Adopce domácích mazlíčků výhodná pro všechny

Publikováno Dr. Emma Milne
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Jako mnoho jiných dětí i já jsem neúnavně dotírala na své rodiče, aby mi pořídili štěňátko nebo koťátko. Po několika letech trápení přinesl tatínek z místního útulku seznam nechtěných psů a štěňat a tak se u nás doma objevila Penny. Byl to zanedbaný kříženec, kterému v té době bylo 6 měsíců, a na dalších 16 let se stala mojí nejlepší kamarádkou.

Mnozí lidé používají slovní spojení „zachráněné štěně“ a „zachráněné kotě“, ale já se domnívám, že na domácí mazlíčky k adopci potom mají tendenci nahlížet jako na nějaké porouchané zboží. Nabízí se předpoklad, že když je zvíře nechtěné, něco s ním musí být v nepořádku. Musíme mít ale na paměti, že řada zvířat skončí v útulku v důsledku selhání člověka a ne kvůli svému vlastnímu selhání. Rozvod, úmrtí, finanční problémy a mnohé nepředvídané situace mohou lidi donutit vzdát se svého zvířete a na světě jsou bohužel miliony zvířat, která hledají domov a mohla by se stát skvělým domácím mazlíčkem nějakého šťastného páníčka. Když dáte štěňatům a koťatům nový domov, bude to mít přínos jak pro vás, tak pro zvíře. A stejně tak to platí i pro dospělá zvířata.

Přínosy adopce pro vás a vaši rodinu.

Existuje řada studií, které ukazují, že péče o domácí mazlíčky je pro nás výhodná. Pomáhá nám to snížit krevní tlak a lépe odolávat stresu. Pro mnohé z nás je návrat domů a nadšené vítání našeho psa nebo kočky jedním z nejpříjemnějších momentů dne. Když máte doma mazlíčka, nejste nikdy sami. Spousta z nás s našimi zvířaty mluví, jako by se jednalo o lidského kamaráda. Je to příjemné a můžeme se tak zbavit starostí. Zvířata nás nesoudí tak, jak to dělají někteří lidští přátelé.

Potom jsou zde samozřejmě zdravotní výhody fyzické aktivity, zvláště pokud adoptujete psa. Před lety jsem byla v porotě soutěže Hill’s Pet „Hubeňour roku“. To mě vždy bavilo, protože jsme slýchali úžasné příběhy, ale jeden z vítězů mi zvlášť utkvěl v paměti. Šlo o rodinu, v níž měli všichni nadváhu a nezabývali se tím až do té doby, než jim jejich veterinář sdělil, že i jejich pes je tlustý. Najednou byli zahanbení a celá rodina se pustila do hubnoucí mise, aby pomohli psovi dostat se na správnou váhu. Všichni, včetně dětí, se dostali do formy a byli zdravější a šťastnější. Opravdu skvělý příběh.

Myslím, že dobrý pocit má také mentální přínos. Dát zvířeti nový domov je v zásadě dobrá věc a přínosy tohoto počínání pro vás i zvíře bychom neměli podceňovat.

Co posoudit nejdříve.

Stejně jako když si pořizujete jakékoliv jiné zvíře, je opravdu velmi důležité mít jistotu, že budete schopni zajistit všechny potřeby svého mazlíčka. Kočky jsou mnohem nezávislejší než psi, což může lépe vyhovovat vašemu životnímu stylu v případě, že dlouho pracujete mimo domov. Načtěte si, kolik času, energie a peněz to bude vyžadovat. Zvířata za svůj život stojí o dost více, než si většina lidí myslí. Buďte k sobě upřímní a při rozhodování odpovědní. Dobrý útulek vám pomůže přijmout správné rozhodnutí, proto si jej také dobře vyberte.

Dále je velmi důležité zaměřit se u psů a koček na socializaci a zvykání. Jedná se o proces učení se žít s lidmi a dalšími zvířaty a také s běžnými předměty, se kterými se pravidelně setkávají. Dobré útulky by měly vědět, v jaké fázi se váš pes nebo vaše kočka nachází a po příchodu domů vám mohou s těmito věcmi pomoci.

Pokud dojdete k závěru, že nemáte čas nebo peníze na to, abyste se zavázali dlouhodobě, zvažte možnost pěstounské péče. Spousta útulků takovou možnost nabízí a hledá lidi, kteří se o zvíře postarají na omezenou dobu. To může být užitečné a naplňující a také je to dobrý způsob jak zažít, co taková péče o domácího mazlíčka obnáší.

Adoptujte, než nakoupíte.

Mnozí lidé říkají: „Adoptujte, nekupujte!“ Já bych ale byla ráda, abyste adopci zvážili před tím, než nakoupíte. Spousta lidí má v hlavě přesnou představu zvířete, které by si přáli, ale když se nejprve trochu porozhlédnete, nemáte co ztratit. Než si štěně nebo kotě objednáte, zajděte si na pár hodin do místního útulku. Možná zjistíte, že jste se zamilovali do něčeho, co jste neočekávali. Rozhodně nemáte co ztratit a naopak toho můžete spoustu získat.

O autorovi

Dr. Emma Milne

Doktorka Emma Milne se stala veterinářkou v roce 1996. Pracovala 12 let v malé veterinární ordinaci a sedm let jako poradkyně pro klinickou výživu. Je známá díký svému působení v oblasti dobrých životních podmínek zvířat a také napsala deset knih o domácích mazlíčcích.

Související produkty