Výcvik v raném věku  

Published by
min čtení

Jak se Vaše štěně učíPuppy

Každý by chtěl mít dobře vychované, šťastné a společenské štěně. Zde však platí, že bude takové, jaké si jej vychováte. Proto je důležité začít s výcvikem co nejdříve. Ve skutečnosti výcvik štěněte nejspíš začal už předtím, než jste si jej přinesli domů. Mohlo se již naučit základní poslušnosti a vykonávat potřebu na určeném místě. Dál už je to na Vás.

Štěně se učí velmi rychle, takže jej musíte co nejdříve naučit, jak se správně chovat. Nejspíš Vám neřekneme nic nového, ale co jej nenaučíte Vy, to se štěně samo nenaučí. Správnému chování jej tedy budete muset učit od prvního dne.

Tomuto tématu se věnují stovky knih a kurzy výcviku štěňat najdete prakticky v každé oblasti. Veterinář Vám poradí, co bude pro Vaše štěně nejlepší. Někteří veterináři dokonce podobné kurzy sami vedou. K výcviku můžete přistupovat různými způsoby, ale níže najdete několik zlatých pravidel, kterými by se všichni měli řídit:

Hodné štěně: Psi se učí asociacemi, takže pokud Vaše štěně udělá něco dobrého, odměňte jej. Pak je mnohem větší pravděpodobnost, že stejnou věc zopakuje. Odměna však musí být s danou činností propojena, takže štěně musíte odměnit rychle, během jedné dvou sekund. Odměnou může být pamlsek, pochvala nebo obojí, nebo klidně i hra se štěnětem.

Výuku omezte vždy na krátkou dobu, řekněme dvě minuty, ale provádějte ji pětkrát nebo šestkrát za den. A štěně cvičte v různých prostředích – doma i venku nebo na procházkách. Vždy se však ujistěte, že jej nebude nic rušit, aby mělo co největší šanci Vašim povelům porozumět. Přečtěte si článek O výcviku s klikerem.

Zlobivé štěně: Musíte své štěně naučit, co dělat může a co si naopak dovolit nesmí. Kousání je například součástí jeho chování při objevování nových věcí a štěně neví, co kousat může a co už nikoli. Takovéto nechtěné chování je třeba ignorovat, ale neznamená to, že na štěně musíte křičet, plácnout jej nebo se na něj zlostně dívat. Měli byste jen předstírat, že o něm nevíte.

Někdy však může být ignorování jeho chování nebezpečné, například pokud štěně kouše elektrický kabel. I zde platí, že křik nebo plácnutí není řešením. Musíte jeho činnost přerušit slovem „ne“, upoutat jeho pozornost a odměnit jej, pokud s činností přestane a věnuje Vám svou pozornost.

Stačí říct NE

Pokud byste si měli vybrat jediné slovo, které by se mělo Vaše štěně naučit, bylo by to slovo „ne“. Jakmile bude štěně dělat něco potenciálně nebezpečného nebo bude svým chováním něco velmi ničit, měli byste jeho činnost přerušit výrazným „ne“. Není třeba křičet. Stačí použít nízko položený, asertivní tón. Jakmile štěně s činností přestane, pořádně jej pochvalte.

Související články

Související výrobky

 • Hill's™ Science Plan™ Canine Adult Advanced Fitness™ Lamb with Rice

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ Jehně s rýží je vytvořeno k podpoře zažívání a udržení pevné svaloviny. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a vysoce stravitelným jehněčím.
 • Hill's™ Science Plan™ Canine Adult with Turkey

  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Turkey je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • Hill's™ Science Plan™ Canine Adult with Beef

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • Hill's™ Science Diet™ Adult Chicken & Barley Entrée Dog Food

  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.