Potřebuje můj pes zimní kabátek?

Published by
min read

Když teploty padají dolů, vytahujeme ze skříní nejen zimní kabáty, ale i další doplňky. A nejspíš se zamýšlíte nad tím, jestli i váš psí kamarád potřebuje další vrstvu. Opravdu psi potřebují v zimě oblečky, nebo je jejich srst dostatečně izoluje před chladem? Pojďme to zjistit.

Potřebují psi zimní kabát?

Možná ano. Dokonce i psi s hustou srstí mohou v mrazivém počasí trpět podchlazením nebo omrzlinami, říká klub American Kennel Club (AKC). Když teploty klesají hluboko pod nulu, rozhodně je načase pejska obléknout. Melissa Pezzuto, konzultantka pro organizaci Best Friends Animal Society, řekla časopisu New York Magazine, že „Pokud se váš pes třese, zvedá tlapy, aby se vyhnul chladu, nebo se schovává pod dekou, může být kandidátem na vhodné zimní oblečení.“

Existuje mnoho proměnných, které ovlivňují, zda váš pes potřebuje další vrstvu. Rozhodující může být i konkrétní počasí venku, plemeno, věk nebo zdravotní stav vašeho psa.

Jack Russell terrier in a winter coat sprints across a filled-filled meadow.

Jak se rozhodnout, zda váš pes potřebuje obleček

Velká plemena se silnou a hustou srstí, jako je sibiřský husky nebo aljašský malamut, nepotřebují ochranu před chladem, informuje AKC. AKC však říká, že jiní psi mohou potřebovat trochu zahřát: Čivavy a francouzští buldočci si nevytvářejí ani neuchovávají dostatek tepla, aby mohli trávit delší čas v chladu. A na plemena, která mají krátké nohy, jako například Welsh Corgi Pembroke, také působí nízké teploty intenzivněji. Psi se štíhlými těly, jako jsou chrti, a psi, kteří mají ostříhanou srst, jako například pudlové, mohou také potřebovat další ochrannou vrstvu. Pokud máte doma míšence s řidší srstí nebo pokud má tělíčko blízko u země, i jemu by se mohl hodit zimní kabátek.

Protože se termoregulace s věkem zhoršuje, mohou starší psi potřebovat ochrannou vrstvu bez ohledu na plemeno. Zatímco lehká bundička bude dobrá pro psy s hustší srstí, malí psi nebo psi s řidší srstí budou potřebovat teplý obleček.

Výběr zimní výbavy pro vašeho psa

Pokud se rozhodnete, že pořídíte vašemu psímu kamarádovi oblečení na zimní měsíce, musíte zvolit správný typ. V závislosti na počasí a hustotě srsti vašeho mazlíčka, psí svetřík může být vše, co potřebuje, aby mu nebyla zima. Pokud však předpověď počasí slibuje mráz, sníh, kroupy nebo mrznoucí déšť, může se hodit zimní bundička. Musíte koupit takový obleček, který bude vhodný pro velikost vašeho psa. Měl by mu těsně přiléhat, aby uchoval jeho tělesné teplo, ale neměl by být příliš těsný zase tam, kde by mohl narušit krevní oběh nebo pohyblivost.

Když chodíte na procházky se psem v zimě, myslete na jeho tlapky. Zatímco bunda mu může zahřát tělo, ochranu potřebují i jeho tlapky – jinak by se mohly namočit a prochladnout. Vašemu psovi by se na tlapkách také mohla usadit posypová sůl, kterou se ošetřují silnice a chodníky, aby se rozpustil led. A to by mohlo být škodlivé, pokud by si po zimní procházce začal olizovat tlapky.

Pokud kupujete svému psovi botičky, vybírejte takové, které nekloužou, aby se váš pejsek nesmekal na mokrých chodnících nebo na trávě. Nezapomeňte také ověřit, že mu botičky sednou. Většina botiček pro psy je dodávána se suchým zipem nebo popruhem k utažení bot okolo tlapek.

Pokud si nejste jisti, zda váš pes potřebuje zimní výbavu, kontaktujte svého veterináře a zeptejte se, zda váš mazlíček potřebuje nějakou dodatečnou ochranu před chladem. Mezitím, pokud si nejste jisti, zda není na vašeho psího kamaráda příliš chladno, zůstaňte s ním uvnitř a místo procházky si najděte nějakou jinou zábavu.

Contributor Bio

Erin Ollila

Erin Ollila věří v sílu slov, jejich informační hodnotu a jak mohou psané informace změnit chování čtenářů. Její články lze hojně nalézt na internetu i v tištěné podobě, ve formě rozhovorů, anonymně psaných příspěvků, blogů a též jako kreativní, populárně naučnou literaturu. Erin ráda využívá všechny druhy sociálních sítí. Vystudovala univerzitu Fairfield a má titul magistr umění se zaměřením na tvůrčí psaní. Kontaktujte ji přes Twitter @ReinventingErin nebo si o ní zjistěte více na http://erinollila.com.

Related Articles

Related products