Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Kočičí tělo je, podobně jako to lidské, ze dvou třetin tvořeno vodou. K tomu, aby byly zdravé, potřebují stejně jako všechna ostatní zvířata přijímat vhodné množství vody. Pokud žijí ve volné přírodě, část potřebné vody získávají z vlhkosti obsažené v potravě, respektive ze své kořisti, jako je hmyz, ptáci a hlodavci. Zbytek vody pak získávají z potoků a jiných vodních zdrojů. Domácí kočka ovšem přijímá stravu zcela odlišnou a ačkoliv jí možná podáváte mokré krmivo, většinu vody dostává v misce!
Kolik by kočka měla vypít vody?
Množství vody, které kočka potřebuje, se odvíjí od její velikosti, množství aktivity, zdravotního stavu a stravy, ale pohybuje se v rozmezí 40–70 ml na kilogram tělesné hmotnosti denně. Pokud se domníváte, že vaše kočka pije málo, existuje několik způsobů, jak pro ni pití vody zatraktivnit.
Zásadní roli hraje to, kam vodu umístíte. Rozmístěte po domě několik misek s vodou na místa, kudy se moc často neprochází. V ideálním případě byste měli mít o jednu misku na vodu více, než kolik máte koček. Misky s vodou by také neměly být umístěny v blízkosti kočičí toalety. Kočce by to nemuselo být příjemné a mohlo by to vést k tomu, že přestane jíst a pít a kočičí záchod nebude chtít používat. My bychom přece také nechtěli, aby nás někdo nutil pít přímo na záchodě! Kočkám se nemusí líbit ani to, že jsou misky s vodou a s jídlem blízko sebe. Kočky si totiž ve volné přírodě vybudovaly návyk nepít vodu v blízkosti zdroje potravy pro případ, že by došlo k jejímu znečištění mrtvým tělem kořisti.
Co se týče samotného pití vody, některé kočky jsou opravdu náročné. Některé například mají raději studenou vodu, proto jim do misky můžete vhodit pár kostek ledu. Pokud má kočka tendenci misku převracet, pořiďte jí širší misku s gumovou základnou. Může se také stát, že kočce voda prostě nebude chutnat, takže pokud používáte plastovou misku, zkuste ji vyměnit za kovovou, keramickou nebo skleněnou. Kočce byste také vodu měli pravidelně vyměňovat, aby byla stále čerstvá.
Některé kočky pak misku vůbec nepoužívají a raději pijí přímo z kohoutku. Ve volné přírodě totiž kočky obvykle pijí pouze tekoucí vodu, protože se naučily, že to pomáhá předcházet onemocněním. Pokud si všimnete, že vaše kočka misku neustále převrací a pije pouze vodu, která teče po podlaze, pravděpodobně jí více vyhovuje pít tekoucí vodu. Zvažte pořízení fontánky pro kočky, které zajišťují neustálou cirkulaci vody.
Kočce můžete také přidat více vlhkosti do stravy. Mokré krmivo má mnohem vyšší obsah vlhkosti než krmivo suché. Pokud ale dáváte přednost právě suchému krmivu, můžete zkusit přidat do granulí trochu vody. Některé kočky konzistenci namočených granulí nemají rády, ale pokud to vaší kočce nevadí, je to snadný způsob, jak její příjem vody zvýšit. Další možností je kombinovat suché a mokré krmivo. Vaše kočka navíc zůstane flexibilní a nebude mít tendenci se fixovat pouze na suché nebo mokré krmivo.
Ať už zvolíte jakoukoli metodu, povzbuzujte svou kočku, aby pila vodu. I když si mnozí lidé myslí, že mléko může být vhodnou náhradou za vodu, je to jen mýtus, který může kočkám dokonce způsobit zažívací potíže. Přimět kočku pít vodu je stejně důležité jako podávat jí správnou výživu.
Dehydratace u koček
Všechna zvířata mají koncentrovanou moč, ale naše kočky se vyvinuly z koček žijících na poušti, což znamená, že dokáží přežít i s menším příjmem vody než jiná zvířata. Mají také snížený pocit žízně, takže potřebu napít se necítí příliš často. Pokud je tedy vaše kočka dehydratovaná, nemusíte o tom vědět, dokud se u ní neobjeví zdravotní komplikace. Dehydratace u koček může vést k problémům s močovým měchýřem a onemocněním močových cest, včetně onemocnění ledvin, močových kamenů a onemocnění dolního močového ústrojí koček. Močové kameny mohou vést k životu ohrožujícímu ucpání močové trubice, a to zejména u kocourů.
Existuje několik způsobů, jak poznat, že je vaše kočka dehydratovaná. Jedním z nejlepších je jemně ji chytnout za kůži a zatáhnout směrem nahoru. Pokud se kůže po puštění rychle nevrátí zpět do normální polohy, je kočka dehydratovaná. Čím pomaleji se kůže vaší kočky vrací zpět, tím je dehydratace závažnější. Pozornost věnujte také dalším příznakům silné dehydratace: dušnost, deprese, nechutenství, zapadlé oči, sucho v ústech, zvýšená letargie a zrychlená srdeční frekvence.
Co když vaše kočka naopak pije vody hodně?
Přestože voda je pro život nezbytná, změny v pociťování žízně mohou být jedním z prvních příznaků mnoha onemocnění, jako jsou onemocnění ledvin, cukrovka nebo onemocnění jater.
Čím lépe budete informovaní o tom, jaké chování je u vaší kočky normální, tím dříve si všimnete, pokud se její zvyky změní. Pokud ovšem dojde k nějaké změně ve vaší domácnosti – například přejdete z mokrého krmiva na suché – zvýšená potřeba příjmu vody pravděpodobně nic nebude znamenat. Množství vypitých tekutin závisí také na počasí, takže očekávejte, že v teplejších měsících budou kočky vody potřebovat více. Pokud ovšem v pitném režimu vaší kočky dojde ke změně a vás pro to nenapadá žádný rozumný důvod, může to poukazovat na nějaký zdravotní problém, zejména pokud si všimnete dalších příznaků, jako je změna hmotnosti nebo chuti k jídlu.
V podstatě se dá říct, že ať už kočka zničehonic začne pít více či méně vody, obvykle to znamená, že něco není v pořádku. Seznamte se proto s obvyklým chováním své kočky co nejlépe. Zkuste si udělat přibližnou představu o tom, jak často ji vidíte pít a jak se to v průběhu roku mění. Mějte také přehled o tom, kolik vody obvykle v miskách zůstává, když je doplňujete, protože ne vždy budete mít příležitost na vlastní oči vidět, jak moc vaše kočka pije.
Jestliže kdykoliv získáte pocit, že vaše kočka pije málo, je dehydratovaná nebo naopak pije vody příliš mnoho, vezměte ji na prohlídku k veterináři. Veterinář provede klinické vyšetření a případně i krevní testy, aby vyloučil možné příčiny. Stejně jako ve většině jiných případů platí, že čím dříve získáte odbornou pomoc a dozvíte se diagnózu, tím bude mít vaše kočka větší šanci na úspěšné vyléčení. Anebo budete mít štěstí a váš veterinář vás akorát ujistí, že s vaším kočičím přítelem je vše v pořádku.
Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS