Jak ochránit svého psa před chladným počasím

Published by
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Na některých psech poznáte už na první pohled, že byli stvořeni pro chladné zimní počasí. Takový sibiřský husky, aljašský malamut nebo bernardýn radostně zaštěká: „Pojďme ven do zimy, chci si hrát na sněhu!“ Jejich kožich tvoří hustá, teplá srst, která jim vytváří přirozenou izolaci. Ale jiná plemena se pravděpodobně začnou třást už při pouhé myšlence, že by měla jít ven, když začne padat sníh.

Pro některé psy chlad v zimě není jen nepříjemný. Může být vyloženě nebezpečný. A to je už pádný důvod, proč je důležité při poklesu teplot přijmout opatření, abyste ochránili vašeho psa.

Kolik času by měl pes strávit venku?

Nadměrné vystavení chladu je pro psy stejně nebezpečné jako pro člověka. To, že mají zimní kožich, neznamená, že nejsou náchylní ke stejným nemocem z nachlazení, jaké mohou postihovat i člověka. Příliš mnoho času stráveného v chladu může být nebezpečné pro jejich zdraví, proto je důležité při teplotách pod bodem mrazu omezit jejich pobyt venku. Neznamená to však, že by váš pes neměl kromě pravidelného venčení trávit žádný čas na sněhu a v chladu. Ve skutečnosti může být sledování psa, jak si vykračuje po sněhu, jednou z největších potěšení pro jeho majitele. Házet sněhové koule a sledovat, jak se je pes pokouší přinést, může představovat příjemné cvičení nezbytné pro udržení správné hmotnosti. Ale jakmile vám venku začne být zima, pravděpodobně začne pociťovat chlad i váš mazlíček.

Máte-li pro svého psa venkovní výběh nebo domek pro psy, které používá v letních měsících, nechejte ho chvíli venku, ale pak ho vezměte dovnitř. Nikdy ho nenechávejte venku přes noc. Pokud je zvyklý trávit více času venku, můžete mu nachystat místo v garáži, kde se může zahřát. Pokud tráví nějaký čas ve svém domečku, určitě mu tam nechávejte přikrývky nebo ručníky, aby se do nich mohl zavrtat. Jelikož mohou v zimních měsících lehce prochladnout nebo navlhnout, vyměňujte je ideálně každý den. Pravděpodobně je také dobrý nápad investovat do ohřívacích lamp, které pomohou v psím domečku udržet regulovanou teplotu.

Pobyt venku v zimě není nic, čemu by se měl váš pes vyhýbat. Je to ale stejné jako u dětí: musíte se vrátit domů dříve, než prochladne natolik, aby se u něj projevily zdravotní potíže. Jako ty, které například uvádíme níže.

Jak poznám, že je mému psovi příliš velká zima?

Nejviditelnějším znamením toho, že je psovi zima, je, když se třese, což je přirozený způsob, jakým si jeho tělo vytváří teplo. Mezi další časté náznaky toho, že je váš pes podchlazený, patří neochota jít ven, pomalé a nemotorné pohyby způsobené ztuhlými klouby a svaly a méně energie než obvykle.

Někteří psi jsou méně tolerantní ke chladu než jiní. Server Petcha vysvětluje, že toleranci konkrétního psa vůči chladu ovlivňuje jeho velikost, věk, kvalita srsti, množství tělesného tuku a celkový zdravotní stav. Právě proto se například drobné čivavy a štíhlí chrti příliš nehodí do mrazivých závanů větru.

A co mám dělat, když dojde k podchlazení?Dog Nova Scotia Duck Tolling Retriever walking in winter park holding a Frisbee in his mouth.

Je důležité neustále věnovat pozornost tomu, zda není vašemu psovi zima. I přes chlupatý kožich může pes trpět život ohrožujícími potížemi, jako je podchlazení a omrzliny, pokud zůstane příliš dlouho v chladu.

Mezi časté příznaky, které naznačují, že váš pes může trpět podchlazením, patří třes, apatičnost a omrzliny. Omrzliny u psů se nejčastěji vyskytují na exponovaných místech, jako je ocas, špičky uší, šourek a polštářky tlapek. To, že má váš pes omrzliny, poznáte. Protože zasažená kůže je velmi bledá s namodralým/bílým odstínem, což způsobuje nedostatečný průtok krve, vysvětluje server PetMD.

Pokud váš pes trpí podchlazením, musíte jednat rychle, abyste předešli vážnému onemocnění nebo dokonce smrti. PetMD doporučuje následující kroky:

  • Vezměte psa dovnitř,
  • zabalte ho do přikrývek nahřátých v sušičce nebo na radiátoru,
  • zavolejte veterináři a požádejte ho, aby se na něj přišel podívat. Zkontroluje ho, aby se ujistil, že nemá žádné trvalé následky nebo jiné problémy, jako jsou omrzliny.

Jak udržím svého psa v teple i venku?

Máte-li psa s kratší srstí, ať už od přírody nebo v rámci sestřihu, svetr nebo kabátek mu mohou zajistit určité pohodlí v chladu, stejně jako vás zahřeje kabát. Zvažte pořízení protiskluzových botiček pro psa. Led a sníh se snadno nahromadí na polštářcích psích tlapek a mohou na nich způsobovat omrzliny. Když přijde dovnitř, musíte mu z těla otřít veškerý sníh, který se mu nalepil na chlupy. To mu pomůže rychleji se zahřát.

Váš čtyřnohý přítel nemusí v zimě trpět. Když se vám podaří vašemu mazlíčkovi zajistit pohodlí i v chladném počasí, bude si s vámi rád hrát i v zimní zasněžené krajině.

A teď běž a dones tu sněhovou kouli! :)

Contributor Bio

Kara Murphy

Kara Murphy

 

Kara Murphy je spisovatelka na volné noze, která žije ve městě Erie ve státě Pennsylvania. Toto místo se téměř vždy umísťuje na špičce žebříčku míst v USA s nejvyšší sněhovou pokrývkou. Je majitelkou fenky plemene goldendoodle, která se jmenuje Maddie a která si ráda hraje ve sněhu.

 

Related products