Kočičí astma: Příčiny, příznaky a léčba

Publikováno Jean Marie Bauhaus
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Mohou mít kočky astma? Naši kočičí přátelé mohou mít astma stejně jako my lidé. Pokud tedy vaše kočka často sípe, nemusí to mít na svědomí jen bezoár, který jí uvízl v krku. Podle časopisu Journal of Feline Medicine and Surgery, postihuje kočičí astma odhadem 1 % koček. Na následujících řádcích se o astmatu u koček a o tom, co s ním můžete dělat, dozvíte více.

Co je to kočičí astma?

Kočičí astma je dnes známé jako součást souboru zdravotních problémů nazývaném kočičí atopický syndrom (FAS). V rámci tohoto onemocnění se kočky stávají alergickými na různé alergeny z životního prostředí, jako jsou pyly, roztoči, stromy a trávy. Tyto alergeny mohou vyvolat kožní příznaky, které se projeví svěděním či nadměrnou péčí o srst, či střevní příznaky, jako je průjem. Při vdechnutí pak mohou některé alergeny u kočky vyvolat astma.

Tyto dráždivé látky u kočky vyvolávají imunitní reakci, která způsobuje zúžení jednotlivých průdušek v plicích a otok okolních tkání, čímž u kočky dochází k syndromu akutní dechové tísně.

Šedivá mourovatá kočka odpočívá zachumlaná v dece

Přestože se kočky někdy z astmatického záchvatu zotaví samy, tato situace je pro ně životu nebezpečná a kočku, která trpí astmatickými záchvaty, by měl co nejdříve prohlédnout veterinář.

Příčiny astmatu u koček

Kočky začínají trpět astmatem, když si jejich imunitní systém proti určitému vdechnutému alergenu vytvoří protilátky. Jakmile pak kočka alergen znovu vdechne, tyto protilátky se dají do akce a způsobí zánět v plicích, který vyvolá otok, podráždění a zúžení dýchacích cest. V důsledku toho se v plicích hromadí hustý hlen, který kočce dále ztěžuje dýchání. Přestože astmatický záchvat u kočky může vyvolat také pohyb a stres, nejpravděpodobněji ho budou mít na svědomí následující dráždivé látky:

  • Cigaretový kouř
  • Kouř z krbu
  • Prach a pyl
  • Plísně
  • Domácí chemikálie a čisticí prostředky
  • Aerosolové spreje
  • Prach z kočičího steliva

Jak astmatický záchvat u kočky rozpoznat

Kočičí astmatický záchvat může být náročné rozpoznat, protože příznaky lze zejména v počátečních fázích snadno zaměnit za příznaky bezoáru uvízlého v krku kočky. Jedním ze způsobů, jak tyto dva stavy od sebe rozeznat, je podívat se na to, jak kočka stojí, uvádí anglická organizace Blue Cross. Během astmatického záchvatu se kočka shrbí níže k zemi než při vykašlávání bezoárů a bude mít hlavu a krk ve snaze nasát více vzduchu plně natažené. Poslouchejte, zda se neozývá sípání, kašel nebo kýchání.

Problematické také je, že k astmatickým záchvatům nemusí zpočátku docházet příliš často, a proto jsou obvykle přisouzeny nějakému méně znepokojivému problému. Mezi další příznaky astmatu, na které je potřeba si dát pozor, patří sípání, namáhavé dýchání po cvičení, nebo zátěžová intolerance, tedy že se vaše kočka při intenzivní aktivitě snadno unaví. Už samotná zátěžová intolerance je dobrým důvodem, proč kočku nechat vyšetřit veterinářem.

Diagnostika kočičího astmatu

Přestože pro kočičí astma speciální diagnostický test neexistuje, veterinář pravděpodobně pro vyloučení jiné příčiny provede celou řadu vyšetření. Může se také zaměřit na informace z anamnézy vaší kočky a vašich vlastních pozorování z domova.

Kromě krevních a alergologických testů a cytologického vyšetření (zkoumá se hlen vylučovaný z dýchacích cest kočky) může veterinář provést i rentgenové vyšetření a CT, aby zjistil stav plic. V případě potřeby může být také provedena bronchoskopie (vyšetření dýchacích cest), při které je kočka uvedena do celkové anestezie.

Léčba kočičího astmatu

Pokud vaše kočka trpí přetrvávajícím astmatem, veterinář jí pravděpodobně nasadí stálou léčbu kortikosteroidy, které zánět plic zmírní. Může jí také předepsat bronchodilatační přípravek podobný inhalátoru pro lidi, který se užívá podle potřeby. Tyto inhalátory mohou být doplněny dýchací komorou vyrobenou speciálně pro kočky, která jim pomáhá s dýcháním.

Kromě podávání léků je také důležité udělat vše pro to, abyste z domova odstranili veškeré alergeny, které astmatické záchvaty u kočky vyvolávají. Pokud tedy kouříte, měli byste pro dobro své kočky kouřit venku a důkladně vyprat oblečení pracími prostředky vhodnými pro domácí mazlíčky. Případně byste, pro dobro vás obou, mohli zvážit, zda s kouřením úplně nepřestat! Kočku je také třeba držet dál od kamen či krbů, ve kterých se topí dřevem. Důkladně svůj dům ukliďte, abyste odstranili plísně, houby a prach, a pravidelně vysávejte a utírejte prach.

Nic také nezkazíte, pokud přejdete na čisticí prostředky vhodné pro domácí zvířata s přísadami, jako jsou obyčejný ocet a jedlá soda. Měli byste se vyvarovat zapalování svíček a vonných tyčinek nebo používání elektrických i běžných osvěžovačů vzduchu. Pokud používáte stelivo pro kočky na bázi hlíny, zvažte přechod na bezprašné stelivo nebo nějaké alternativní stelivo, které využívá bezprašné prvky, jako jsou borové pelety, recyklované noviny nebo silikonové krystalky.

Kočičí astma bohužel není léčitelné. Dá se však zvládnout a při správné a svědomité péči z vaší strany může vaše kočka s astmatem prožít dlouhý a spokojený život.

O autorce

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je majitelka zvířat, zvířecí bloggerka a spisovatelka z Tulsy v Oklahomě, odkud obklopena svými mazlíčky píše své texty.

 

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS