stěhovali do blízkého okolí, je nejvýhodnější držet kočku uvnitř co nejdéle. V praxi to však málokdy pomáhá, protože kočky s tendencí vracet se na stará loviště špatně snášejí dlouhodobé držení v domě. Výše uvedené rady pro zabydlení kočky v novém domě a použití syntetických i přirozených pachů Vám pomohou vytvořit prostředí, které je kočce maximálně blízké. Někdy to vyžaduje celé měsíce odvážení ze starého domova, než se kočka nakonec zabydlí. Pokud je tím Vaše kočka viditelně zasažena, neustále se vrací do starého domova, navíc přes rušné silnice, je pro kočku milejší a bezpečnější, pokud si ji noví obyvatelé nebo sousedi vezmou k sobě.
Změny životního stylu
Ačkoli není vhodné měnit životní styl Vaší kočky z venkovní na domácí, je to při stěhování někdy nezbytné a kočka musí v novém domě zůstat zavřená. Pokud Vaše kočka tráví většinu času venku, bylo by lepší jí najít nový domov. Pokud je ale venku jen minimálně, může pro ni být přijatelné, když bude držena uvnitř. Kočky žijící v domácnosti vyžadují větší aktivitu majitele, který se je musí snažit zaujmout, aby více cvičily a nenudily se. Prostředí můžete kočce zpestřit následujícími způsoby:
- Schovávejte po domě granulovanou stravu a dejte kočce příležitost „lovit“.
- Rozmístěte vyvýšené plošiny a škrabadla, po kterých může kočka lézt.
- Hrajte si s kočkou na lov alespoň jednou denně.
Někdy mají majitelé štěstí a přestěhují do domu, kde mohou svou kočku poprvé vypustit ven. Opatrný přechod z domácí na venkovní kočku povzbudí její psychickou kondici a umožní žít přirozenějším způsobem života.
Podle návodu můžete kočku naučit trávit čas venku, mějte ale na paměti, že by se mělo jednat o plynulý přechod. Mnoho koček v této situaci vychází ven raději jen za přítomnosti majitele, který jim dodává jistotu.
Stěhování do menšího domu
Pokud v domě chováte několik koček, jsou zvyklé na životní prostor původního domu. Stěhování do menšího domu může mezi zvířaty vést ke vzniku napětí. Nebezpečí vzniku nevraživosti můžete v novém domě omezit poskytnutím dostatečného množství následujícího vybavení:
- Pelíšky
- Kočičí toalety
- Škrabadla
- Misky na jídlo
- Misky na vodu
- Vyvýšená odpočívadla (např. poličky, šatní a nízké skříně)
- Místa na schovávání (např. místo pod postelí, pod skříní)
Stěhování je jedna ze stresově nejnáročnějších událostí. Pokud své kočce pomůžete zabydlet se v klidu a s minimem problémů, dostanete svůj nový domov do pohody ještě o něco rychleji.
Zdroje: Kočičí poradna – www.fabcats.org