Cestování se psem: Seznam věcí a tipy

minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Psi jsou důležitou součástí rodiny, takže je přirozené, že chceme, aby s námi trávili co nejvíce času. Proto s námi někdy musí i cestovat. Někdy se jedná o pětiminutovou jízdu autem k lesu, kam rádi chodí na procházku, jindy o dvoudenní cestu do kempu. Ať už je vzdálenost a cíl cesty jakýkoli, vždy se snažíme zajistit, aby cesta byla pro všechny, včetně psa, co nejpříjemnější a beze stresu. 

My lidé cestujeme prakticky už od narození – hned po několika dnech cestujeme z porodnice domů a pak celý život téměř každý den. Psi se však s cestováním v prvních týdnech a měsících, kdy si zvykají na okolní svět, vůbec nemusí setkat. Cestování tak pro ně může být stresující a neobvyklé, může jim (i nám) způsobovat nevolnosti, a my jako jejich páníčci bychom se jim s tím měli snažit pomoci. Ať už se tedy chystáte se psem cestovat autem, vlakem nebo letadlem, tento článek vám může pomoci se připravit na všechny nečekané události a v pohodě je zvládnout.

Zvykání psů na jízdu v autě

V ideálním případě si svého psa pořiďte od chovatele či z útulku, které nebudete mít příliš daleko, aby vaše první společná cesta byla krátká. Stěhování do nového domova je pro všechny zúčastněné náročné samo o sobě, proto si cestu co nejvíce zkraťte. 

Prvních pár dní pak můžete nechávat psa nastoupit do auta a odměňovat ho pamlsky, aniž byste kamkoliv jeli. Začněte ho také zvykat na jakákoliv omezení, která s sebou ponese vámi zvolený způsob přepravy. Při použití psího postroje do auta svého psa pak zajistíte pásem, podobně jako byste připnuli pás sobě. Pokud pes bude cestovat v přepravce, pečlivě ji zajistěte pro případ náhlého zabrždění. Jestliže bude váš pes cestovat v zavazadlovém prostoru, dejte za zadní sedadla mřížku, aby na ně nemohl přelézt a začít vás rozptylovat.

Jakmile bude váš pes nastupovat do auta rád a bude mít s autem pozitivní asociaci, začněte jezdit na krátké projížďky, třeba jen kolem bloku. Postupem času pak můžete bez jakéhokoliv tlaku přejít na delší a delší cesty.

Dovolená se psem

Nejprve je třeba si promyslet, zda je to dobrý nápad. Odpověď závisí na tom, kam se chystáte, jak se tam dostanete a co plánujete na místě dělat. Je velmi lákavé vzít psa na dovolenou s sebou, protože chceme být stále s ním a na dovolenou se těšíme, ale váš pes to tak vnímat nemusí. Vás třeba může bavit opalovat se na pláži či navštěvovat města a poznávat kulturní památky. Pro psa to ale moc zábavné aktivity nejsou. V takovém případě může být lepší svěřit svého psa někomu na hlídání, nebo ho ubytovat v psím hotelu. Třeba pak zjistíte, že dovolená bez psa je mnohem klidnější.

Pokud se ovšem svého psa rozhodnete vzít na dovolenou s sebou, nejprve si zjistěte, zda na dané místo váš pes vůbec smí! Zdá se to jako samozřejmost, ale cestování domácích mazlíčků je v některých oblastech velmi omezeno a pes pak může při vstupu do některých zemí nebo při jejich opuštění potřebovat určitá očkování či ošetření proti parazitům. Buďte připraveni; nechcete přeci dojet na hranice a pak se muset otočit a vrátit domů.

Psí pas a očkovací průkaz

Můžete se rozhodnout se svým psem cestovat do zahraničí. V takovém případě je třeba zvážit mnoho věcí, zejména pokud máte v plánu navštívit místo s velmi odlišným podnebím. Může být nutné psa naočkovat, třeba proti vzteklině, nebo udělat test protilátek, který prokáže, že je proti danému onemocnění chráněn. Podobná vyšetření mohou chvíli trvat, a proto si vše naplánujte a zjistěte v dostatečném předstihu před dovolenou.

V různých zemích a podnebích se také můžete setkat s novými nemocemi a parazity. Vždy se tak vyplatí zamyslet se nad tím, zda riziko, které zahraniční dovolená pro vašeho psa představuje, převáží to, že si dovolenou s vámi užije. Leishmanióza je závažné a někdy smrtelné onemocnění, které v mnoha oblastech s horkým podnebím přenáší bodavý hmyz rodu Phlebotomus a je těžké mu předcházet. V některých oblastech jsou běžní také různí parazité, jako například vlasovec psí, a nemoci přenášené klíšťaty. Moderní medicína a preventivní léčba sice pokročily, ale nebezpečí, které tyto nemoci představují, nepomíjí.

Nezapomeňte ani na označení mikročipem. Označení mikročipem je jednoduchý zákrok a je to nejjistější způsob, kterým zajistíte, aby se k vám pes v případě ztráty vrátil. V mnoha zemích, včetně České republiky, je navíc povinné. Musíte si proto zjistit, zda je podle zákona v cílové destinaci vyžadováno, aby váš pes mikročip měl. Také je potřeba si zjistit, zda je nutné mít pro psa pas zvířete v zájmovém chovu, který je potvrzený veterinářem a obsahuje údaje o očkování. Některé země navíc vyžadují, aby veterinář určitý čas před vstupem do země podal psovi některé antiparazitní léky a jejich podání také potvrdil. Toto vše je potřeba pečlivě naplánovat, abyste zamezili tomu, že váš pes nebude do cílové destinace vpuštěn, nebo že vás odmítnou pustit zpět při cestě domů.

Dlouhé cesty autem 

Plánujete výlet autem? Když berete svého psa na dlouhou cestu autem, pamatujte na následující věci:

  • Rozpálené auto. NIKDY nenechávejte psa v zaparkovaném autě, a to ani v chladnějších dnech či na krátkou dobu. Teplota v autě může rychle stoupat a v rozpálených autech každoročně stále mnoho psů umírá. Uvědomte si, že pokud svého psa necháte v kufru auta na slunci, může se přehřát, i když se vpředu cítíte pohodlně. Pravidelně proto kontrolujte, zda je v pořádku.

  • Krmivo a voda. Nezapomeňte s sebou na dovolenou vzít dostatek krmiva a nějaké náhradní zásoby pro případ opožděného návratu či nepředvídatelných událostí. Zvláště na to myslete, pokud váš pes drží speciální dietu. I na samotnou cestu autem budete potřebovat dostatek vody pro lidi i pro své mazlíčky! Pokud jedete někam, kde není možné pít vodu z kohoutku, berte v potaz, že budete muset kupovat balenou vodu nejen pro sebe, ale i pro svého psa. Na přestávky v jízdě si připravte nějaké chutné pamlsky.

     

  • Obojek a vodítko. Ty se vám budou hodit nejen na dovolenou, ale také na zastávky po cestě, kdyby se váš pes vyděsil a utekl. Na obojek připevněte známku s telefonním číslem. Jak již bylo uvedeno, zvažte, zda svého psa neoznačíte čipem, i kdyby to v místě vašeho bydliště nebylo vyžadováno zákonem. Je to nejjistější způsob, jak ho v případě ztráty najít.

  • Sáčky na psí exkrementy. Může se to zdát jako maličkost, ale nemůžeme je vynechat! Vezměte jich dostatek na celou cestu a navíc i náhradní, kdyby nebyly v cílové destinaci k dispozici.

  • Deky a hračky. Aby se váš pes cítil v autě i na dovolené jako doma, vezměte s sebou jeho oblíbený pelíšek, deky a hračky.

  • Přestávky po cestě. Možná budete chtít celou cestu absolvovat co nejrychleji, ale pamatujte, že váš pes bude každé 2 až 3 hodiny potřebovat přestávku. Na to, aby si protáhl nohy, očuchal okolí a případně se vyvenčil, potřebuje aspoň dvacet minut.

  • Dokumenty. Pokud přejíždíte přes hranice, nezapomeňte si s sebou vzít cestovní doklady svého psa, například pas nebo očkovací průkaz. 

  • Fotografie vašeho psa. Pravděpodobně máte v telefonu fotografií svého psa milion, ale pokud náhodou ne, vezměte si s sebou jednu fotografii pro případ, že by se váš pes ztratil.

  • Místní veterinář. Najděte si nejbližšího veterináře v místě vašeho pobytu a pro případ nouze si uložte jeho kontaktní číslo.

  • Ručník. Pokud kempujete nebo jste ubytováni v hotelu či u někoho doma, musí být váš pes při příchodu dovnitř čistý a suchý.

  • Psí lékárnička. Požádejte svého veterináře, aby vám pomohl připravit psí lékárničku. Myslete na přípravky proti parazitům, klíšťatům, antihistaminika pro případ kousnutí nebo bodnutí, a obvazy, kdyby se pes poranil. 

  • Kartáč nebo hřeben. Pokud budete pryč déle než několik dní, může být potřeba psa vyčesat, hlavně pokud běhal v přírodě, ušpinil se a nachytal do srsti třeba travní semena či bodláky.

Cestování letadlem se psem

Pokud to není nezbytně nutné, například kvůli stěhování, pečlivě si rozmyslete, zda je dobrý nápad převážet svého psa letadlem. Pro mnoho psů představuje cestování letadlem velký stres, zejména pokud musí let strávit sami v nákladovém prostoru. Při létání zažijí hluk a pocity, se kterými se dosud nesetkali. 

Pokud je cesta letadlem nezbytná, seznamte se s pokyny a pravidly letecké společnosti. To je pro pohodvý let klíčové. Některé letecké společnosti nepovolují přepravu některých psích plemen, například psů s placatým čumákem, jako jsou buldoci a mopsi. Mnoho psů těchto plemen totiž v průběhu letu zemřelo, takže i když vámi vybraná letecká společnost tato plemena zrovna povoluje, pořádně si let letadlem promyslete.

Užijte si dovolenou

Dovolená by měla být pro všechny účastníky jedním z nejlepších období v roce. Vždy se zamyslete nad tím, zda vaše oblíbené aktivity budou bavit i vašeho psa. Co takhle si udělat víkend na zkoušku? Zjistěte, jak váš pes reaguje na delší cestu autem a pobyt na neznámém místě nebo ve stanu. Může vás to uchránit před zkažením dražší dovolené ve vzdálenější destinaci.

Pokud se přeci jen rozhodnete svého psa vzít na dovolenou s sebou, použijte tento seznam a dobře se připravte, aby vše proběhlo co nejlépe. Užijte si dovolenou!

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA.