Proč váš pes potřebuje dostatek pohybu

Publikováno
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Stejně jako lidé i čím dál více psů trpí obezitou. Asociace pro prevenci obezity u domácích zvířat odhaduje, že 54 % psů trpí nadváhou. Psi, kteří mají pár kil navíc, mohou být více náchylní k nemocem jako je artritida. Pohyb tudíž není pro vašeho čtyřnohého kamaráda jen zábava, je to nutnost, jak udržet vašeho hafana v dobrém fyzickém stavu.

Fyzická aktivita dělá také vašemu psovi radost! Psi, kteří častěji dostávají do těla, mají menší sklony k destruktivnímu chování a snahám získávat si pozornost, jako je žvýkání, neustálé štěkání a kousání. Cítí se pak také k vám více napojení, což posiluje pouto mezi páníčkem a psem.

Teď, když jste dostatečně motivovaní k tomu, abyste se svým čtyřnohým parťákem zvedli vaše pozadí z gauče, povězme si, jaké fyzické aktivity jsou vhodné pro vašeho psa.

Různé potřeby v různých životních fázích

Long-haired black dashchund running in a park with all four paws in the air.

Fyzické potřeby štěněte ve srovnání se starším psem se samozřejmě liší. Štěně je vrtící se klubko plné neodolatelné energie, které dokáže zdánlivě nekonečně aportovat, běhat v kruzích ve psím parku nebo vesele honit děti po zahradě celé odpoledne. Na druhou stranu starší pes bude raději vyrážet na procházky než na běhy, které si dříve užíval. Nicméně, i starší pes potřebuje pohyb. Stejně jako jejich lidské protějšky, i starší psi potřebují fyzickou aktivitu k udržování váhy a mentální stimulaci. Sledujte, jaké dopady bude mít na vašeho stárnoucího psa fyzická aktivita. Pokud vám připadá, že váš pes trpí bolestí kloubů nebo artritidou, vezměte ho ke svému veterináři a poraďte se s ním, jak svému psímu seniorovi minimalizovat nepříjemné pocity při fyzické aktivitě. Například plavání je fyzická aktivita, při které váš pes spálí kalorie a při tom jsou jeho klouby vystaveny minimální zátěži. Pokud také často vyrážíte na delší procházky, určitě s sebou nezapomeňte vzít vodu, aby váš pes mohl doplnit tekutiny a dávejte si často přestávky, aby si mohl odpočinout. Pokud si všimnete, že už nemůže, určitě zastavte a dopřejte mu odpočinek.

Uvědomte si, jaké má váš pes potřeby a jaké jsou jeho možnosti

Představa zdravé fyzické aktivity pro psy se liší u odlišných plemen a psů různých velikostí. Veterinář dr. Marty Becker poodhaluje, jak se psí potřeby a schopnosti liší pes od psa. Vezměte si tyto návrhy k srdci, až příště vyrazíte se svým chlupáčem ven za zábavou.

 • Psi s krátkými čenichy, jako jsou pekinézové a buldoci, toho příliš nevydrží a mohou se přehřát, ba dokonce i umřít při nadměrné námaze. Procházky jsou pro ně často ta nejlepší fyzická aktivita. Stejně tak nemají psi s krátkými čenichy kdovíjak v oblibě plavání.
 • Psi s dlouhým trupem a krátkýma nohama jako jsou corgi a dogy, jsou zase náchylní k úrazům zad. To znamená, že pokud máte jedno z těchto plemen, chytání létajících talířů by nemělo být na seznamu hrátek s vaším psem. Konkrétní plemena bývají náchylná k různým zraněním, takže při výběru vhodné fyzické aktivity pro vašeho psa berte v potaz jeho rodokmen a fyzické vlastnosti.
 • Také si uvědomte, pro jaké typy aktivit byl váš pes vyšlechtěn. Například retrívři jsou vyšlechtění tak, aby rádi aportovali a plavali, takže si pravděpodobně budou užívat čvachtání v rybníku nebo aportování míčku po hodiny. Naproti tomu chrti jsou vyšlechtení k tomu, aby dokázali vyvinout vysokou rychlost po krátkou dobu. Moc rádi běhají, ale po krátké, intenzivní aktivitě budou pravděpodobně zralí na to si zdřímnout. Ovčáci jsou zase vyšlechtění k tomu, aby hnali stádo. Vezměte to v potaz při vymýšlení zábavných aktivit pro vašeho psa.
 • Jak dlouhá a hustá je srst vašeho psa? Pes s hustou srstí, jako je akita inu nebo německý ovčák, se může v létě přehřát rychleji než pes s krátkou srstí. Na druhou stranu, pes s krátkou srstí, jako je bostonský teriér nebo boxer, bude zase hůře snášet zimu.

Nevíte, jaká fyzická aktivita pro psy je nejlepší? Časopis Prevention Magazine nabízí užitečného průvodce fyzických potřeb pro různá plemena psů.

Výběr krmiva je také velmi důležitý

Stejně jako je tomu u lidí, typ jídla, které pes dostává, ovlivní jeho množství energie. Krmiva Hill's® mohou pomoci u psa s konkrétními zdravotními problémy, které mají dopad na jeho pohybové schopnosti. Popovídejte si se svým veterinářem o tom, které jídlo je vhodné pro vašeho psa v každé životní fázi.

Také se budete chtít ujistit, aby si váš pes udržel zdravou váhu s tím, jak stárne. Obezita či nadváha mohou zhoršit zdravotní komplikace psa a dokonce zkrátit jeho délku života. Pokud váš pes potřebuje shodit pár kil, poohlédněte se po krmivu s nízkým kalorickým obsahem, které bylo speciálně vytvořeno k hubnutí.

Při fyzických aktivitách vašeho psa hraje rovněž nepostradatelnou roli voda. Před aktivitou se ujistěte, že váš pes má dostatek tekutin. Nedostatek vody může vést mnohem rychleji k přehřátí, které může způsobit vážnější zdravotní komplikace.

Začněte zlehka a zátěž postupně přidávejte

Pokud chcete svému psovi představit nový pohybový režim, dejte si pozor na to, abyste to nepřehnali. Stejně jako jejich lidská rodina potřebují i psi čas na to, aby získali výdrž. Ještě než psovi představíte nový pohybový režim, měli byste se také poradit s veterinářem o tom, jak s ním začít a jaký krmný režim by měl váš pes dodržovat. Také si všímejte toho, jak se váš pes cítí a chová během fyzické aktivity a po ní. Myslete například na to, jak je venku horko a na to, že betonové a asfaltové povrchy mohou být drsné a mohou vašemu psovi spálit packy.

Výhody plynoucí z fyzických aktivit vašeho psa jsou okamžité a zároveň dlouhodobé. Váš chlupatý společník je pro vás moc důležitý a když ho budete udržovat v dobré fyzické kondici, pomůžete mu k tomu, aby měl dlouhý, šťastný a zdravý život. Tak připněte obojek, vezměte vodu v láhvi, pytlík na hovínka a vyražte ven!

O autorovi

Tabby cat in crouched position about to prance on feather toy.

Kara Murphy

 

Kara Murphy je spisovatelka na volné noze a panička z města Erie v Pensylvánii. Má kočku Olive, jejíž nejoblíbenější hračka je krabice z kartonu.

 

SOUVISEJÍCÍ VÝROBKY

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Dog Food with Beef

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • HILL'S SCIENCE PLAN Canine Adult with Chicken

  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • HILL'S SCIENCE PLAN Medium Adult Dog Food with Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ kuře je vytvořeno k podpoře svaloviny a životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů, kvalitních bílkovin a omega-3 mastných kyselin.
 • Hill's® Science Diet® Adult Perfect Weight Chicken & Vegetable Entrée dog food

  <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Perfect Weight má unikátní směs ingrediencí a nízký obsah tuku. Krmivo pro dosažení zdravé váhy vašeho psa a jeho delší život.