Výhody kastrace psa

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kastrace (nazývaná také sterilizace nebo vykleštění) je na mnoha místech velmi běžnou praxí a mnozí odborníci ji považují za součást odpovědné péče, pokud chcete domácího mazlíčka a za předpokladu, že neplánujete založit chov.

O čem kastrace vlastně je?

Sterilizace (u fen) a kastrace (u psů) jsou chirurgické zákroky, které vašemu psovi znemožní reprodukci. Obvykle to znamená odstranění vaječníků a dělohy nebo varlat. Existuje několik dalších alternativ (například vasektomie pro psy), ale tyto jsou relativně vzácné. Tyto postupy se vždy provádějí v celkové anestezii a poté vyžadují krátkou dobu na zotavení, během které bude váš pes vyžadovat zvláštní péči. Kastrace má několik vedlejších účinků, které najdete níže.

Na co byste měli myslet při kastraci vašeho psa?

Kastrace je velké rozhodnutí a většina páníčků bude muset před rozhodnutím zvážit výhody a nevýhody. Váš veterinář vám nejlépe poradí, co je správné pro vašeho psa a váš životní styl. Například pokud je váš pes často ve společnosti jiných psů, běhá na volno v parcích pro psy nebo třeba navštěvuje organizované psí aktivity, kastrace by mohla být nejlepší ochrana před nechtěnou březostí.

Výhody kastrace

Feny: Sterilizace fen má značné výhody - zejména před jejich prvním nebo druhým cyklem (říjí). Kromě vyloučení rizika překvapení alá nechtěného nakrytí je u sterilizovaných fen významně nižší riziko výskytu rakoviny mléčné žlázy a úplné odstranění dělohy eliminuje riziko potenciálně život ohrožující infekce zvané pyometra neboli zánět dělohy i rakoviny dělohy.

Útulky pro zvířata jsou přeplněné a štěňata z neplánovaných vrhů skončí s největší pravděpodobností právě tam. Vzhledem k tomu se zdá být nejlepší ponechat chov zodpovědným jedincům, kteří se budou schopni o štěňata postarat a najít jim milující domov - napořád. 

Psi: I psům přináší kastrace výhody! Věk u psů nehraje až tak důležitou roli. Je u nich ale méně pravděpodobné, že budou trpět onemocněními varlat nebo prostaty. Mnoho nekastrovaných psů vykazuje nežádoucí chování související s hormony, jako jsou nevhodné obskakování a toulání, které může být nebezpečné. Především pokud feny hledají daleko od domova a procházejí se po silnicích. 

Jaké mohou nastat změny po kastraci?

Jak zjistíte u vašeho veterináře, v těle psa dojde po kastraci k několika změnám. Tyto změny mohou být patrnější u psů. Kastrace nezmění osobnost vašeho psa, ale je pravděpodobné, že změní jeho pudové chování, tedy chování založené na pohlavních hormonech. Mnoho majitelů také uvádí, že jejich psi jsou po kastraci klidnější.

Spolu s výše uvedenými hormonálními změnami mohou také nastat změny v metabolismu. Pomalejší metabolismus znamená, že váš pes může po kastraci snadno dospět k nadváze. Proto je důležité věnovat zvláštní pozornost jeho nutričním potřebám, aby se vyhnul  nadváze. Doporučuje se přejít na krmivo pro psy po kastraci, jako je například Hill's VetEssentials Neutered Dog.

Související články

Související výrobky

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Dog Food with Beef

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • HILL'S SCIENCE PLAN Canine Adult with Chicken

  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • HILL'S SCIENCE PLAN Medium Adult Dog Food with Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ kuře je vytvořeno k podpoře svaloviny a životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů, kvalitních bílkovin a omega-3 mastných kyselin.
 • Hill's® Science Diet® Adult Perfect Weight Chicken & Vegetable Entrée dog food

  <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Perfect Weight má unikátní směs ingrediencí a nízký obsah tuku. Krmivo pro dosažení zdravé váhy vašeho psa a jeho delší život.