Tipy na cestování se psem v autě

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Ať už vyrážíte na dlouhou cestu, nebo krátký výlet, cestování se psem v autě může znamenat spoustu legrace. Zároveň však jízda autem se psem může přinášet mnoho bezpečnostních rizik. Čtěte dál a poradím vám, jak psa přepravovat bezpečně a minimalizovat rizika, která jsou s jízdou se psem v autě spojená.

Nejlepší jsou přepravky

Small dog maltese sitting safe in the car on the back seat in a safety crate

Americká společnost pro prevenci krutosti na zvířatech při cestování se psem v autě doporučuje psy všech velikostí přepravovat ve speciálních bedýnkách nebo přepravkách, aby byla jízda pro psa bezpečná a aby vás nemohl rozptylovat při řízení. Přepravka by měla být pokud možno umístěna na zadním sedadle auta nebo v ložném prostoru SUV, kombíka či minidodávky a připoutána, aby se při náhlém brždění nemohla posouvat. Samotná přepravka by měla být dost velká, aby v ní pes mohl pohodlně stát, otočit se, sedět i ležet, ale ne tak velká, aby to se psem uvnitř během jízdy házelo. Navíc by měla být dostatečně vzdušná. Aby byla přepravka pro psa pohodlnější, můžete mu ji vystlat dekou. A pokud si přejete ještě více minimalizovat nebezpečí úrazu, můžete stěny vypolstrovat pěnovými podložkami. Jenom dávejte pozor, aby pes zvolené polstrování nežral a neokusoval.

Co když nelze použít přepravku

Pokud nemáte možnost použít přepravku, sežeňte si bezpečnostní postroj, který lze zacvaknout přímo do zámku bezpečnostního pásu, a připoutejte psa do zadního sedadla. Další běžně dostupnou alternativou pro bezpečnější jízdu se psem je síťová nebo kovová zábrana dělaná do minidodávek a SUV, aby váš chlupáč zůstal na zadním sedadle. Tyto varianty vašemu pejskovi sice úspěšně zabrání, aby vás rozptyloval nebo se vám pletl pod nohy, když se snažíte soustředit na vozovku, ale nejsou dělané na to, aby ho v případě nehody ochránily před úrazem. Sice se může zdát, že vašemu společníkovi tyto vymoženosti poskytnou víc svobody a jízdu mu zpříjemní, ale v zájmu jeho bezpečí je stejně nejlepší zvolit přepravku nebo bedýnku.

Co když chybí zadní sedadlo

Zadní sedadlo bývá pro psa sice nejbezpečnější (především kvůli možnému úrazu o airbagy na předních sedadlech), ale některá vozidla žádné zadní sedadlo ani ložný prostor nemají, viz třeba nákladní nebo dvousedadlová auta. V takovém případě je nejlepší připoutat přepravku nebo bedýnku se psem na sedadlo spolujezdce a vypnout na této straně airbagy. Pokud je váš pes moc velký na to, aby se vešel i s přepravkou na přední sedadlo, připoutejte ho do bezpečnostního postroje. V žádném případě byste psa neměli během jízdy nechat v otevřeném přívěsu.

Dog lies next to a woman leaning on a car.

Pokud máte před sebou delší cestu, může vás přepadnout pokušení jet co nejdále a co nejrychleji (samozřejmě v rámci povolené rychlosti). Nezapomínejte ale v tom spěchu, abyste už byli na místě, na svého čtyřnohého pasažéra. Naplánujte si zhruba každé dvě hodiny přestávku, aby se pejsek mohl protáhnout a vyvenčit. Je také dobrý nápad vzít s sebou čerstvou vodu a dát mu při každé zastávce napít. Pokud se mu v autě nedělá špatně, můžete mu dát zároveň něco malého k jídlu.

Komfortní cestování

Mějte na paměti, že tyto pokyny k cestování se psem v autě jsou v zájmu bezpečí vašeho psa, ale také vaší osoby a dalších spolujezdců. Psi by se proto nehledě na velikost neměli volně pohybovat po vozidle. Váš trpasličí pes by vám možná během cesty zůstal spokojeně uvelebený na klíně, ale stejně jako by nebylo bezpečné držet při řízení na klíně dítě, není to o nic méně riskantní se psem. Ať už se jedná o jakékoli plemeno a velikost, když mazlíčka na cestu uložíte do přepravky nebo ho připoutáte do postroje, výrazně tím zvýšíte pravděpodobnost, že oba dorazíte v pořádku do cíle.

Contributor Bio

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

 

Jean Marie Bauhaus je milovnice zvířat a blogerka z Tulsy v Oklahomě, kde obvykle tráví čas psaním pod dozorem klubka chlupáčů.

 

Související články

Související výrobky