Čištění zubů u psů a tipy pro péči o jejich chrup

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Starat se o zuby vašeho psa je stejně důležité jako starat se o vaše vlastní zuby. Nejen nám, ale i našim psům se totiž na zubech usazuje zubní plak. Zubní plak je tenká vrstva bakterií pokrývající zuby a lze jej odstranit čištěním. Pokud však zubní plak neřešíte, ztvrdne a stane se z něj zubní kámen (latinsky calculus dentis). Ten poznáte jako nažloutlé kalcifikované usazeniny. To vše způsobuje zánět dásní (tzv. gingivitidu), který vyústí v zánět ozubice (periodontitidu).

Zánět ozubice může být s přibývajícím věkem psa příčinou vážných problémů. Může způsobit vypadávání zubů, a pokud se bakterie dostanou do krevního oběhu, výsledkem je bakteriální infekce, která může poškodit životně důležité orgány. Péčí o zuby svého psa docílíte nejen toho, že bude váš domácí mazlíček zdravější, ale také ušetříte za nákladné ošetření zubů. Prevence a pravidelné čištění zubů vašeho psa je naštěstí poměrně snadným návykem, zároveň ale životně důležitým. Níže najdete naše tipy, jak na pravidelné čištění zubů vašeho mazlíčka a jak rozpoznat potenciální příznaky problémů s chrupem.

1. tip: Nepřehlížejte příznaky problémů se zuby

Zubní kámen u psa nebo jiné potíže spojené se zdravím ústní dutiny rozpozná veterinář během běžné kontroly. Sami byste však měli věnovat pozornost některým varovným příznakům:

  • žluté a hnědé usazeniny zubního kamene na zubech, obvykle blízko linie dásní,
  • potíže s krmením nebo situace, kdy pes vypadá, že chce jíst, ale odchází od misky,
  • oteklé a krvácející dásně,
  • zápach z tlamy.

Pamatujte, že psům může páchnout z tlamy z různých zdravotních důvodů. Pokud máte pocit, že zápach je obzvlášť nepříjemný, zpozorněte. Je důležité, abyste stav zubů a dásní svého psa kontrolovali. Předejdete tak onemocnění a zachytíte případné potíže dříve, než budou moct zvířeti způsobit další zdravotní problémy.

2. tip: Začněte psovi čistit zuby

Pravidelné čištění zubů, správná strava a pravidelné kontroly pomáhají ke zdravému chrupu nejen vám, ale i vašemu pejskovi. Když však s čištěním začínáte, nejprve se ujistěte, že pes už nemá onemocnění dásní nebo zuby, které potřebují vytrhnout. Než začnete s jakoukoli prevencí, nechte zuby svého psa zkontrolovat veterinářem. Možná bude nutné odborné čištění v anestezii. Jakmile jsou dásně zdravé, bez infekce, zánětu a bolesti, můžete začít s čištěním.

Vždycky používejte zubní pastu speciálně pro psy. Zubní pasty určené lidem fungují tak, že vytvoří pěnu, kterou poté vyplivneme. Navíc mají často příchutě, které většině zvířat nechutnají. Raději tedy používejte zubní pastu pro psy, která pomůže vašemu psovi si na čištění zubů zvyknout a zamezí žaludečním potížím. A co kartáček na zuby? Vždy záleží na velikosti zubů a tlamy vašeho psa, často ale můžete použít běžný zubní kartáček. Existují také speciální kartáčky, které se nasadí na prst, díky čemuž je čištění snadnější.

Pokud si nevíte rady, vždy se zeptejte svého veterináře. Ten vám může ukázat, jak na správné čištění.

3. tip: Čistěte pravidelně

Čištění zubů je snazší, pokud si na něj pes zvyká od štěněte. S trpělivostí a laskavostí si však na čištění časem navykne pes v každém věku. Zuby byste měli psovi čistit alespoň jednou týdně, nejlépe však každý den.

Vždy začínejte pomalu a nejprve psa zklidněte. Dejte mu ochutnat trochu zubní pasty a pak mu začněte opatrně čistit zuby. Pes si obvykle musí na pocit zvyknout. Nejlepší je začít stoličkami v zadní části tlamy, protože přední řezáky bývají citlivější.

Zvláštní pozornost věnujte linii mezi zubem a dásní. Je možné, že vašemu psovi se zpočátku nebude čištění líbit, ale buďte trpěliví. Nakonec to zvládnete.

4. tip: Vyzkoušejte alternativy k čištění zubů

Existují speciálně vyvinutá suchá krmiva a pamlsky pro psy, které mohou snížit tvorbu zubního plaku a zabránit vzniku zánětu ozubice. Tato krmiva mají větší velikost granulí, takže je pes nemůže hned zhltnout, ale musí žvýkat. Granule mají speciální uspořádání vláken, které funguje jako zubní kartáček. Prokazatelně čistí zuby a pomáhají předcházet problémům se zuby. Ale pozor, krmivo nikdy neměňte bez konzultace s veterinářem a na nové krmivo vždy přecházejte postupně během 5–7 dnů, abyste předešli žaludečním potížím. Stejně jako u čištění zubů i tady platí, že než začnete psa krmit dentálním krmivem, nechte mu zuby zkontrolovat veterinářem. Pokud by měl pes zanícené dásně nebo bolavé zuby, problémy se mohou zhoršit a psa od jídla úplně odradit.

Pamatujte, že udržování zdravých zubů vašeho psa je zásadní pro jeho celkové zdraví. 

Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA, a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS