Jak začít s výcvikem štěněte: Správné chování odměňujte, nežádoucí eliminujte

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Jak se Vaše štěně učíPuppy

Každý by chtěl mít dobře vychované, šťastné a společenské štěně. Zde však platí, že bude takové, jaké si jej vychováte. Proto je důležité začít s výcvikem co nejdříve. Ve skutečnosti výcvik štěněte nejspíš začal už předtím, než jste si jej přinesli domů. Mohlo se již naučit základní poslušnosti a vykonávat potřebu na určeném místě. Dál už je to na Vás.

Štěně se učí velmi rychle, takže jej musíte co nejdříve naučit, jak se správně chovat. Nejspíš Vám neřekneme nic nového, ale co jej nenaučíte Vy, to se štěně samo nenaučí. Správnému chování jej tedy budete muset učit od prvního dne.

Tomuto tématu se věnují stovky knih a kurzy výcviku štěňat najdete prakticky v každé oblasti. Veterinář Vám poradí, co bude pro Vaše štěně nejlepší. Někteří veterináři dokonce podobné kurzy sami vedou. K výcviku můžete přistupovat různými způsoby, ale níže najdete několik zlatých pravidel, kterými by se všichni měli řídit:

Hodné štěně: Psi se učí asociacemi, takže pokud Vaše štěně udělá něco dobrého, odměňte jej. Pak je mnohem větší pravděpodobnost, že stejnou věc zopakuje. Odměna však musí být s danou činností propojena, takže štěně musíte odměnit rychle, během jedné dvou sekund. Odměnou může být pamlsek, pochvala nebo obojí, nebo klidně i hra se štěnětem.

Výuku omezte vždy na krátkou dobu, řekněme dvě minuty, ale provádějte ji pětkrát nebo šestkrát za den. A štěně cvičte v různých prostředích – doma i venku nebo na procházkách. Vždy se však ujistěte, že jej nebude nic rušit, aby mělo co největší šanci Vašim povelům porozumět. Přečtěte si článek O výcviku s klikerem.

Zlobivé štěně: Musíte své štěně naučit, co dělat může a co si naopak dovolit nesmí. Kousání je například součástí jeho chování při objevování nových věcí a štěně neví, co kousat může a co už nikoli. Takovéto nechtěné chování je třeba ignorovat, ale neznamená to, že na štěně musíte křičet, plácnout jej nebo se na něj zlostně dívat. Měli byste jen předstírat, že o něm nevíte.

Někdy však může být ignorování jeho chování nebezpečné, například pokud štěně kouše elektrický kabel. I zde platí, že křik nebo plácnutí není řešením. Musíte jeho činnost přerušit slovem „ne“, upoutat jeho pozornost a odměnit jej, pokud s činností přestane a věnuje Vám svou pozornost.

Stačí říct NE

Pokud byste si měli vybrat jediné slovo, které by se mělo Vaše štěně naučit, bylo by to slovo „ne“. Jakmile bude štěně dělat něco potenciálně nebezpečného nebo bude svým chováním něco velmi ničit, měli byste jeho činnost přerušit výrazným „ne“. Není třeba křičet. Stačí použít nízko položený, asertivní tón. Jakmile štěně s činností přestane, pořádně jej pochvalte.

Související články

Související výrobky