Cestování se psem  

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

TransportationCestování se psem může být po správné přípravě docela zábava. Naopak špatně připravená cesta může být pro Vás i Vašeho mazlíčka stresujícím zážitkem. Pokud jste se rozhodli, že budete cestovat i se svým psem, musíte mu v první řadě koupit obojek se značkou s aktuálními identifikačními údaji, který bude neustále nosit. Pro větší pocit jistoty nemusí být od věci ani mikročip. Než vyrazíte, měl by pes dostat alespoň základní výcvik, aby byl během cesty poslušný. Poté začněte s plánováním – co si na cestu vezmete a kde budete přespávat, neboť ne všechny hotely umožňují ubytování se psy!

Cestování autem

Auto je obvykle při cestách se psem nejlepším a nejběžnějším dopravním prostředkem. Také je pravděpodobné, že se Váš pes již autem svezl cestou k veterináři nebo do parku. Na druhou stranu je třeba přiznat, že někteří psi trpí při cestách autem úzkostí, takže je nutné jim cestování co nejvíce zpříjemnit a střídat cíle cesty. Například pokud pes autem jezdí pouze k veterináři, může si auto spojovat s negativními zážitky. Vezměte jej na pláž, do parku nebo obchodu s chovatelskými potřebami, kde mu koupíte pamlsek, a on se třeba začne na cestování autem těšit!

Pokud je Váš pes stále neklidný a nechce se v autě usadit, nebudou pro něj delší cesty vhodné. Možná byste mohli svého veterináře požádat o radu ohledně léků proti úzkosti. Pakliže Vašemu psovi delší výlety nevadí, pamatujte, že stejně jako lidé, i psi by si rádi čas od času protáhli nohy a vykonali potřebu, takže byste měli každých 3–5 hodin zastavovat. Každý pes je však jiný, takže pokud víte, že Váš pes bývá již po dvou hodinách neklidný, naplánujte si častější zastávky.

Co si vzít s sebou

Níže uvádíme krátký seznam věcí, které byste si měli pro případ potřeby do auta přibalit:

 • Vodítko
 • Psí autosedačku nebo přenosku/přepravní box
 • Vodu a misku
 • Pamlsky
 • Hračku
 • Psí dečku/pelech
 • Pytle na odpadky
 • Léky
 • Lékárničku
 • Zdravotní dokumentaci Vašeho psa
 • Zdravotní osvědčení
 • Potřeby k úpravě psa

Doporučuje se také připravit si seznam (otevřených!) veterinárních klinik podél trasy Vaší cesty, jen pro jistotu, kdyby Váš pes potřeboval odbornou pomoc.

Cestování letadlem

Obecně řečeno, cestování letadlem se psem má k ideálu daleko. Přestože některé letecké společnosti Vám Vašeho mazlíčka v přenosce na palubě letadla povolí, tedy pokud je dostatečně malá a vejde se pod sedadlo před Vámi, větší psi takové štěstí nemají a musí cestovat v nákladovém prostoru.

Existují však i některé letecké společnosti, které majitelům domácích mazlíčků vycházejí vstříc. Jednou z nich je například společnost Pet Airways sloužící výhradně k přepravě domácích mazlíčků, kteří cestují v hlavní kabině. Tyto lety jsou však k dispozici pouze v omezeném počtu měst.

Ubytování v hotelech

Plánování ubytování a výběr hotelu předem jsou při cestování se psem nutností. Některé hotely domácí mazlíčky přímo vítají a v jejich nabídce najdete speciální psí lůžka, ustlání postele (včetně dobroty na polštáři), lázeňské služby pro psy i psí hlídání během dne. Informujte se, jaké služby pro psy hotel nabízí, ale nezapomeňte se zeptat na jejich cenu. Mnohé hotely si účtují nevratnou zálohu na mazlíčka při příjezdu a k tomu ještě denní poplatek.

Ubytování v penzionech

Penzionů, které umožňují ubytování se psem, je skutečně málo, ale pár se jich najde, takže třeba se Vám podaří nějaký najít.

Ubytování v kempech

I zde platí, že ne všechny kempy umožňují ubytování se psem, takže se před rezervací nezapomeňte zeptat. Kempy jsou nicméně skvělou příležitostí, jak můžete se svým psem strávit společné chvíle venku, tak je neváhejte využít!

Související články

Související výrobky