Jak zvládnout separační úzkost u zvířat po návratu do práce a do školy

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Po týdnech a měsících doma během lockdownu může být návrat do práce nebo do školy obtížný jak pro vás tak pro vaše zvíře. Váš chlupáč si pravděpodobně užíval více mazlení, hraní a možná dokonce i více pamlsků.

Když budete vědět, jak separační úzkost u zvířat zmírnit, může vám to pomoci toto přechodné období překonat, zvláště pokud jste strávili v karanténě nebo prací z domova delší dobu. I sebevíc samostatný pes nebo kočka zažívá ve vaší nepřítomnosti určitý stres; jen to někdy umí dobře skrývat. Zde je pět rad, jak nechat svého psa doma samotného a jak pomoci své kočce zvládnout situaci poté, co se vrátíte zpět do práce nebo do školy.

1. Vytvořte si nový režim

Až zjistíte, kdy budete opět chodit do práce a vše se vrátí zpět do zajetých kolejí, je dobré vytvořit zvířeti nový režim ještě před tím, než začnete pravidelně odcházet z domu. Tím se u zvířete zmírní separační úzkost a oběma vám to poskytne dostatek času, abyste se přizpůsobili novému režimu. I vy si budete muset znovu zvyknout na to, že opouštíte domov na delší dobu.

Pro začátek uskutečněte několik "předstíraných" odchodů a příchodů. Zahajte "loučení" se zvířetem tak, že si oblečete kabát, vezmete si klíče a otevřete dveře. Poté se s ním rozlučte, vyjděte na minutu ven na chodbu nebo si zaneste tašku do auta a znovu se vraťte dovnitř. Krátké odchody a příchody jako je tento vašemu zvířeti ukáží, že když odejdete, neznamená to vždy, že to bude na dlouho.

Pokud jde o psy, sdružení poradců pro chování zvířat tvrdí, že proměnlivý denní program může vašemu zvířeti pomoci během přechodu z předvídatelného na nepředvídatelný režim.

Naučte ho „očekávat neočekávané“ a to tak, že poprvé odejdete řekněme na minutu, poté na 12 minut, potom zase na tři minuty, aby vaše zvíře nedokázalo předvídat, jak dlouho budete pryč. To pomůže omezit úzkost, kterou váš pes pociťuje, když jste během dlouhých pracovních dnů pryč z domu.

2. Své emoce ponechte stranou

Toto je pro milovníky zvířat asi nejobtížnější změna v chování. Jak z toho nedělat velkou vědu pokaždé, když přijdete nebo odejdete? Podle expertů z psího útulku v Battersea, když svého psa v tuto konkrétní chvíli zahrnete pozorností, může to ve skutečnosti separační úzkost zhoršit. Doporučuje se naopak dělat, že se nic neděje, což psovi ukáže, že je vše v pořádku a nemá se čeho obávat. Při návratu je také dobré vstoupit dovnitř v klidu a mírně chlupáče pochválit. Žena ve žlutém svetru sedí na šedé pohovce a objímá svého žlutého labradora. Může znít nelogicky, že máte jednat vlažně, když znovu uvidíte svého mazlíčka po několika hodinách odloučení, ale klidné jednání mu pomůže udržet emoce pod kontrolou.

Také se tím vytvoří pozvolnější přechod mezi dobou strávenou v tichu o samotě a bezmeznou radostí z toho, že se znovu shledal se svým oblíbeným člověkem. Nebojte se! Po 20 až 30 minutách si se svým chlupáčem můžete hrát jak dlouho budete chtít.

3. Nový režim krmení

Pokud se chcete naučit, jak zmírnit separační úzkost u zvířat, zcela zásadním krokem je přizpůsobení režimu krmení. Když jste doma často, snadno si zvyknete na častější krmení a extra svačinky. Co se ale stane, když budete znovu pryč na delší dobu?

Psi a kočky totiž mají své zvyky a náhlé změny v době krmení pro ně mohou představovat stres. Snažte se proto dodržovat pevný režim krmení. Psi se obecně krmí dvakrát denně - jednou ráno a podruhé večer. U koček to bude záviset na tom, jakým způsobem jsou zvyklé dostávat krmení. Pokud má krmivo neustále k dispozici, žádná velká změna nebude potřeba. Jestli ale dostává krmení v určitém režimu, budete jej muset přizpůsobit. Stejně jako u jakékoliv jiné změny ve zvířecí stravě, i zde je nejlepší postupovat pomalu. Poraďte se se svým veterinářem nebo zkušeným chovatelem, jak zvířeti změnit režim krmení tak, aby pro něj představoval co nejmenší stres. Než se vrátíte zpět do práce nebo do školy, podívejte se, jaké krmivo doma máte a udělejte si zásoby všeho, co budete potřebovat.

Vyhnete se tak zjištěním na poslední chvíli, že "vám došlo krmivo", což vám může přidělávat další stres.

4. Vytvořte doma komfortní zónu

Zatímco budete pryč z domu, vaše zvíře bude hledat místo, kde se bude cítit dobře a v bezpečí. Trávili jste v poslední době hodně času na pohovce? Dobrá rada, jak zmírnit separační úzkost u psa, který zůstane sám doma, je nechat mu takové pohodlné místo k dispozici i v době vaší nepřítomnosti. PDSA také doporučuje vytvořit nějaké bezpečné místo jen pro psa, v přepravce či kleci nebo na uzavřeném místě v tiché části domu, kde jej nebude nic rušit. Udělejte mu z něj jeho „psí pelíšek“ s polštáři a dekami, dávejte mu tam oblíbené hračky a pamlsky a nechte otevřené dveře, aby se tam necítil zavřený nebo uvězněný.

Kočky se rády skrývají v malých tmavých prostorách, ať už jsou jejich páníčci doma nebo ne. Skříňky a krabice jsou skvělými a bezpečnými kočičími skrýšemi. Udělejte z nich kočce pohodlnou postýlku s dekami, polštáři nebo ručníky. Můžete tam i přidat svetr nebo jiný kus oblečení, který nese vaši vůni, takže váš chlupáč bude mít pocit, že se tulí k vám.

Muž s plnovousem si tiskne k tváři kočku.

5. Zajistěte jim zábavu

Jeden ze způsobů, jak zvířata ventilují svou úzkost, je destruktivní chování.

U psů je hlavním spouštěcím mechanismem tohoto chování nuda, tvrdí odborníci na chování zvířat ve Spojeném království. Nejde jen o to, že jim chybí jejich páníčci, ale také se cítí frustrovaní. A frustrace vede k tomu, že začnou hrabat nebo kousat cokoliv, co mají poblíž. I mnohé kočky se takto chovají a svou frustraci si mohou dokonce vylévat na potahu páníčkovy pohovky nebo na roli toaletního papíru.

Nejlepší způsob, jak se u zvířat vyhnout nudě, je zajistit jim zábavu zatímco jste pryč. Hudba a televizní kanály zaměřené na zvířata pro ně mohou být uklidňující a omezit jejich pocit osamění. Psí útulek Battersea doporučuje zábavné hračky pro psy jako jsou čuchací koberečky, koule na pamlsky a psí hlavolamy, které psům umožní zaměstnat hlavu. Také můžete naplnit mělkou nádobu (malý bazének nebo úložný box) a vytvořit bazének s balónky. Kočku můžete zabavit pamlskovým hlavolamem, který uspokojí její zvědavost, hračkami se šantou kočičí jako kořistí nebo dokonce aplikacemi, které pracují s jejím loveckým instinktem (kočky rády honí elektronickou rybu).

Toto přechodné období bude vyžadovat od domácích mazlíčků i jejich páníčků čas a trpělivost. Když ale využijete osvědčené postupy na zmírnění separační úzkosti u zvířat, naladíte se na potřeby svých čtyřnohých parťáků a zahrnete je spoustou lásky, můžete jim tím přechod zpět na "normální" režim hodně ulehčit.

O autorovi

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine Brovelli-O'Brien, Ph.D., je spisovatelka, pedagožka používající metodu STEAM a nadšená milovnice mazlíčků. Je profesionální členkou spolku spisovatelů zaměřujících se na kočky (Cat Writers' Association, CWA) a píše pro hlavní firmy a organizace v oboru, včetně „What to Expect When You're Expecting“ a „NIU STEM Read“. Můžete ji také najít a sledovat na Instagramu a Twitteru pod jménem @brovelliobrien

Související články

Související produkty