První dny v novém domově: Co koťátko potřebuje

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Nové kotě znamená zvláštní závazekKitten image

Každému roztaje srdce při pohledu na nové koťátko. Ale ten roztomilý uzlíček chlupů, které jste si donesli domů, bude potřebovat Vaší péči po celý život. Jak každý ví, kočky mají devět životů, takže je to dlouhá doba. Dopřát kočce dobrý start do života je nejlepší způsob jak zajistit, že s Vaší kočkou zažijete společně mnoho zábavných let. V průběhu prvních, zranitelných měsíců jí věnujte mnoho péče a pozornosti, abyste jí pomohli hladce se usadit a sžít se s rodinou.

Domove, sladký domove

Vy jste přirozeně seznámeni s prostředím Vašeho domova, ale pro Vaše nové kotě to může být poněkud děsivé. Mnoho koťat bude vnímat první cestování jako stresující zážitek. Takže je potřeba udělat všechno co jen můžete, aby se kočka cítila jako doma.

Za prvé, nespěchejte s představováním Vašeho nového mazlíčka dalším členům domácnosti, lidem nebo zvířatům (přečtěte si více o socializaci). Dejte Vašemu koťátku čas, aby si zvyklo na nové prostředí. Pro jistotu se přesvědčte, že jsou dobře zavřená okna i dveře a jestliže topíte v krbu dejte před něj mříž. Je důležité ukázat kotěti, kde je jeho miska na krmivo, záchodek a pelíšek.

Pohodlné a bezpečné útočiště

V průběhu prvních dní, Vaše nové koťátko objevuje cizí a někdy ohromující předměty. Když jsou takovýchto podnětů na něj příliš, nezbývá než se ukrýt v bezpečném a pohodlném pelíšku. Můžete pořídit pelíšek ve zverimexu, nebo můžete použít krabici ze silnějšího kartónu. Ale hlavně by měl být teplý a pohodlný, suchý a mimo průvan. Podložka, by měla být jemná a příjemná. Prvních několik nocí by bylo být s Vámi, protože to bude poprvé, kdy je pryč od své matky a sourozenců. Koťata se brzy naučí spát samotná, ale pro začátek mu můžete dát pod podložku láhev s teplou vodou, která mu bude připomínat teplo sourozenců.

O"bezpečném domově" pro děti jste už slyšeli, teď si pojďme povídat o bezpečném domově pro vaše kotě

Jste povinni vytvořit bezpečný domov jak jen je to možné pro vaše milované koťátko. Zde je několik typů:

  • Okna musí být uzavřena tak, aby Vaše kotě nemohlo oknem utéct nebo z něho vypadnout.

  • Pokud máte doma krb, kterým by se kotě mohlo dostat do komína, opatřete ho odpovídající zábranou.

  • Ukryjte bezpečně všechny elektrické kabely, kotě by je mohlo začít okusovat.

  • Ujistěte se, že doma nemáte pokojové rostliny, které jsou potenciálně nebezpečné pro Vaše kotě. Například lilie, vánoční hvězda a brambořík jsou jedovaté.

Popřemýšlejte i o krmení

Výběr krmiva pro kotě je velká zodpovědnost. Koneckonců, krmivo je to, co pomůže Vašemu koťátku růst a plně rozvíjet jeho potenciál. Aby se kotě cítilo dobře, není dobré změnit mu jeho jídelníček ihned poté, co si ho přinesete domů. Je dobré si zjistit, čím ho krmil chovatel před Vámi a dám tu to samé. Pokud se ale rozhodnete krmivo změnit, udělejte to postupně. Změna by měla být pozvolná během 5-7 dnů, kdy ke starému krmivu postupně přidáváte zvyšující se objem krmiva nového, až původní krmivo zcela nahradíte. Důležité pravidlo při krmení kotěte je několik malých porcí za den. Kotě ve věku 8-12 týdnů potřebuje 4 jídla za den, 3-6 měsíců 3 jídla za den a od 6 měsíců 2 jídla denně.

Zdaleka nejlepší a nejúčinnější způsob jak zajistit aby bylo Vaše rostoucí kotě zdravé, je krmit ho vyváženou stravou, kterou poskytne kompletní prémiové krmivo pro koťata. Existují dva typy kompletních krmiv, suché nebo konzervované. Suché krmivo mže být v misce celý den a kotě se tak kdykoliv kdy ho to napadne, může jít najíst. U vlhkého krmiva je situace jiná. Během delšího pobytu v misce ztrácí krmivo svou svěžest a pro kotě je méně atraktivní. Je tedy potřeba mu takovéto krmivo podávat vždy čerstvé v době krmení.

Ale stejně tak jak tomu je u potravin pro nás, ne všechna krmiva stejné ceny nabízejí stejnou kvalitu. Pročtěte si složení krmiva nebo ještě lépe, poproste o radu svého veterináře. Kvalitní krmivo by mělo poskytnout všechny živiny nezbytné pro rostoucí kotě, aby se z něho stala zdravá kočka.

Věřte tomu nebo ne, nedoporučujeme abyste dávali svému novému kotěti mléko. Větší množství by mohlo dokonce způsobit průjem. Místo toho by mělo mít celý den k dispozici čerstvou čistou vodu. Pokud mu přesto chcete dávat mléko, kupte mu speciálně upravené mléko pro koťata.

Související články

Související výrobky