Kdy přestanou kočky růst? Průvodce růstem kotěte

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Když si pořídíte kotě, je to období plné nezapomenutelných momentů a je kouzelné sledovat, jak se kotě mění z vyhublého a roztomilého chlupatého klubíčka v krásnou a elegantní kočku. Vzhledem k tomu, že u mnohých koček přetrvává mladistvé chování ještě dlouho v dospělosti, možná si kladete otázku, kdy kočky přestanou růst a v jakém věku jsou skutečně dospělé.

Kdy dosáhnou kočky plného vzrůstu?

V jedné chvíli máte malé koťátko, které běhá po domě, a než se nadějete, je z něj velká kočka. Může se zdát, že k tomu dojde ze dne na den, ale kočky ve skutečnosti procházejí šesti životními etapami, jak vysvětluje organizace International Cat Care ve své iniciativě Péče o kočku po celý život (CatCare for Life). Jeden ze způsobu, jak zjistit, zda už vaše kočka dosáhla plného vzrůstu, je podívat se, do které kategorie spadá:

  • Kotě (0–6 měsíců)

  • Mladá kočka (7 měsíců až 2 roky)

  • Dospělá kočka (3–6 let)

  • Starší kočka (7–10 let)

  • Starší kočka (11–14 let)

  • Velmi stará kočka (více než 15 let)

Podobně jako u lidí se vývojové fáze kotěte počítají v týdnech a měsících až do věku dvou let.

V jakém věku přestane kočka růst?

Kolem jednoho roku věku dosáhne vaše kočka plného vzrůstu. Kočky dosáhnou dospělosti, když přechází z mladé kočky do fáze dospělého jedince. Můžete si to představit, jako by vaší kočce táhlo na dvacet a poté jí bylo mezi 20 a 30, tj. mladý dospělý jedinec plný energie a elánu.

Velká Mainská mývalí kočka leží na šedé pohovce.Když se vaše kočka bude blížit k dospělosti, veterinář vám může pomoci stanovit její ideální váhu a doporučit výživu, která jí pomůže udržet si co nejlepší zdraví. Během toho, jak bude kočka procházet jednotlivými vývojovými fázemi, můžete společně s veterinářem tento výživový plán měnit. Naplánovat si takovou návštěvu u veterináře je stejně tak důležité, jako stanovit si základní výživový plán vaší kočky, který bude odpovídat její aktuální životní fázi. Pravidelné kontroly také slouží k tomu, abyste měli přehled o její hmotnosti a zdravotním stavu. Vaše kočka bude žít déle, pokud si po celý život udrží štíhlou linii. Ta také snižuje rizika spojená s určitými onemocněními, jako je cukrovka.

Čistokrevné a křížené kočky

Velká většina koček zahrnuje domácí krátkosrsté nebo domácí dlouhosrsté kočky a kočky křížené. To jsou krásné a jedinečné kočky, které nepatří k žádnému konkrétnímu plemeni. Přestože na světě existuje několik tuctů kočičích plemen, jejich velikost se rozhodně neliší tolik, jako velikost psích plemen. Průměrná kočka váží kolem 4 kilogramů. Největším plemenem je Mainská mývalí kočka. Kocour může vážit až 10 kg a vyrůst do výšky 40 cm. Naproti tomu nejmenší plemeno, kočka singapurská, mívá nejvýše 3,5 kg. Toto plemeno je nejen menší, ale také dospívá později, až kolem dvou let.

Protože jsou čistokrevné kočky uměle vyšlechtěné, bývají ve srovnání s kříženci náchylnější k různým zdravotním problémům. Pokud se tedy rozhodnete pro čistokrevnou kočku, přečtěte si, jaké zdravotní potíže by se jí mohly týkat a vždy zvolte chovatele, který provádí veškeré nezbytné zdravotní testy. Vyhněte se mazlíčkům, kteří mají neobvyklou tělesnou konstituci, například příliš plochý obličej, velmi krátké nohy nebo jsou bez srsti. Kvůli těmto fyzickým zvláštnostem mohou mít takové kočky sníženou kvalitu života.

Pokud jste kočku vychovali z kotěte nebo mladého jedince do dospělosti, nejspíš máte poměrně dobrou představu o jejím temperamentu a sociálně-emocionálních potřebách. Také víte, kde nejraději odpočívá a která je její oblíbená hračka. Jak váš chlupáč postupně roste, jistě mu budete chtít zajistit vyvážené a výživné krmivo, která je navržena pro jeho věkovou kategorii tak, aby dostával všechny potřebné vitaminy a živiny. Váš veterinář vám může pomoci najít nejvhodnější krmivo pro každou z fascinujících životních fází vaší kočky.

O autorce

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine Brovelli-O'Brien, Ph.D., je oceněná spisovatelka, redaktorka a dlouholetá panička koček. Je profesionální členkou spolku spisovatelů zaměřujících se na kočky (Cat Writers' Association, CWA) a píše pro hlavní firmy a organizace v oboru, včetně „What to Expect When You're Expecting“ a „NIU STEM Read“. Christine můžete najít a sledovat na Instagramu a Twitteru pod jménem @brovelliobrien.

  

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS