Jak čistit psovi uši

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Čištění uší je důležitým aspektem péče o psa, který by neměl být zanedbáván. Potřeba čištění uší je u každého psa jiná, přičemž některým psům (např. těm, kteří mají sklony k ušním infekcím) prospívá časté čištění uší a jiní je potřebují jen zřídka. Pokud se svým psem pravidelně navštěvujete profesionální psí salon, je pravděpodobné, že mu uši čistí tam, i když je dobré si to ověřit. V každém případě je dobré, abyste jako majitelé domácích zvířat věděli, jak psovi čistit uši.

Jaké přípravky mohu použít k čištění uší svého psa?

Zlatý retrívr u veterináře na kontrole ušíSprávné čištění uší vašeho pejska začíná přípravou správných potřeb. Co budete potřebovat:

 • Přípravek na čištění uší. Hledejte přípravek na čištění uší určený speciálně pro domácí mazlíčky, který neobsahuje potenciálně dráždivé látky jako jsou alkohol nebo peroxid vodíku. Pokud si nejste jisti, zda je možné u psa nějaký přípravek použít, zeptejte se svého veterináře nebo v salonu pro psy: : "Čím mohu psovi čistit uši?"
 • Vatové tampony nebo polštářky. K čištění záhybů vnějšího ucha lze použít vatové tyčinky, které by se však nikdy neměly vkládat do zvukovodu. To by mohlo vašemu psovi způsobit trvalé poškození sluchu.
 • Pinzeta. Tu je dobré mít po ruce, pokud má váš pes v uších hodně chlupů.
 • Ručník. Doporučuje se pro zabránění případnému nepořádku, zejména proto, že pes často třepe hlavou, když se mu něco dostane do uší.
 • Pamlsky. Až bude vše hotovo, budete chtít pejska odměnit.

Jak čistit psovi uši

Než začnete, věnujte chvíli prohlídce uší vašeho chlupáče. Pokud se zdají zarudlé nebo zanícené, zapáchají nebo pes vykazuje známky svědění, přestaňte s čištěním a kontaktujte svého veterináře. Váš pes může mít v uchu zánět nebo ušní svrab, oba případy je potřeba léčit. Jestli má váš pes v uších hodně chlupů, použijte pinzetu a tím uvolněte zvukovod. Když je zvukovod volný a vše se zdá v pořádku, přečtěte si návod na přípravku na čištění uší. Také můžete využít tento návod a vyčistit svému psovi uši krok po kroku:

 1. Poté, co si pejsek sedne, ho odměňte pamlskem a nechte ho prohlédnout si lahvičku s přípravkem na čištění uší.
 2. Držte ušní boltec ve svislé poloze a opatrně naplňte zvukovod čisticím roztokem.
 3. Prsty jemně masírujte ucho až k lebce po dobu asi dvaceti vteřin, ušní boltec přitom držte tak, aby nepřekážel.
 4. Poté ucho uvolněte a nechte psa zatřást hlavou, pokud to potřebuje. Držte mu nad hlavou ručník, aby roztok nestříkal všude kolem.
 5. Obalte si kolem prstu vatový tampon nebo polštářek a jemně otřete viditelnou část zvukovodu a vnějšího ucha. Vatové tyčinky použijte pouze v případě, že je to nezbytné, a pouze na viditelné části ucha.
 6. Odměňte svého pejska pamlskem a poté tyto kroky opakujte u druhého ucha.

Tipy a triky pro snadnější čištění psích uší

Postup čištění psích uší je poměrně jednoduchý, ale tyto tipy mohou vám i vašemu pejskovi celý proces ještě více usnadnit.

• Pokud nechcete mít vodu všude, ujistěte se, že je váš pes v uzavřeném prostoru! Dejte psa do vany nebo ho vemte ven. Oblečte si starší oblečení, které se při potřísnění čistícím přípravkem nezničí.

• Když je řeč o čisticím roztoku, nešetřete na něm! Zvukovod vašeho psa je mnohem delší než část, kterou vidíte, a je důležité ho čistícím roztokem naplnit celý, aby bylo ucho správně vyčištěno. Přebytečný přípravek, který nesetřete, se odstraní tím, že pes zatřese hlavou. Jestli jsou uši po skončení čištění stále špinavé, postup opakujte, ale pokud si všimnete zarudnutí nebo krvácení, nebo pokud váš pes vykazuje známky nepohodlí, hned přestaňte a vezměte ho k veterináři.

Jak často byste měli psovi čistit uši?

Někteří psi, zvláště ti, kteří mají krátké uši a nepříliš chlupů, potřebují uši čistit pouze příležitostně, když začnou vypadat špinavé. Psům s dlouhýma ušima a také těm, kteří mají kolem uší hodně chlupů, by se měly uši důkladně kontrolovat a čistit alespoň jednou za dva týdny.

Umět vyčistit psovi uši je zcela zásadní součástí péče o psa. Pravidelné čištění pomůže chránit sluch vašeho psa a zajistí, že jeho uši zůstanou zdravé po celý jeho život.

Pokud potřebujete podrobnější rady či podporu, navštivte svého veterináře. Pokud v této chvíli ještě nemáte veterináře, žádný problém! Snadno jej najdete pomocí našeho spolehlivého nástroje "vyhledat-veterináře".

O autorovi

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je panička, zvířecí bloggerka a spisovatelka z Tulsy v Oklahomě, odkud píše obklopena svými chlupáči.

 

Související produkty