Onemocnění jater u vaší kočky: Příčiny, známky a příznaky

Published by
min čtení

Co je to onemocnění jater?

Játra jsou důležitým orgánem s mnoha funkcemi, včetně trávení, přeměny živin, odstraňování toxických látek z krve a skladování vitaminů a minerálů. Protože játra pracují na tom, aby zbavila tělo mnoha různých látek, jsou rovněž náchylná k poškození z mnoha různých zdrojů. Onemocnění jater vede k zánětu, známému jako hepatitida. Pokud se neléčí, může vést ke ztrátě funkce jater. Nemoci v jiných částech těla mohou také ovlivnit funkci jater.

Naštěstí může být onemocnění jater účinně zvládáno a jeho progrese omezena. Mnohé kočky prožijí po stanovení diagnózy ještě mnoho šťastných let. Správná výživa a neustálý dialog s veterinářem jsou klíčem ke zvládnutí onemocnění jater u vaší kočky.

Co způsobuje onemocnění jater?

Mezi faktory, které zvyšují pravděpodobnost vzniku onemocnění jater u vaší kočky, patří:

Věk: Některá onemocnění, včetně jaterní dysfunkce, jsou častá u velmi starých koček.

Plemeno: Některá plemena, například siamské kočky, se s větší pravděpodobností narodí s určitými jaterními problémy, nebo jsou náchylnější k jejich rozvoji.

Obezita: U koček s těžkou nadváhou je vyšší pravděpodobnost výskytu onemocnění jater.

Léky a chemické látky: Léky obsahující paracetamol mohou kočkám poškodit játra.

Trpí moje kočka onemocněním jater?

Příznaky onemocnění jater mohou být velmi podobné příznakům jiných potíží. Pokud si u své kočky všimnete některého z následujících příznaků, obraťte se na svého veterináře, aby provedl kompletní vyšetření.

Mezi příznaky, které je třeba sledovat, patří:Common signs of liver disease

 • Ztráta chuti k jídlu
 • Náhlá ztráta tělesné hmotnosti
 • Snížení hmotnosti
 • Žloutenka (zežloutnutí dásní, bělma očí nebo kůže)
 • Zvýšená žíznivost
 • Zvracení nebo průjem
 • Změna chování
 • Nadměrné slinění
 • Nedostatek energie nebo deprese

Mezi další možné příznaky poruch jater patří tmavě zbarvená moč, bledé dásně nebo nahromadění tekutiny v břiše, které byste mohli mylně zaměnit za náhlý přírůstek hmotnosti. Veterinární lékař může provést další testy pro diagnostiku onemocnění jater.

DŮLEŽITÉ: Příznaky onemocnění jater nejsou příliš specifické, takže je obtížné je rozpoznat. Pokud obézní kočka přestane žrát, může to být příznakem fatální komplikace. Kočky, které nemají chuť k jídlu po dobu dvou až tří dnů, mohou trpět lipidózou jater, což je stav spojený s nebezpečnou tvorbou tuku v játrech, který narušuje jejich správnou funkci. Pokud vaše kočka nechce žrát, poraďte se okamžitě se svým veterinářem.

Důležitost výživy

Pokud je u vaší kočky takové onemocnění diagnostikováno, určitě se zajímáte o to, jak se o takovou kočku starat. Léčba jakéhokoliv onemocnění jater je zaměřena na úlevu pro játra a na minimalizaci těch funkcí, které souvisejí s metabolismem tuků, bílkovin, sacharidů a léků. Pokud vaše kočka trpí onemocněním jater, je ještě důležitější dávat ji správné krmivo pro kočky. Krmte svoji kočku snadno stravitelnými sacharidy, vysoce kvalitními tuky a omezeným množstvím sodíku, abyste omezili poškození jater a zlepšili jejich funkci.

Správnou diagnózu a možnosti léčby vždy konzultujte s veterinářem. Požádejte ho, aby vám doporučil to nejlepší krmivo pro zdravá játra vaší kočky.

Položte svému veterináři následující otázky ohledně onemocnění jater:

 1. Jsou některé potraviny, které bych neměl své kočce dávat vzhledem k jejímu stavu?
  • Zeptejte se, jak může lidské jídlo ovlivnit zdraví vaší kočky.
 2. Doporučil byste krmivo pro kočky Hill's™ Prescription Diet™ pro zdravá játra mé kočky?
  • Zeptejte se na speciální nutriční potřeby vaší kočky
  • Jak často byste měli podávat doporučené krmivo své kočce a v jakých dávkách
  • Prodiskutujte, které pamlsky můžete podávat společně s doporučeným krmivem
 3. Jak rychle mám očekávat známky zlepšení zdravotního stavu kočky?
 4. Můžete mi poskytnout písemné pokyny nebo brožuru o onemocnění jater u koček?
 5. Jaký je nejlepší způsob (e-mail / telefon), jak bych mohl kontaktovat vás nebo vaši kliniku, kdybych měl otázky?
  • Zeptejte se, zda budete muset přijít na kontrolu.
  • Také se zeptejte, jestli na ni dostanete pozvánku.

Související články

Související výrobky

 • Hill's® Prescription Diet® j/d® Feline

  <p>Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline j/d™ je klinicky ověřené krmivo, které již za 28 dní zlepšuje pohyblivost koček díky vyváženému poměru živin, DHA (speciální omega-3 mastná kyselina) a celkovému množství omega-3 mastných kyselin. </p>
 • Hill's® Prescription Diet® r/d® Feline

  Konzerva <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline r/d™ s mletými játry byla vytvořena speciálně pro regulaci hmotnosti koček.
 • Hill's™ Prescription Diet™ Metabolic Feline Chicken

  <ul><li>Redukce váhy bez strádání – 81 % koček zhublo v domácích podmínkách za 2 měsíce, 89 % koček program ke snížení hmotnosti dokončilo.<br></li><li>Není nutné porce přesně odměřovat.</li><li>Klinický prokázáno, že díky krmivu kočka po ukončení procesu hubnutí váhu znovu nenabere.</li><li>Odměňte svou kočku lahodnými pamlsky - jedná se o doplněk stravy, který přispívá k úbytku hmotnosti u dospělých koček.</li></ul>
 • Hill's PRESCRIPTION DIET k/d Cat Food with Chicken

  Krmivo Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline k/d™ pomáhá prodlužovat život a výrazně zlepšuje kvalitu života koček s onemocněním ledvin tím, že zpomaluje progresi a míru klinických příznaků.