Může pes sýr?

Publikováno
$readingTime

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Znáte to: V ruce máte kousek skvělé sýrové pizzy a váš pes vás hypnotizuje, že by si dal taky, a tak si pokládáte otázku, jestli psi vlastně smí nebo nesmí jíst sýry. Anebo jste prostě možná zvědaví, jestli sýry psům neškodí. A jelikož sýry jsou pro lidi lahůdkou, je logické ptát se, jestli sýry prospívají i mazlíčkům. Zde přinášíme souhrn pro a proti, co se týče konzumace sýru u našich chlupáčů.

Sýry a jejich benefity

Sýr je plný živin, včetně vápníku, bílkovin, fosforu, zinku a vitaminů A a B12. Avšak tyto živiny jsou přínosné pro člověka, co je dobré pro vás, nemusí nutně posloužit výživovým potřebám vašeho psa..

To ale neznamená, že sýr nemá žádný přínos. Jednou z výhod sýrů je, že je lze použít jako šikovný nástroj k výcviku. Výrazná chuť sýru také pomůže zamaskovat léky, které potřebujete, aby váš mazlíček spolkl.

Scruffy looking dog with head on table stares at plate with cheese.

Škodí sýry psům?

Takže, smí psi jíst sýry? Nebo v žádném případě? Podělit se se psem o sýr může mít určitou výhodu, ale pravdou je, že sýry mohou psům přivodit zdravotní potíže, včetně obezity a zánětu slinivky.

Organizace ASPCA, uvádí, že psi nemají dostatek laktázy (enzymu, který pomáhá odbourávat laktózu obsaženou v mléku), a proto mléko a další mléčné výrobky mohou u psů způsobovat průjem a podráždění zažívacího ústrojí. Ponaučení: Sýry psovi nepodávejte jako pravidelnou součást krmení, ani jako častou pochoutku. I když to tak nevypadá, ze sýrů může psy opravdu rozbolet bříško.

Kromě potíží s laktózou je problémem to, že sýry mají vysoký obsah tuku. Pokud budete psa pravidelně krmit tučným krmivem, může to u psa vést k nezdravé nadváze až obezitě, což může způsobit další zdravotní problémy. Podle American Kennel Club, může mít pojídání sýrů za následek zánět slinivky, zejména u plemen, která jsou k zánětu slinivky náchylná, jako např. knírači a kokršpanělé. Zánět slinivky je vážný problém, který často vede k podráždění žaludku, průjmu a bolestem břicha, v některých vážných případech až ke smrti.

A co sýry typu „cottage“ a další druhy sýrů?

Všechny sýry nejsou stejné. Nízkotučné sýry, jako např. mozzarella, cottage a měkký kozí sýr, mohou být pro vašeho psa zdravější volbou než ty, které mají vysoký obsahu tuku. Pokud hodláte koupit sýry, které psovi prospějí, pozorně si přečtěte jejich složení. Některé sýry obsahují bylinky a zeleninu, jako třeba česnek nebo pažitku, které jsou pro psy toxické.

Než se rozhodnete dát psovi příležitostně sýrovou pochoutku, poraďte se s veterinářem. Poradí vám rozhodnout, zda jde o vhodný pamlsek, a pokud ano, jaký druh sýru je pro vašeho pejska nejvhodnější. Vždy pamatujte, že jakékoli jídlo mimo běžné psí krmivo — včetně psích pamlsků — by u psa nikdy nemělo tvořit více než desetinu (10 %) z celkového denního příjmu kalorií. Vysoký příjem kalorií může vést ke vzrůstu váhy, což může posléze být příčinou dalších zdravotních potíží, stejně jako tomu je u lidí.

Erin Ollila

Související výrobky