Proč je v moči mojí kočky krev?

Publikováno DR. LACI SCHAIBLE
medical badge Reviewed by DR. Emma Milne
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Pokud jste někdy viděli svou kočku močit krev, jistě si vzpomínáte, jak moc vás to znepokojilo. Krev v moči jistě není nic, co bychom si vidět přáli, ale ve skutečnosti se nejedná o nic tak neobvyklého. Hematurie (odborný výraz pro krev v moči) může být způsobena přítomností problémů v močových cestách či chorobnými procesy v jiných částech těla. Ty pak mohou ovlivnit močové cesty nebo ledviny.

Krev v moči u kočky: jaké příznaky sledovat

Projevy hematurie mohou být naprosto zjevné, třeba když se v moči vyskytne krev nebo krevní sraženiny, ale někdy také mohou být velmi nejasné. Ve většině případů je totiž krve v moči kočky velmi málo a její přítomnost je diagnostikována na mikroskopické úrovni; moč má proto na první pohled normální zbarvení. Moč se ale při hematurii může zbarvit také dočervena či dorůžova.

Podle serveru Cats Protection patří mezi další příznaky, které spolu se změnou barvy moči můžete pozorovat:

  • zvýšená konzumace vody
  • časté močení
  • namáhavé močení
  • zvukové projevy při pobytu na kočičím záchodě
  • časté chození na kočičí záchod
  • pomočování se mimo kočičí záchod
  • nedokáže se vymočit (vyžaduje lékařskou pomoc)
  • modřiny na kůži ve formě zjevných podlitin nebo malých teček
  • krvácení z míst, jako je čenich, dásně, oči, uši nebo konečník
  • krvavé zvratky nebo výkaly

Kočka používá kočičí záchod, kočka na kočičím záchodě, močí či kálí do čistého záchodu se stelivem. Kočka se dívá na své vlastní výkaly v modrém kočičím záchodě. Kočka doma.

Příčiny přítomnosti krve v moči

Problémy s močovými cestami mohou buď postihovat horní močové cesty (ledviny a močovody), dolní močové cesty (močový měchýř a močovou trubici), nebo obě části zároveň. Ve všech těchto případech se může v moči vyskytnout krev. Nejčastěji se setkáváme s problémy v dolní části močového ústrojí a tato onemocnění sdružujeme pod názvem onemocnění dolních cest močových u koček (FLUTD).).

Některé příčiny krve v moči jsou mnohem častější než jiné. Nejčastější je tzv. kočičí idiopatická cystitida (FIC). Mnozí veterináři ji často zjednodušeně nazývají „stresovou cystitidou", protože se obvykle vyskytuje u koček, které se doma necítí úplně příjemně (tomu se budeme věnovat později).

Další častou příčinou jsou krystaly nebo kameny v močovém měchýři či ledvinách. Ty jsou nejčastěji průvodním jevem kočičí idiopatické cystitidy, ale někdy bývají způsobeny i jinými problémy, například onemocněním ledvin, nebo, ačkoliv je to u koček vzácné, močovými infekcemi.

Aby byla léčba vaší kočky co nejúčinnější, musí váš veterinář zjistit přesnou příčinu krve v moči nebo jiných příznaků, které se u vaší kočky objevily. To obvykle obnáší odebrání vzorku moči, aby se zjistila její koncentrace, hodnota pH, přítomnost krystalů nebo infekce. Veterinář může vaší kočce odebrat i vzorek krve, aby se ujistil, že netrpí žádnými závažnými problémy, jako je onemocnění ledvin. Veterinář také potřebuje přesně vědět, v jakých podmínkách vaše kočka žije, protože u koček chovaných pouze uvnitř či spolu s dalšími kočkami je mnohem vyšší riziko výskytu stresové cystitidy než u koček, které jsou jedináčky a mají přístup ven. Bude ho také zajímat, co vaše kočka běžně jí, protože krmivo představuje důležitý nástroj léčby onemocnění močových cest.

Léčba krve v moči a onemocnění dolních cest močových u koček

Podobně jako i v jiných případech se správná léčba odvíjí od zjištění přesné příčiny problémů. Na ni pak navazuje konkrétní léčba; obecně se ale dá říct, že ve většině případů onemocnění močových cest kočičím pacientům prospívá přizpůsobení stravy a zvláštní pozornost věnovaná pitnému režimu. Některá krmiva mohou přispět k rozpuštění určitých typů krystalů a kamenů a k zastavení jejich opětovné tvorby. Některé typy kamenů je ovšem nutné odstranit operativně, protože už je nelze rozpustit. V takových případech se kočce obvykle podává krmivo, které zabraňuje jejich opětovnému výskytu. Krmiva, která mají pomáhat při léčba onemocnění močových cest, mívají mírně upravený obsah minerálů a omega olejů z rybího tuku, což má pomoci se záněty, a některá z nich také obsahují přírodní přísady s uklidňujícím účinkem.

Příjem vody je pro všechny kočky s onemocněním močových cest velmi důležitý. Naše kočky se vyvinuly z koček žijících na poušti a mají tak přirozeně velmi koncentrovanou moč. To zvyšuje pravděpodobnost vzniku krystalů a kamenů. Zajistěte jim proto dostatek vody, aby se jejich močový systém propláchl a snížila se pravděpodobnost, že se krystaly či kameny objeví. Mnoho koček jí pouze suché krmivo, což je v pořádku. Pokud jste ale mokré krmivo kočce dosud nedávali, stojí za to ho vyzkoušet, protože se jedná o jednoduchý způsob, jak u ní zvýšit příjem tekutin.

Ať už krmíte kočku mokrým nebo suchým krmivem, je také důležité jí dát k dispozici dostatek čerstvé vody na více různých místech v domě. Díky tomu se vaše kočka nebude muset chodit napít nijak daleko a zároveň pokud máte koček více, nebudou mezi nimi kvůli zdroji vody hrozit střety. Některé kočky také rády pijí tekoucí vodu, což dokonale vyřeší kočičí fontány.

Pokud jde o kočičí idiopatickou cystitidu a stres, může vás váš veterinář požádat, abyste se pokusili provést v domácnosti změny, díky kterým by se mohla kočka začít cítit lépe. Můžete zvážit například následující:

  • Ujistěte se, že přístup k miskám mají všechny kočky, a že misky s vodou a jídlem nejsou nikdy vedle sebe. Obecné pravidlo je mít jednu misku na vodu pro každou kočku a pak jednu navíc. Misky by se měly nacházet na různých místech, aby se i ta nejplašší kočka mohla v klidu najíst a napít.
  • Pořiďte pro svou kočku kočičí záchod, pokud ho ještě nemáte. Opět platí, že ideální je mít o jeden víc, než kolik koček máte v domácnosti. Měly by se nacházet na klidných, odlehlých místech a mimo dosah krmiva a vody.
  • Pokud je to možné, poskytněte kočkám přístup ven, aby mohly volně prozkoumávat venkovní prostory a vybírat si, kam půjdou na toaletu.
  • Zajistěte všem kočkám dostatek výše položených míst, kde se mohou schovat. Police či nábytek mohou kočkám také poskytnout příležitost vyhnout se jiným kočkám, které nemají příliš v lásce!

Velmi důležité je zajistit, aby vaše kočka jedla vyvážené krmivo, které bude obsahovat všechny živiny potřebné pro jeji konkrétní životní fázi (a nepůjde o obecné krmivo vhodné pro všechny věkové kategorie). Některá krmiva mohou obsahovat vysoké množství minerálních látek, které pak přispívají ke vzniku krystalů a kamenů. Ty mohou způsobit onemocnění dolních cest močových.

Onemocnění dolních cest močových je sice u koček běžné, ale pokud si někdy všimnete, že vaše kočka močí krev, nikdy to nezlehčujte. Vždy nejprve vyhledejte veterinární péči, abyste vyloučili veškeré léčitelné příčiny, a pamatujte, že neschopnost se vymočit je mimořádným zdravotním stavem, který vaši kočku může ohrozit na životě.

O autorce

Dr. Laci Schaible

Dr. Laci Schaible je veterinářkou malých zvířat a autorkou textů z oblasti zvěrolékařství. Za svou angažovanost ve vzdělávání majitelů domácích zvířat získala řadu ocenění a je považována za přední odbornici na veterinární telemedicínu.

 

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS